• Publicitate

Cautand locul nostru...am gasit ceva mai mult din toate :)

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde sebulba » 26 Mar 2012, 13:26

Radu7777 scrie:si daca mai punem la socoteala ca si adidasii sunt niste jafuri comparativ cu ce se gaseste in Romania, asa cum ne=a explicat sebulba cu cativa ani in urma ... :lol:

Mda... e clar ca ai facut o pasiune pentru vorbele mele, care se pare ca au loc in memoria ta. Semn sigur ca n-ai lucruri mai bune de facut si nici informatii cu care sa-ti ocupi memoria. Spor la pierdut vremea!

Legat de mesajul tau, care se vrea "amuzant", am sa-ti spun ca totul depinde de unde vii si unde ai ajuns: eu, cat am stat prin Europa, am purtat ADIDAS fabricati in Germania, asa incat trecerea la Adidas fabricati in China sau in Taiwan a fost grea. Pentru tine, obisnuit cu opincile, primii pantofi PUINA sau PLIMA au reprezentat ceva iesit din comun, de care continui sa te minunezi si azi. Vorba aia: 100km/h poate fi o viteza foarte mare, daca vii dinspre 40km/h, dar una foarte mica daca vii dinspre 160km/h.
UBI BENE, IBI PATRIA!
sebulba
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 26 Mar 2012, 16:52

sebulba scrie:Legat de mesajul tau, care se vrea "amuzant", am sa-ti spun ca totul depinde de unde vii si unde ai ajuns: eu, cat am stat prin Europa, am purtat ADIDAS fabricati in Germania, asa incat trecerea la Adidas fabricati in China sau in Taiwan a fost grea.

pai scrie si tu o reclamatie la managementul (german, btw) firmei Adidas si bate-le obrazul ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde lazarch » 28 Mar 2012, 20:22

Mai astia cu chef de discutii si pusi pe harte... Luati 5 minute si la plimbare din topicul meu ;)

Ps nimic nou de adaugat ;) on topic
in Canada and loving it...
lazarch

Ontario vs Quebec

Mesajde poparadubogdan » 04 Iun 2012, 06:42

Buna Lazarch,
in primul rind felicitari pentru tot ce ati realizat. Sint impreuna cu familia in procesul de asteptare a vizei federale FSW ( AM facute de 2 luni ). Avem posibilitatea de a alege orice zona a Canadei pentru a ne stabili...Oscilam intre Ottawa si Montreal. Intrucit si voi v-ati stabilit in Quebec cu viza federala , poate ne ajuti si pe noi cu citeva lamuriri :
- au fost probleme cu autoritatile din Quebec ( tinind cont ca nu ati avut CSQ ) , la aterizare, obtinere acte de rezidenta , asigurari medicale, scoala, job ,banca , etc?
- cum este orasul Ottawa ? Nu cunoastem pe nimeni acolo care sa ne dea ceva info despre economie , joburi, nivel de trai, etc Din cite am vazut pe net, orasul pare elegant si mi-a placut foarte mult ...dar am putine informatii din zona.
Multumesc mult si bafta in continuare.
poparadubogdan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lazarch » 27 Iun 2012, 08:10

Buna,

Am ales zona ca este la granita intre cele doua provincii. Cu qc nu am avut deloc probleme in ceea ce priveste procesarea actelor. Daca vreti insa sa studiati si va inscrieti pentru pret a bourse atunci trebuie sa asteptati sa aveti 3 luni de la intrarea in Quebec pentru aplicatie.

In rest totut binisor si frumos pana acum numai ca greu cu joburile peste tot fara recomandari sau studii canadiene. (dar asta se aplica in toata Canada nu numai pe aceasta zona).

Orasele sunt superbe amandoua si de trait ca experiente este placut sa poti fi cand vrei ori cu un picior in ottawa ori cu un picior in Quebec :)

Joburile sunt de gasit si de acceptat in functie de ce se cauta si in functie de banii la care esti de acord sa muncesti. de notat este ca daca te stabilesti intro zona si lucrezi in celalata platesti taxe pe venit la amandoua provinciile :). Pe termen lung vrem si noi ottawa dara cum cu copii si scoala si pana ne dezmeticim ramanem in Quebec rezidenti ca e mai avantajos din toate punctele de vedere.

De murit nimeni nu moare de foame dar trebuie sa va aliniati nevoile si dorintele legate de job in functie de banii cu care veniti...

Sfatul nostru...dar al nostru ca altii au alte sfaturi :) va bagati la o scoala si un curs cat mai rapid de ce vreti voi legat de meseriile voastre. De acolo iesiti cu recomandari si cu experienta canadiana si scoala all in one...asta daca nu aveti pe cineva undeva dispus sa va recomande..altfel studiile arata clar si stiu asta de la scoala mea..2 joburi din 3 sunt date pe recomandari si nu publicate si asta e o realitate pe care o stiam toti inainte de a emigra.

Va dorim numai bine si bafta in tot ce faceti
lazarch

Mesajde lazarch » 27 Iun 2012, 08:12

ps

scuze greselile...am incercat sa fac edit dar nu merge si deci nu am putut corecta :)
lazarch

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA