• Publicitate

Cautand locul nostru...am gasit ceva mai mult din toate :)

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde sebulba » 22 Sep 2013, 21:15

lazarch scrie:Mai ce ati facut din povestea mea ?:)

Ne cerem scuze, dar a venit capsunarul sa ne demonstreze ca e adevarat ce se spune, ca "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul" si ca "pana si pentru a-ti da seama ca esti prost ai nevoie de un minimum de inteligenta". Bine... el e baiat destept, "capsunar smecher" cum ii place sa se auto-categoriseasca, dar are probleme in a intelege ca nu poti compara merele cu merele + bananele. Cu timpul, insa, in 20-30 de ani, o sa inteleaga el si asta, la fel cum intelege LDAP-ul (:scratch: )... trebuie doar sa-i acordam timpul necesar!
UBI BENE, IBI PATRIA!
sebulba
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde yogyog » 23 Sep 2013, 23:25

Sly scrie:Pentru ca tot se vorbeste pe topicul asta despre credentialele canadeze,va sugerez sa cititi stirea asta care spune ceva despre calitatea diplomelor canadeze si cat de greu e sa devii PhD aici.

Sly, la care scoala canadiana te referi? la aia din Maine sau ailalta din Minnesota?
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Sly » 23 Sep 2013, 23:40

yogyog scrie:
Sly, la care scoala canadiana te referi? la aia din Maine sau ailalta din Minnesota?

La asta de aici,care l-a acceptat asa pe ochi frumosi,cine stie cati altii ca el cu diplome false sau inexistente or mai fi pe aici.Asta era la varf si de-aia la un moment dat si-a batut cineva capul sa sune si sa se intereseze cum sta treaba...dar cine stie cati altii mai mici or fi pe functii grase cu diplome false iar unii cu diplome reale de ingineri trebuie sa pazeasca usile caci nu mai au loc de impostori.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde yogyog » 24 Sep 2013, 10:44

Sly scrie:
yogyog scrie:

La asta de aici,care l-a acceptat asa pe ochi frumosi,cine stie cati altii ca el cu diplome false sau inexistente or mai fi pe aici.Asta era la varf si de-aia la un moment dat si-a batut cineva capul sa sune si sa se intereseze cum sta treaba...dar cine stie cati altii mai mici or fi pe functii grase cu diplome false iar unii cu diplome reale de ingineri trebuie sa pazeasca usile caci nu mai au loc de impostori.

pai si ce legatura are asta cu calitatea diplomelor? tu analizezi calitatea unor documente false sau inexistente?
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Sly » 24 Sep 2013, 12:16

yogyog scrie:pai si ce legatura are asta cu calitatea diplomelor? tu analizezi calitatea unor documente false sau inexistente?

Pai are legatura cu sistemul,daca asa de usor se strecoara lipsa credentialelor,atunci banuiesc ca si calitatea credentialelor reale este slaba.
De ex. elevii instruiti de catre "phd-ul" mai devreme mentionat au avut parte de o calitate mai slaba a educatiei.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde yogyog » 24 Sep 2013, 14:02

Sly scrie:
yogyog scrie:pai si ce legatura are asta cu calitatea diplomelor? tu analizezi calitatea unor documente false sau inexistente?

Pai are legatura cu sistemul,daca asa de usor se strecoara lipsa credentialelor,atunci banuiesc ca si calitatea credentialelor reale este slaba.
De ex. elevii instruiti de catre "phd-ul" mai devreme mentionat au avut parte de o calitate mai slaba a educatiei.

prima chestie nu are legatura lipsa cu calitatea. cazuri extreme s-au vazut si prin US, prin europa etc.

iar a doua cu instruirea iar e discutabila. sunt phd-si care-s foarte buni cercetatori si habar nu au sa predea sau oameni cu mastere care predau doar cursuri de andergrad si care o fac super bine...
oricum, in orice tara civilizata, ceea ce ai adus tu in discutie se intampla foarte foarte rar si astea-s exceptii.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA