• Publicitate

Asa a reinceput totul!

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Asa a reinceput totul!

Mesajde xplaur » 29 Ian 2012, 20:48

Salutare si bine v-am regasit!

Ehei “dragii mosului”, initial ma gandisem sa nu scriu nimic la “Primii pasi in Canada”, nu din rea vointa sau comoditate, ci pentru ca am considerat ca lucrurile banale, asa cum au fost in cazul nostrum, nu merita povestite. Judecand mai pe indelete lucrurile, mi-am dat seama ca am o datorie morala fata de acest forum, care a fost ca un adevarat consilier pentru mine in tot acest proces de imigrare. De asemenea, aici am cunoscut oameni deosebiti, oameni care mi-au devenit prieteni si-n viata reala, oameni care mi-au intins o “mana de ajutor” in momente cand nu stiam “pe unde sa scot camasa”, iar prin ceea ce incerc sa va povestesc sper sa pot ajuta si eu, la randul meu, pe cei care au un vis Canadian de transformat in realitate.
Facand o recapitulare scurta a procesului de imigrare, de la DCS pana la viza au trecut 18 luni fara o saptamana, majoriatea termenelor in diferite etape au fost normale ca timp, mai putin cea dintre AM si IV unde s-au scurs 4 luni (termenul tipic la vremea aceea era de 3-4 saptamani) fara sa existe nici o problema la D2. A fost mult, a fost putin acum nu mai conteaza, cel mai important lucru este rezultatul final, adica viza din pasaport.
Toate astea fiind spuse pe post de introducere, sa continuam cu drumul Brasov-Montreal: prima etapa, Brasov-Bucuresti a fost facuta cu un Renault Kangoo condus de finul meu, in care au incaput “la mustata” cele 6 trolere, un bagaj de mana si o geanta de laptop; etapa a doua cu avionul (bilete luat prin OIM, 749$ “de caciula” la economic class, zborul integral asigurat de British Airways), aproximativ 3 ore de la Bucuresti(H.Coanda) la Londra(Heatrow) cu A320, escala de aproximativ 5 ore, dupa care zborul transatlantic de aproximativ 8 ore pe ruta Londra(Heatrow)-Montreal(P.E.Trudeau) cu B767.
Primul contact Canadian prin cele 3 opriri obligatorii: Vama , Immigration Canada si Immigration Quebec, despre care s-a mai povestit deja; totul a fost fara probleme, discutii degajate in franceza sau engleza, dupa caz, oameni normali, binevoitori, rabdatori, intr-un cuvant normalitate. La Immigration Quebec am primit, printre altele, un formular cadru, cu principalele noastre obiective in primele zile in Canada.

…va continua….
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde MONIK29 » 30 Ian 2012, 09:09

Asteptam cu interes continuarea
DCS 09.02.2011
VIENA 14.02.2011
ACC/OUV 14.10.2011
02.02.2012 Formular NB
12.06.2012 interviu
MONIK29
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cpitis » 30 Ian 2012, 11:26

Felicitari pentru noul inceput, te voi urmari cu interes !!

Multa multa bafta !!
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde bertro » 30 Ian 2012, 12:24

Felicitari Laure!
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde xplaur » 30 Ian 2012, 12:28

Inainte de orice altceva, sa va spun cum a fost cu apartamentul pe care l-am luat. Pentru noi asta era un capitol destul de spinos, tinand cont ca nu cunosteam pe nimeni in Canada, nu vizitasem niciodata Montrealul si nu stiam care zona o sa ni se potrivesca cel mai bine. Prin diverse locuri citisem diverse sfaturi si scenarii cu privire la acest aspect: unii recomandau statul in primele zile la un motel/hotel si sa alegi la fata locului (solutia mi s-a parut buna intr-o prima faza, dar daca am fi mers asa, banii de o luna de chirie normala s-ar fi dus probabil pe o saptamana de stat la hotel si oricum esti buimac primele zile sa poti ajunge la un rezultat satisfacator, asa ca a cazut); o alta varianta era sa cauti anunturi online si sa alegi pe nevazute, practic sa aleaga altcineva pentru tine. Desi am avut oaresce retineri am mers pe aceasta varianta, dar intr-un mediu relative restrans si anume, anunturi postate aici pe forum. Cu aceasta ocazie multumesc userului AndreeaG38, care a postat anuntul unor amici de-ai lor (oameni deosebiti cu care imi place sa cred ca am ramas buni prieteni), care au cumparat casa si se mutau de la bloc si care ne-au oeferit o variant de inchirirere in blocul din care se mutau. Le-am dat email am vorbit la telefon, mi-au trimis poze cu apartamentul, a ramas stabilit sa-l luam, au vorbit cu concierge-ul pentru noi, totul a mers ca la carte, Dumnezeu sa le dea sanatate! Odata ajunsi aici, am vazut unde urma sa stam, ne-a placut (maricel, curat, insorit, cald, utilat complet, etajul 5/6 la bloc de beton, statie de autobus in fata blocului, zona linistita, plina de verdeata si de magazine).
In primele zile pe taram Canadian am urmat parcursul standard, la principalele institutii publice pentru aplicatiile la cardul de asigurare sociala NAS (a durat parca 2 saptamani pana a venit cu posta), cardul de asigurari medicale (inca nu-l avem ar trebui sa ajunga zilele astea, asigurarea intrand in vigoare din a treia luna calendaristica, incepand cu 1 Februarie), cont la banca (am ales RBC pentru ca are un program dedicate noilor veniti, cu ceva scutiri de comisioane in primele 6/12 luni si cu posibilitatea de a face cardul de credit cu limita de suma de 1000$ pentru fiecare aplicant in parte; noi am deschis un cont comun, in care am si depus niste bani ulterior, fiecare are cardul lui de debit si cardul lui de credit; la card de credit, din aproximativ 10 variante Visa/Mastercard, am ales MasterCard cu “intoarcere” de 1% din suma folosita la cumparaturi generale si 2% pentru grocery; noua asta ni s-a parut cel mai potrivit).
Tot in primele zile am facut inscrierea pentru francizare (evaluarea am avut-o prin 13 ianuarie, eu am fost incadrat la nivelul 2, iar sotia la nivelul 3; la aceasta evaluare nu cred ca are importanta la ce nivel ne-au incadrat ofiterul de imigrare in cadrul interviului pentru CSQ); in prima parte a lui decembrie am urmat timp de o saptamana, un curs de orientare la timp plin in cadrul Réseau des carrefours jeunesse-emploi du Québec, la care am primit un atestat pentru participare si unde am aflat multe lucruri privind piata muncii si posibilitatile de acces in diverse domenii.
Zilele trecute am avut evaluarea teoretica pentru obtinerea permisului de conducere Clasa 5 (oarecum echivalentul categoriei B in Romania) pe care l-am trecut cu brio amandoi (examenul nu este excesiv de greu, dar nici o bagatela asa cum povestesc unii oameni; e un examen ca oricare altul, pentru care trebuie sa te pregatesti si, cu cat esti mai pregatit, cu atat pare mai usor).

…va continua….
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Zara2012 » 30 Ian 2012, 13:32

Multumim pentru relatari. Am si eu o intrebare: pentru permis, din ce v-ati pregatit?. Multumesc!
Zara2012

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA