• Publicitate

Asa a reinceput totul!

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Asa a reinceput totul!

Mesajde radu1 » 27 Noi 2015, 19:24

xplaur scrie:Astazi am finalizat o noua etapa importanta, anume achizitia primei case in Canada. Procesul a fost destul de lung si de obositor, cu mult "teren alunecos", cu "pradatori" la tot pasul (am aici o mentiune "speciala" pentru agentul nostru, care a avut ca singur scop, profitul personal, in ciuda faptului ca i-am facut, cred, trei sferturi din treaba, o persoana pe care nu o pot recomanda nici dusmanilor). In rest, agentul vanzatorilor a fost OK de pe pozitia respectiva, notarul asisderea....
O alta mentiune, de data asta (extrem) de pozitiva, inspectorul care a inspectat casa, OM in adevaratul sens al cuvantului, profesionist, român (user pe acest forum), o persoana care ma face inca sa cred ca speranta nu a murit (din pacate, tot mai putini oameni de asemenea valoare).
Un proces similar in România anului 2000 a durat cam 2 zile, aici cam doua luni, concluziile le trageti singuri. De asemenea persoane direct implicate, in România 4: vanzatorul, agentul, notarul si eu ca si cumparator, aici le-am cam pierdut sirul....

Felicitari...sa o stapaniti sanatosi...greul a trecut acum...relaxarea, este cuvantul de ordine! :)
Ville de Quebec
radu1
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 17 ori
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA