• Publicitate

Asa a reinceput totul!

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Asa a reinceput totul!

Mesajde tsunami » 16 Dec 2014, 21:55

Nu, ma refer la "produse noi" care vor vedea piata peste 2 ani. Si nu, nu se lucreaza in cincinal.
Am vrut sa spun ca inca se lucreraza in inginerie la cei 3 + 2
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 17 Dec 2014, 11:11

Fara suparare, dar voi mi-ati cam deturnat subiectul! Cred ca o sa cer o noua curatenie la stapanirea forumului sau macar un split ceva!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde xplaur » 27 Noi 2015, 09:20

Astazi am finalizat o noua etapa importanta, anume achizitia primei case in Canada. Procesul a fost destul de lung si de obositor, cu mult "teren alunecos", cu "pradatori" la tot pasul (am aici o mentiune "speciala" pentru agentul nostru, care a avut ca singur scop, profitul personal, in ciuda faptului ca i-am facut, cred, trei sferturi din treaba, o persoana pe care nu o pot recomanda nici dusmanilor). In rest, agentul vanzatorilor a fost OK de pe pozitia respectiva, notarul asisderea....
O alta mentiune, de data asta (extrem) de pozitiva, inspectorul care a inspectat casa, OM in adevaratul sens al cuvantului, profesionist, român (user pe acest forum), o persoana care ma face inca sa cred ca speranta nu a murit (din pacate, tot mai putini oameni de asemenea valoare).
Un proces similar in România anului 2000 a durat cam 2 zile, aici cam doua luni, concluziile le trageti singuri. De asemenea persoane direct implicate, in România 4: vanzatorul, agentul, notarul si eu ca si cumparator, aici le-am cam pierdut sirul....
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde sorro » 27 Noi 2015, 10:37

xplaur scrie:Astazi am finalizat o noua etapa importanta, anume achizitia primei case in Canada. Procesul a fost destul de lung si de obositor, cu mult "teren alunecos", cu "pradatori" la tot pasul (am aici o mentiune "speciala" pentru agentul nostru, care a avut ca singur scop, profitul personal, in ciuda faptului ca i-am facut, cred, trei sferturi din treaba, o persoana pe care nu o pot recomanda nici dusmanilor). In rest, agentul vanzatorilor a fost OK de pe pozitia respectiva, notarul asisderea....
O alta mentiune, de data asta (extrem) de pozitiva, inspectorul care a inspectat casa, OM in adevaratul sens al cuvantului, profesionist, român (user pe acest forum), o persoana care ma face inca sa cred ca speranta nu a murit (din pacate, tot mai putini oameni de asemenea valoare).
Un proces similar in România anului 2000 a durat cam 2 zile, aici cam doua luni, concluziile le trageti singuri. De asemenea persoane direct implicate, in România 4: vanzatorul, agentul, notarul si eu ca si cumparator, aici le-am cam pierdut sirul....

Felicitari! S-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 27 Noi 2015, 11:12

xplaur scrie:Astazi am finalizat o noua etapa importanta, anume achizitia primei case in Canada. Procesul a fost destul de lung si de obositor, cu mult "teren alunecos", cu "pradatori" la tot pasul (am aici o mentiune "speciala" pentru agentul nostru, care a avut ca singur scop, profitul personal, in ciuda faptului ca i-am facut, cred, trei sferturi din treaba, o persoana pe care nu o pot recomanda nici dusmanilor). In rest, agentul vanzatorilor a fost OK de pe pozitia respectiva, notarul asisderea....

Felicitari si sa te bucuri de ea.
Ai dreptate, realtorii sant o tagma de capuse care sper sa dispara cat de curand. Banii/comisonul ceruti/ castigati pt serviviul prestat nu se merita. Nu au nici cine stie ce pregatire, pot fi inlocuiti de niste siteuri. Hai sa zic ca se poate cu o taxa fixa da in nici un caz nu merita sumele aberante care se castiga.
In final totul depinde doar de tine, este exact opusul reclamelor desre realtori de la Tv.

Ca proces mi se pare mai ok in Ca pt ca tu faci o oferta conditionata, in Ro se fac numai oferte ferme. Timpul pana la ridicarea conditiilor nu trebuie sa-l consideri. Daca casa e goala si faci oferta ferma (cum sant multe in BC) si in Ca poti sa fi pus in posesie f repede. In Ca, notarul face toate operatiile de plata si se ocupa ca toata liota descrisa de tine sa ia cate ceva din banii tai. De asemeni tot el face si inscrierea in Land Title (Cadastru) ca si in Ro. In ro ai actele in brate la iesirea de la notar, inscrierea mai dureaza aproape o luna, aici actele dupa inscriere. De mutat si aici si in Ro poti sa te muti in ziua cand platesti daca nu se stipuleaza altceva.
Ca nr de persoane, de obicei in Ro ai conflict clar de interese, agentul reprezinta pe amandoi. Negocierea aici se face de agenti tu nu ai nici un feeling si e evident un conflict de interese la agentul cumparatorului, in Ro se face intre tine si vanzator. Eu aici de cate ori am cumparat nu am avut nici o treaba cu cumparatorul, nici nu l-am vazut la fata, iar cand am vazut am dat cheia la agent si am avut banii in cont. Cu ceva efort poti sa controlezi procesul, de ex nu ii dai nci o limita pana unde esti dispus sa dai la o casa. In felul asta insa negocierea poate sa dureze zile, pt ca se face oferta si contraoferta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Cainozaur » 27 Noi 2015, 17:50

@Xplaur
Un proces similar in România anului 2000 a durat cam 2 zile, aici cam doua luni, concluziile le trageti singuri.

De ce compari Romanica de acum 15 ani cu Canada de acum?
Anul trecut(2014) mi-am luat casa in Bucuresti in 2 ore. Daca ai banul mergi la notar si-ti cumperi casa pe loc. Nu exista negocieri peste negocieri, oferrte si contra oferte si alte abureli. Numai in Canada am vazut aceste chestii, care pentru mine erau deosebit de enervante si neserioase, doar niste smecheri incercau sa te "faca"...naspa. Asta se intampla la orice, nu numai la case.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA