• Publicitate

Ça va pas changer le monde...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde camelotten » 05 Apr 2012, 17:35

Zara2012 scrie:Camelia, ma alatur si eu celor ce iti multumesc pentru relatare, cu atat mai mult cu cat intr-o luna vom ajunge in Montreal (Cote de Neiges). Povestea ta din Romania e asemanatoarea cu a mea, in sensul ca sunt absolventa a unei facultati de fr-ro, 9 ani prof de romana, de 3 ani (de cand ne-am hotarat sa emigram) am trecut (prin transfer) pe franceza. Am dat si eu gradul I anul trecut. Acum avem un baietel de aproape 7 ani care nici nu vrea sa auda de Canada, fiindu-i greu sa se desparta de rudele de aici (bunici, veri) si de prieteni.
Pana la a-ti citi povestea, eram circumspecta in ceea ce priveste reusita in domeniul invatamantului, motivele fiind mai mult subiective.
Asadar, multumesc de relatare.
Bafta multa mai departe!

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor,draga mea. Mult succes in continuare iti doresc!
Montreal 26.07.09
camelotten
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde camelotten » 05 Apr 2012, 17:37

raludra scrie:Multumim frumos pentru ca ai ales sa ne impartasesti si noua experienta ta canadiana. Emotionant si un exemplu de "se poate, totul e sa vrei". Ma bucur ca ai ales sa ramai in continuare profesor, in ciuda greutatilor si examenelor pe care le-ai avut de trecut. Iti doresc ca de acum inainte sa ai multa putere de munca sa poti intretine ceea ce ai construit acolo si cine stie, poate ne mai "auzim" si daca Dumnezeu vrea ne-om vedea in Montreal. Eu sunt in plin proces de emigrare si-astept sa se miste lucrurile sa ajung si eu in Montreal. Apropo si eu sunt profesoara in Romania, deocamdata am doar definitivatul ca-s mai mititica (doar 4 ani de experienta in predare).
Toate bune tuturor!

Se poate,daca vrei. Multumesc pentru sustinere si pentru urari! Mult succes si tie!
Montreal 26.07.09
camelotten
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde marinescu simona » 06 Apr 2012, 14:43

Ma refer la cum sunt elevii si colegii, cum sunt priviti profesorii de catre societate, de catre parinti. Multumesc.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 07 Apr 2012, 10:20

marinescu simona scrie:Ma refer la cum sunt elevii si colegii, cum sunt priviti profesorii de catre societate, de catre parinti. Multumesc.

Profesorii au un loc avansat in lantul trofic si salarii pe masura. Restul e subiectiv si depinde in mod considerabil de atitudinea profesorului.

Intrebarile tale sint foarte generale. Daca vrei raspunsuri mai nuantate, vino cu intrebari punctuale.

Bafta.
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde marinescu simona » 07 Mai 2012, 07:43

Bun, asta inseamna ca e o meserie respectata in societatea canadiana inteleg.
Acum, camelotte, as vrea sa te mai intreb ceva. Cand ajung vreau sa ma inscriu si eu la continuare de studii la u de mtl. Ai putea sa imi spui daca aveai un program incarcat si multe cursuri. Ai putut sa-ti faci si echivalari, asa-i?
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde mirelar2004 » 07 Mai 2012, 20:39

Iti raspund eu. Scuze Cami...
Cursuri iti iei cate vrei..Dar eu iti recomand maxim 4 ca sa fii la timp plin, adica sa ai dreptul la bursa. Eu am avut si cate 5 cursuri pe sesiune. Dar a fost criminal de greu. Dar nu am murit. Depinde si de ajutorul celor din familie. Noi am fost amandoi la studii si cand cadea unul de oboseala prelua celalalt treaba lasata, si tot asa...Am scos-o la capat!
Din cate stiu eu, Cami a facut o metriza/master. De ce echivalari vorbesti? Deci ea si-a facut echivalarile pe care le face tot emigrantul. La ministerul de resort. La universitate nu cred ca si-a facut nicio echivalare de cursuri din tara. Nu a avut nevoie. Dar i-au fost echivalate faculatea si masterul din tara de catre Ministerul Imigrarii.
Tu vin-o aici si ai sa te lamuresti la fata locului.
Daca stii franceza, totul merge bine si la scoala. Nu e imposibil.
Cine realizeaza ca limba e cheia reusitei, deja a rezolvat jumatate din problema.
Unii au peste 10 ani pe aici, si se tot smiorcaie. Si vorbesc franceza cu verbele la infinitiv. Apoi se intreaba de ce ``nu-i ia``. Poate la bataie!

Succes si zbor lin!
Mirela
Din 16 septembrie 2007, in Montreal!
mirelar2004

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA