• Publicitate

Ça va pas changer le monde...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde marinescu simona » 09 Mai 2012, 15:09

Multumesc de lamuriri! Deci 4 cursuri pe semestru e ok pt. bursa. Acum sa speram sa facem fata cu oboseala. Bine e ca trec oricum repede.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde RUTHAL » 12 Mai 2012, 09:18

Felicitari si din partea mea si salut daruirea si abnegatia de care ai dat dovada pe intreg parcurusl universitar si al noii voastre vieti pe taramurile astea.

Eu tot pe linie filologica merg, incercand sa fac ceva pe traducere. Nu sunt decat in primul an intr-un Bac Traduction professionnelle 1er cycle si odata cu greva de aici cam bat pasul pe loc, insa sper din tot sufletul ca se vor regla rapid lucrurile si din toamna voi putea relua lupta.

Cu adevarat o poveste de succes personal !
Felicitari si tine-o tot asa!

Cu respect si infinita simpatie,
"Watch your words, for they become actions."
- Buddha-

www.ruthal.blog.com
RUTHAL

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde marinescu simona » 18 Iun 2012, 15:58

Pregatindu-ma de ce ma asteapta la toamna. Frumoasa!
Acuma am ceva intrebari:
1. Dosarul pt. parmis il depun la MELS, asa-i? Il pot depune imediat ce am echivalarea comparativa a studiilor?
2. Am absolvit facultatea de prof. inv prescolar si primar in sistem Bologna. Asta inseamna ca am nevoie si de master. Pot face master, sa iau bursa si sa demarez in acelasi timp dosarul pt. permis?
3. Ce master imi recomandati?
4. In timp ce fac masterul pot face voluntariat in unitati de invatamant pt. experienta sau se fac stagii de practica in scoli?
5. E mai usor in prescolar sa obtii loc de munca?
Sper ca nu v-am bombardat cu prea multe intrebari, dragi colege.
Succes came, tie si lui Dragos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde camelotten » 02 Feb 2013, 15:58

marinescu simona scrie:Pregatindu-ma de ce ma asteapta la toamna. Frumoasa!
Acuma am ceva intrebari:
1. Dosarul pt. parmis il depun la MELS, asa-i? Il pot depune imediat ce am echivalarea comparativa a studiilor?
2. Am absolvit facultatea de prof. inv prescolar si primar in sistem Bologna. Asta inseamna ca am nevoie si de master. Pot face master, sa iau bursa si sa demarez in acelasi timp dosarul pt. permis?
4. In timp ce fac masterul pot face voluntariat in unitati de invatamant pt. experienta sau se fac stagii de practica in scoli?

Nu am mai scris de ceva vreme, din lipsa de timp. O sa incerc sa raspund la intrebarile tale, Simona, mai ales ca inteleg ca ai ajuns deja de cateva zile.
1. Poti trimite dosarul la MELS atunci cand ai toate actele pe care ti le cer ei, inclusiv evaluarea comparativa a studiilor.
2. Da.
3. Depinde de ce vrei sa faci mai departe si ce studii ai terminat in tara.
4. Stagii se fac doar in cadrul anumitor programe de studii. Cat despre benevolat, nu stiu ce sa-ti zic...
5. Uf, aici mai prins...Chiar nu stiu cum sta treaba la prescolari sau la primar.

Mi-am cam neglijat «povestea» in ultima perioada... Poate si pentru ca nu au fost schimbari majore. Lucrurile decurg in aceeasi directie in care le lasasem in urma cu ceva timp: tot acolo lucrez ( deja de-un an), doar ca acum am norma intreaga ( adica 20 de ore ), plus orele de suplinire pe care le fac atunci cand e nevoie. Inca nu am reusit sa termin cursurile pentru brevet, dar mai am ceva vreme.
Dragos e mare acum, are aproape 12 ani. E un copil bun si intelegator, a cresut frumos.
O sa-mi fac mai mult timp sa trec pe aici :) Bafta multa tuturor!
Montreal 26.07.09
camelotten
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde inahd » 04 Feb 2013, 16:50

marinescu simona scrie:Pregatindu-ma de ce ma asteapta la toamna. Frumoasa!
Acuma am ceva intrebari:

Simona,
Am prieteni de familie care au venit cu diploma de facultate aici, si-au echivalat studiile si li s-au propus niste studii suplimentare.In nici un caz nu au facut master.Au primit permisul de la MELS, in urma acelor cursuri.Intereseaza-te daca trebuie master.Cu cat ai mai multa scoala aici, te "ingropi".
Asta e parerea mea.
Nu stiu cati profesori de aici, in invatamantul primar au master.Facultate DA, sunt si cunosc care au. Mai bine ai face facultatea din nou, pierzi numai un an. A face benevolat, crede-ma...e greu. Ce se fugea in Ro de munca voluntara, ai aici voluntariat.Daca tu stai in vest si tre sa faci voluntraiat in est, la o ora de varf si nu ai masina si trebuie sa schimbi si metro si autobuz....iti va iesi pe ochi si pe nas voluntariatul.
Pana la urma faci cum vrei.
Bafta
inahd

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Aurelia Sirbu » 04 Feb 2013, 18:35

inahd scrie:Intereseaza-te daca trebuie master.

Daca nu vrei sa predai mai sus de secundara nu-ti trebuie. Dar iti aduce bani in plus la salariu. :wink:

inahd scrie:Cu cat ai mai multa scoala aici, te "ingropi".

Nu inteleg ce-ai vrut sa spui cu asta.

inahd scrie:Nu stiu cati profesori de aici, in invatamantul primar au master

Multi.

inahd scrie:Mai bine ai face facultatea din nou, pierzi numai un an.

Pe de-o parte, e inutil, din moment ce diploma e recunoscuta. Pe de alta parte, eu as indruma-o pe Simona sa ceara echivalarea la Centre des maîtres, i-ar mai da un numar de credite de facut (ceva intre 30 si 60, in functie de ce are in foaia matricola) si la sfirsit primeste brevetul - deci nu mai e nevoie de permis si toata distractia.

inahd scrie:A face benevolat, crede-ma...e greu.

De ce? Eu (si altii) am facut si nu a fost greu deloc. In plus, mi-a fost foarte util la angajare, fiindca mi se cerea experienta canadiana de minimum un an.

inahd scrie:Daca tu stai in vest si tre sa faci voluntraiat in est, la o ora de varf si nu ai masina si trebuie sa schimbi si metro si autobuz....iti va iesi pe ochi si pe nas voluntariatul.

La ora de virf e muuuuult mai simplu cu STM-ul... Vorbesc din proprie experienta. :wink:

Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA