• Publicitate

Comparatie Romania Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Comparatie Romania Canada

Mesajde marvis » 25 Sep 2012, 06:34

Salut,

Desi m-am intors din Canada in anul 2007 , dupa o experienta de 2 ani, imi place sa intru in continuare aici, pe forum dintr-o anumita "nostalgie" .
Au fost lucruri care mi-au placut in Canada si lucruri care mi-au displacut profund.
Am ales sa scriu aici, nu din dorinta de a primi critici sau aprobari la ce voi spune aici, ci din dorinta de a fi de un real ajutor celor care vor sa emigreze.
Ei vor alege ce este bun sau ce mai putin bun din povestea mea.

OK. Am plecat in Canada in anul 2005, din dorinta fireasca de a "scapa" de mizeria care consideram ca este in Romania.
Am lucrat intr-un minster intr-un post de analiza economico-financiara. Imi placea ce faceam si in naivitatea mea de atunci credeam ca voi darama muntii.
Nu a fost sa fie asa, mizeria, pilele, imposibilitatea de a avansa, in conditiile in care pierdeam noptile le servici, in conditiile in care analizele mele ajungeau la Guvernul Romaniei, m-au determinat sa-mi dau demisia si sa aleg sa depun actele de migrare.

Am stat 6 luni acasa si am plecat cu o mare ura din Romania anilor 2005.
Asa de mult uram Romania incat ma gandeam ca pentru toata mafia, coruptia pe care o cunoscusem nu mai voi mai intoarce niciodata, ca voi renunta chiar la cetatenia romana, ca sa nu mai am treaba vreodata cu tara asta.

In Canada am (inca am) rude, cu functii foarte inalte. Rudele mele veneau in Romania - unchiul meu pensionar venea in ficare an la ai mei in Romania.
Matusile mele nascute acolo, sunt directoarea in ministere , una dintre ele fiind Directoare in MINISTERUL FEDERAL AL EMIGRARII, OCUPANDU-SE DE PLASAMENTE PE PIATA FORTEI DE MUNCA DIN Canada.
Prin urmare am plecat cu ideea ca ma vor ajuta, cel putin la inceput.

Am ajuns in Canada si rudele mele, care veneau frecvent in Romania, nici macar nu m-au asteptat la aeroport.
Am mers la niste prieteni de ai mei si primele zile ma simteam ca nou nascut in Canada.
Credeam ca totul este perfect, ca aici este alta lume mult mai corecta.
Dupa cateva saptamani, timp in care mai mi-am pus la punct franceza (stiam franceza destul de bine si engleza binisor) a urmat cautarea primului job.
Am apelat la matusile mele care mi-au spus franc ca ele nu ma pot ajuta.
A fost primul soc.
Am apelat atunci la prieteni romani , si acestia mi-au spus mirati pentru ca stiau ce joburi au matusile mele, ca de ce nu aplelez la ele, ca in Canada , mai ales la primul job, iti trebuie o recomandare.

Pana la urma, a venit si primul job - la negru , munca fizica la CARAT COVOARE la niste arabi care faceau marea majoritate la negru. CUM, ASA CEVA IN Canada? - DA ASA CEVA- ESTE O MINCIUNA IN Montreal CU VANZARILE DE LICHIDARE - O MARE MINCIUNA - DE FAPT ASTIA STAU CU RECLAMELE ASTEA MINCINOASE LUNI DE ZILE - ASA FACEAU SI ARABI ASTIA - TRIMITEAU PLINATE CA EI FAC VANZARE DE LICHIDERE CU COVOARE. Era o munca dura , cu care nu eram obisnuit, dar eram multumit pentru ca lucram de joia pana duminica si aveam timp sa fac lucruri pentru mine.
Intre timp am cunoscut o fata plecata de mica din Romania cu parintii.
Facea facultatea acolo.
M-am inscris si eu la ordin, mi-au echivalat din 20 examene 11 din Romania.
Cand m-am inscris la ordin a fost primul soc cu prietena mea - ea era ultimul an la facultate si a spus ca nu putem avea o relatie serioasa ca ea nu o sa stea sa fac eu ordin ca ea vrea sa se marite , sa isi ia casa etc.
Ca ea are prietene care au sotii soferi etc.
Ne-am certat si eu am continuat cu ideea de a face ordinul.

Intre timp m-am certat cu arabii - mai precis m-au dat afara pentru ca aveau in Canada de unde alege alti emigranti mai ieftini - asa ca am pierdut jobul acela - acum mi se pare o mizerie.

Am aplicat pe toate caile pentru joburi - trimiteam CV-uri peste tot dar singurele raspunsuri erau de la agentiii - conduse de obicei de arabi - care la telefon iti spuneau ca da, au joburi bune - dar cand ajungeai la ei te puneau sa completezi niste formulare cu intrebari de genul:
- daca stiu ca trebuie sa port bocanci din aia cu metal in varf
- daca stiu pentru ce sunt benzile din fabrici etc
ADICA JOBURI DE JOS , DE OBICEI DE CARAT FIZIC

ACOLO, LA ACESTE JOBURI VEDEAI Canada DE JOS, EMIGRANTI DE TOATE FELURILE AFRICANI, MEXICANI, CHINEZI CARE SE MULTUMEAU CU ORICE FEL DE JOB.
DE ALTFEL, NU AM AVUT DECAT EXPERINTE DE ACEST FEL IN MAREA LOR MAJORITATE.

IN CELE DIN URMA, AM PRIMIT UN TELEFON DE LA FIRMA DIN Quebec, DE TESATURI. AM MERS LA INTERVIU SI MI-AU SPUS CAND AU VAZUT CV-UL (STIU SI BAZE DE DATE, SQL, AVEAM CUNOSTINTE BUNE IN IT IN AFARA DE ANALIZA) CA VOI LUCRA LA UN CALCULATOR SI VOI INTRODUCE CODURILE DE LA TESATURI - NU VOI INTRA IN AMANUNTE - ORICUM MUNCA DE ELEV - SALARIU DE JOS - 10 CAD/ORA.
M-AM BUCURAT , MA GANDEAM CA ASA VOI AVEA TIMP DE ORDIN.

INSA REALITATEA ERA ALTA. DUPA ANGAJARE MUNCA FIZICA , CHIPURILE CA SA MA INVAT CU ACELE CODURI. TOT CE IMI SPUSESERA LA INTERVIU ERA O MINCIUNA.

Am rezistat in acest job vreo doua luni, timp in care mi-am 'paradit' genunchii de efort.
Am renuntat dar experintele viitoare au fost de acelasi fel.
Asa de obosit veneam casa incat am renuntat la ordin.
Pur si simplu eram prea obosit.
Satul de "noua viata" in Canada si de experintele mele dar si ale prietenilor mei (voi vorbi mai jos de ele) am revenit in Romania considerandu-ma un ratat , ca nu voi avea ce face aici, ca nici aici nu-mi voi gasi un job.

In Canada plecasem cu 10.000 euro, erau bani de un apartament la vremurile alea si am intorsesem cu 1500 CAD

Dupa catava luni de Romania, in care nu gaseam job - vroiam orice - am primit un telefon de la un var de al meu prin alianta - nu il vazusem in viata mea - eram verisor cu sotia lui - si mi-a spus ca daca vreau un job in IT la o firma de asigurari , ca acum isi fac departament de IT ca au nevoie de cineva pentru administarea partii de ERP - eu stiam si conta, analiza dar si IT.

Am intrat in acest job , si acum lucrez tot aici acum ca administrator de aplicatii.
Conditiile sunt foarte bune.
Intre timp, m-am casatorit, actuala mea sotie lucreaza intr-o banca, avem un apartament, al sotiei mele, avem o casa foarte frumoasa in apropeiere de Bucuresti - mostenire de la parintii mei, avem o fetita foarte frumoasa de 3 ani.
In joburi castigam amandoi cam 2000 cad net - AR FI BINE PENTRU ROMANI SA SPUNETI IN CANANADA CE INSEAMNA NET ACELE ZECII DE MII DE DOLARI SALARIU - CAM CARE SUNT IMPOZITELE.

NU AVEM CREDITE, AVEM O MASINA NOUA.
MA DERANJEAZA SI ACUM:
- MAFIA GENERALIZATA DIN Romania
- MIZERIA
- TIGANII
- LIPSA DE AUTOSTRAZI - CE AUTOSTRAZI AVEAU CANADIENII!

S-AR PUTEA INSA , CA ODATA AJUNSI IN Canada, DUPA NISTE EXPERIENTE "DURE" SA NU MAI VEZI MULTE DIN MIZERIILE DIN Romania.

CA SA REUSESTI IN Canada TREBUIE MULTA VOINTA, SA TRECI PESTE MULTE LUCRURI, SA AI RABDARE.
RECUNOSC CA EU NU AM AVUT PUTEREA ACEASTA. GANDITI-VA INSA DACA O AVETI INAINTE SA FACETI PASUL.

ACUM, IN INCHIEIERE, VA PREZINT PRIETENII MEI DIN Canada ROMANI
- PLECAT DIN 1999 DIN Romania - IN Romania DIRECTOR PEPSI Romania - ACOLO NU A PUTUT INTRA LA PEPSI NICI MACAR AGENT DE VANZARI - LUCRA SI EL LA COVOARE CATEODATA - NU II AJUNGEAU BANII SI VENEA IN WEEK-END - EL M-A BAGAT ACOLO - ACUM LUCREAZA CA AGENT VANZARI LA UN DEALER AUTO SECOND HAND

- PLECAT IN 2002 DIN Romania - DIRECTOR HENKEL IN Romania - LUCRA ATUNCI CAND ERAM EU INTR-O FABRICA METALURGICA CA MUNCITOR - SPUNEA CA CINE FACE CA EL CA EL SA PATEASCA

- PLECAT DIN Romania IN 2003 - DIRECTOR NESTLE Romania - ACOLO A REUSIT SA INTRE CA AGENT VANZARI LA NESTLE Canada - ERA TERMINAT DE ALERGARE

- PLECATI DIN Romania IN 2004 - EL DIRECTOR BRD , EA PROFESOARA UNIVERSITARA - EL LUCRA CA AGENT PAZA , EA EDUCATOARE

CAM ASTEA SUNT EXPERINTELE MELE.
FICARE INTELEGE CE VREA

NUMAI BINE SI SUCCES IN ORICE FEL DE DECIZIE VETI LUA
marvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 25 Sep 2012, 13:12

puteai sa apelezi la Sly sa-ti zica niste secrete ale succesului integrarii, omul a ajuns in Canada fara matusi si acum face minim suta de mii pe an, lucreaza la birou in dauntaun ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde lorelay_33 » 25 Sep 2012, 13:35

Ai dat doar exemple de directori in Romania. Din clasa muncitoare (in Romania) nu stiai pe nimeni acolo? Poate ca in Canada nu prea te-ai invartit in cercurile care te-ar fi putut ajuta cu adevarat.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde marvis » 25 Sep 2012, 13:35

fiecare cu norocul lui.
daca eu nu am reusit nu inseamna ca altii nu reusesc
marvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde xplaur » 25 Sep 2012, 14:53

Din cele ce povestetsti, experienta ta este una destul de trista, dar am dedus din text, de asemenea, ca situatiile oarecum iesite din rutina cotidiana "te socheaza". Pai daca lucruri marunte te socheaza, atunci situatiile cu adevarat socante cum le treci?
Intr-un final esti bine si asta e tot ce conteaza, dar situatia ta este un caz particular, in nici un caz regula generala.

Toate bune!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde xplaur » 25 Sep 2012, 14:53

Din cele ce povestetsti, experienta ta este una destul de trista, dar am dedus din text, de asemenea, ca situatiile oarecum iesite din rutina cotidiana "te socheaza". Pai daca lucruri marunte te socheaza, atunci situatiile cu adevarat socante cum le treci?
Intr-un final esti bine si asta e tot ce conteaza, dar situatia ta este un caz particular, in nici un caz regula generala.

Toate bune!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA