• Publicitate

Comparatie Romania Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde yogyog » 02 Apr 2013, 21:31

Gator scrie:
vasilache scrie:BA MAI DAM SI O LEGE care sa pedepseasca pe cei care neaga holocaustul. mai mare tampenie nici ca se putea,

Section 281 of the Canadian federal criminal code prohibits the promotion of hatred against any "identifiable group," but the statute is notoriously difficult to prosecute. For this reason, for example, it was not used against Ernst Zündel during his trials in Canada. The previous discussion noted the difficulty of trying someone for Holocaust denial in Canada in light of the decision of the Canadian Supreme Court that laws attempting to criminalize such denial are incompatible with Canadian guarantees of free speech.

Canada's Supreme Court sentenced James Keegstra in R. v. Keegstra in 1990 for hate speech not limited to Holocaust denial, but in R. v. Zundel in 1992 they acquitted Zündel, and declared Holocaust denial to be protected by the Canadian Constitution.

Can I go to jail for denying the holocaust in Canada?

The answer is "If you go too far in doing so, yes."

I can say "I don't believe the holocaust occurred" and suffer no more punishment than the ridicule of my peers.

However, if I go and publish books and other materials and actively promote the concept that Jews lied and that the Holocaust is part of a worldwide Jewish conspiracy, can be charged with inciting hatred. It's very unusual for that to happen, the bar is VERY high to merit charges, and thus charges have been laid in only a handful of cases, but the law does exist.

So the short answer is that you can't go to jail simply for denying the Holocaust occurred. You CAN go to jail (in rare instances) for inciting hatred against Jews (or any other identifiable group). Since you can't actively deny the Holocaust without inferring some sinister plot, the two always go hand in hand.

ce vrea vasilica sa spuna este ca ar trebui si romanii sa bage o lege care sa ii pedepseasca pe cei care neaga rascoala din 1907, ca asta-l intereseaza pe el.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde dany_s » 02 Apr 2013, 21:45

Adica legea asta nu exista deja?

Oricum cine ar putea sa nege existenta uneia din cele mai importante rascoale din istoria taranilor de pretutindeni (nu numai romani). Vorba aia, cum era pe vremuri ca Pamantul e plat. Eu unul nici in ziua de azi nu cred ca nu e plat cum incearca astia sa ne spele pe creier de ceva timp.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde yogyog » 02 Apr 2013, 22:28

dany_s scrie:Adica legea asta nu exista deja?

Oricum cine ar putea sa nege existenta uneia din cele mai importante rascoale din istoria taranilor de pretutindeni (nu numai romani). Vorba aia, cum era pe vremuri ca Pamantul e plat. Eu unul nici in ziua de azi nu cred ca nu e plat cum incearca astia sa ne spele pe creier de ceva timp.

si exact rascoala asta din 1907 ar trebui sa te intereseze pe tine! nu un asa zis holcaust al unui popor emigrator.

Pamantul poate fi si plat, poate fi si rotund. depinde in ce dimensiune te uiti la el.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde vasilache » 03 Apr 2013, 10:49

Gator scrie:..So the short answer is that you can't go to jail simply for denying the Holocaust occurred..

vorbeam de Romania (si alte tari europene), unde:

"...legea stipuleaza ca negarea in public a Holocaustului sau a efectelor acestuia constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la sase luni la cinci ani si cu interzicerea unor drepturi.
Potrivit unuia dintre amendamentele adoptate, "prin Holocaust se intelege persecutia sistematica sprijinita de stat si anihilarea evreilor europeni de catre Germania nazista, precum si de catre aliatii si colaboratorii sai din perioada 1933-1945".
deci boborul ales are legi pe masura, poti sa zici ce vrea p.la ta de rusi, de polonezi, sau romani (care stim ca e hoti si curve - ceea ce e un fapt arhicunoscut si noo, nu reprezinta denigrare), insa big brother are netarmurita grija cand vine vorba de alte lucruri, care s-au petrecut in alt secol si NICI N-AR INTERESA PE NIMENI DACA N-AR FI LEGILE ASTEA care sa te puna pe ganduri.
Auzi tu, sa legiferezi o varianta a istoriei (care oricum se schimba in functie de unghiul dn care o privesti), asta nici culeasa din 1984 nu putea sa fie o tampenie mai mare...
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde vasilache » 03 Apr 2013, 10:59

yogyog scrie:ce vrea vasilica sa spuna este ca ar trebui si romanii sa bage o lege care sa ii pedepseasca pe cei care neaga rascoala din 1907, ca asta-l intereseaza pe el.

you nailed it.
vreau filme, documentare, articole, cu taranii torturati cu fum de ardei iute si trasi pe roata, ca Horea, Closca si Crisan.
plus filme care sa condamne anti romanismul.
daca mai vad inca unul despre holocaust, drepturile negrilor si chinurile gay-lor, I'm gonna puke.
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde vasilache » 03 Apr 2013, 11:16

dany_s scrie:Adica legea asta nu exista deja?

din pacate nu, legea nu exista, iar regele Mihai inca nu si-a cerut scuze in numele casei regale care a ordonat armatei sa traga cu tunurile in tarani.
se face ca ploua, ba se si plimba cu automobile de epoca pe la auto show-uri, in timp ce familiile victimelor asteapta compensatii.
sa vanda Pelesul si sa deie bani la oameni, ca au suferit, ei sau parintii/bunicii lor!
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA