• Publicitate

Comparatie Romania Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 03 Apr 2013, 13:39

vasilache scrie:
yogyog scrie:ce vrea vasilica sa spuna este ca ar trebui si romanii sa bage o lege care sa ii pedepseasca pe cei care neaga rascoala din 1907, ca asta-l intereseaza pe el.

you nailed it.
vreau filme, documentare, articole, cu taranii torturati cu fum de ardei iute si trasi pe roata, ca Horea, Closca si Crisan.
plus filme care sa condamne anti romanismul.
daca mai vad inca unul despre holocaust, drepturile negrilor si chinurile gay-lor, I'm gonna puke.

pai vorbeste cu floricica, cu rionut etc., poate infiintati si o casa de filme cu banii aia pe care-i strangeti
iar daca faceti film despre rascoala sa nu uitati ca scena despre violul Nadinei sa fie cat mai grafica ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 03 Apr 2013, 18:58

vasilache scrie:
Gator scrie:..So the short answer is that you can't go to jail simply for denying the Holocaust occurred..

vorbeam de Romania (si alte tari europene), unde:

"...legea stipuleaza ca negarea in public a Holocaustului sau a efectelor acestuia constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la sase luni la cinci ani si cu interzicerea unor drepturi.
Potrivit unuia dintre amendamentele adoptate, "prin Holocaust se intelege persecutia sistematica sprijinita de stat si anihilarea evreilor europeni de catre Germania nazista, precum si de catre aliatii si colaboratorii sai din perioada 1933-1945".
deci boborul ales are legi pe masura, poti sa zici ce vrea p.la ta de rusi, de polonezi, sau romani (care stim ca e hoti si curve - ceea ce e un fapt arhicunoscut si noo, nu reprezinta denigrare), insa big brother are netarmurita grija cand vine vorba de alte lucruri, care s-au petrecut in alt secol si NICI N-AR INTERESA PE NIMENI DACA N-AR FI LEGILE ASTEA care sa te puna pe ganduri.
Auzi tu, sa legiferezi o varianta a istoriei (care oricum se schimba in functie de unghiul dn care o privesti), asta nici culeasa din 1984 nu putea sa fie o tampenie mai mare...

Eu nu locuiesc intr-o tara europeana si mi s-ar rupe - btw EU a respins legea impotriva denigrarii holocaustului. Daca nu te superi, poti sa zici si acolo ce vrea aia a ta despre evrei, cu conditia sa nu instigi la ura, care e si aia definita in codurile penale. Nu cred ca poti sa instigi la ura impotriva romanilor fara sa patesti nimic. Daca vrei sa imi bagi textul ala celebru de Patapievici, in ciuda lucrurilor crunte spuse nu e scris nicaieri ca romanii trebuie exterminati, izgoniti, persecutati.

vreau filme, documentare, articole, cu taranii torturati cu fum de ardei iute si trasi pe roata, ca Horea, Closca si Crisan. plus filme care sa condamne anti romanismul.

Pai cred ca sint. Filmul Rascoala nu e despre 1907 cumva? Premiat la Cannes, inminat pt Oscar dar ne-nominalizat. Slava domnului, am inghitit la filme patriotice si despre tradatori pedepsiti....

iar regele Mihai inca nu si-a cerut scuze in numele casei regale care a ordonat armatei sa traga cu tunurile in tarani.

Ordinul dat lui Averescu si Bratianu de a pune ordine in tara a venit dupa ce corpurile de armata austro-ungare de la Brasov si Cernauti au fost mobilizate pt o interventie in regatul roman.
0 răscoală care ar fi pus puterea de la Bucureşti în imposibilitatea de a mai guverna, urmată de intervenţia, solicitată sau impusâ de la Viena, a trupelor austro-ungare pentru ocuparea şi „salvarea" situaţiei în zonă. Şi astfel se distmgea orice posibilitate a României de a actiona pentru eliberarea românilor transilvăneni.
Centrul de unde se pregatea lovitura era Cernauti . Aici gen Fischer , seful jandarmeriei austriece infiintase un birou de plasare de forta de munca ( bineinteles si spioni ) condus de un anume Eidinger .
Alte ţinte ale spionajului austro-ungar şi care vor juca un rol important în evenimentele anului 1907 sunt reprezentate de tagma ziariştilor, în special de Constantin Mille şi ziarul Adevârul. Spionul imperial Gunther raporta în acest sens la Viena: „Afacerea ziarului Adevărul merge pe drumul cel bun, s-a operat asupra lui Mille cu mari sume". în aceeaşi manieră se va „lucra" şi cu alte gazete, precum Universul, Epoca, ale căror „articole erau scrise - mărturisea acelaşi Gunther - pe biroul meu". Nu întâmplător, ele vor fi şi cele care vor lansa cifrele de 10- 11 000 de morţi în tragicele evenimente. Cu alte cuvinte, până în 1907, Austro-Ungaria îşi crease o vastă reţea de spionaj şi influenţă, mergând de la periferie şi până în centm, implicând oameni politici, arendaşi, chiar şi mii de simpli lucrători, plasaţi de Eidinger în puncte considerate strategice. Reţeaua părea bine pusă la punct şi gata de acţiune
Un mare arendaş, Mochi Fischer, prieten cu Eidinger, a refuzat să semneze învoielile
agricole cu ţăranii săi pentru anul 1907. A amânat şi refuzat orice ofertă, până când, la începutul lunii martie, ţăranii dintr-un sat cu nume parcă predestinat, Flămânzi, temându-se că vor rămâne fără lucru şi hrană, au cerut cu violenţă semnarea contractelor. Speriat, Mochi s-a refugiat la Cemăuţi, la prietenul său, fără însă să semneze nimic şi lăsându-i pe oameni de-a dreptul disperaţi. Pericolul lipsei de pământ, deci de muncă, era din ce în ce mai putemic.
Imediat, pe miile de hectare arendate de Fischer. apar personaje ciudate, care dau de
baut la toatâ lumea şi îndeamnă la violentâ. Atacă primăriile, posturile de jandarmi; sun înarmati şi au o evidentă pregătire militară. Toate rapoartele de la Botoşani, din judeţul Neamţ, arată acelaşi lucru : indivizi din afara satelor, cu uniforme ciudate şi rute de deplasare pe linia Botoşani- Cernăuţi sunt la rădăcina tuturor atacurilor. Carol 1 a înţeles rapid ce se întâmpla şi, pe data de 7 martie 1907, a ordonat ca frontiera de la Suceava la Mihăileni să fie ocupată militar, pentru a împiedica infiltrările agenţilor austro-ungari. Dar era destul de târziu.
La începutul lunii martie, răzvrătirile din nordul Moldovei erau ţinute sub control şi liniştea începea să revină, când ziarul Adevârul a început o amplă campanie împotriva a ceea ee ziariştii de aici numeau „marile masacre". Titlurile vuiau: Refuz de a ieşi la munca câmpului, Ridicarea recoltelor cu forţa, Se trage în ţârani...
Prefectul de Focşani, Aguletti, comunică lapidar Capitalei: „Ziarele răspândesc enorm spiritul de răscoală, publicând ştiri de zvon, fanteziste, exagerate. Bineînţeles, în fruntea tuturor se aflau Adevârul şi Universul. Din acest moment apare într-adevăr şi răscoala reală, căci ziarele relatează - fals – ştirea conform căreia acolo unde oamenii au avut curajul de a se revolta, s-au şi semnat contractele atât de dorite de ţărani şi comunitatea rurală. Şi ce nu face omul pentru un ban în plus? Chiar şi o... răscoală.
In luna martie, răscoala se extinde, pe acelaşi tipar şi cu ajutorul aceloraşi agitatori. Sunt cuprinse judeţele laşi, Suceava, Vaslui, Pălciu, Tecuci. Neamt, Bacău, Tutova, Putna etc.
Alţi fruntaşi conservatori, precum Mihail Pherekyde, sunt de ani buni pe lista de plată a Austro- Ungariei şi deci refuzâ să ia vreo măsură imediată. Radu Rosetti îşi amintea: „oameni călări mergeau în capul bandelor, îndreptându-se spre Bucureşti, devastând, prădând, dând foc, omorând".
Interesant este că în multe locuri, după cum arată rapoartele, „ţăranii s-au înarmat şi au apărat satul de răsculaţi". Dar în alte zone, jaful şi crima au întunecat judecata, ţăranii alăturându-se agenţilor imperiali.
De îndată ce în ziarele din România au apărut primele ştiri, mult exagerate, despre răscoală, presa vieneză n-a găsit un alt subiect mai interesant de dezbătut decât evenimentele din ţara noastră.
Carol I se mira chiar într-o discuţie avută cu Alexandru Marghiloman de „depeşile fabricate la Cemăuţi cu privire la masacrele antisemite, la prigonirile evreilor... mai cu seamâ Neue Freie Presse (din Viena) s-a distins prin râspândirea acestor depeşi ...acest ziar a publicat toate ştirile posibile". Imediat, presainternaţională a început să anunţe iminenta prăbuşire a României. încă înaintea izbucnirii evenimentelor, la 1 martie 1907, Aerenthal ştia că va fi aici o răscoală şi cerea Legaţiei din Bucureşti o intervenţie dură. La 26 martie, după ce „intuiţia" remarcabilă a lui Aerenthal se împlinise, el anunţa „că nu poate privi cu : indiferenţă răscoalele care bântuie România [...] Trebuie
să ne ocupăm de marile tulburări din ţara dvs., întmcât avem o graniţă comună foarte
întinsă". Corpul 12 armată austriac de la Braşov a fost mobilizat, aceeaşi situaţie înregistrându-se şi în cazul celui de la Cernăuţi, pentm o intervenţie dincolo de Carpaţi. Se părea că în aplauzele Europei îngrijorate de masacrele din România, Aerenthal putea ocupa ţara.
Deja planul austro-ungar devenise pentru mulţi vizibil. Carol I i-a înlăturat pe conservatori de la putere şi, un nucleu dur, în frunte cu I.I.C. Brătianu, ca ministru de Inteme, şiAlexandru Averescu, la Război, a primit de la suveran autorizaţia de a pune ordine rapid în ţară. La 18 martie 1907 se declară starea de asediu pe întreg teritoriul României, urmând apoi mobilizarea generală, la care au răspuns peste 140 000 de oameni, până la data de 29 martie. De data aceasta, curgeaîntr-adevăr sângele de care vorbeau ziarele:
Carol I a înţeles rapid cine a fost în spatele răscoalei şi a şi numit-o de câteva ori deschis: agenţia din Cemăuţi. Ca atare, pe când Brătianu şi Averescu se foloseau de arme pentru a înăbuşi spiritul răscoalei, regele român s-a adresat celor care puteau acţiona direct la sursa râutăţilor: Franz Joseph şi Wilhelm II. Impăratul austro-ungar şi-a făcut datoria. La fel şi Germania lui Wilhelm, care a anunţat imediat că nu consideră necesară o intervenţie în România.
Astfel, cunoscându-se că perfida Austrie a fost în spatele răscoalei. rămânerea României în alianţă cu ea sau alături de Puterile Centrale devenea de neconceput. Iar alianta cu acestea. respectiv cu Germania natală. reprezenta visul etern al lui Carol. Vis care îl va duce însă în mormânt când se va prăbuşi în septembrie 1914, în momentul în care România a refuzat sâ intre în război de partea Germaniei. Pentru a apăra acest vis- a ascuns regele român celebrele dosare care arătau clar câ Austro-Ungaria - aliata noastră. dar şi a Germaniei - încercase desfiinţarea tarii. Iar Carol I n-a putut să accepte prezentarea unui asemenea adevâr.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde vasilache » 04 Apr 2013, 06:14

bravo, uite Gator a postat deja un articol (chiar foarte interesant) despre evenimentele de la 1907.
daca am inteles bine, regele a tras in poporul manipulat de agentii austrieci ca sa salveze tara. :/
in acelasi timp s-a conversat cu imparatul Austriei care l-a asigurat ca nu se baga; deci agentii sa nu fi fost ai imparatului?
incalcite treburi, ramane faptul ca oamenii s-au rasculat (posibil instigati) nu de bine ce le era, si au fost masacrati de armata la ordinul regelui.
la vremea respectiva, taranii respectivi nu cred ca aveau drept de vot, erau considerati o clasa inferioara, un pic mai sus decat vitele din batatura, de la care nu-ti ceri scuze daca tragi cu tunul in ele.
avand in vedere ca s-a petrecut tot in secolul trecut ca si holocaustul, sa facem filme, sa deschidem muzee, sa cerem recompense si asumarea responsabilitatii de catre cei vinovati.
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Gator » 04 Apr 2013, 09:04

vasilache scrie:bravo, uite Gator a postat deja un articol (chiar foarte interesant) despre evenimentele de la 1907.
daca am inteles bine, regele a tras in poporul manipulat de agentii austrieci ca sa salveze tara. :/

Articolul pune in lumina un factor mai putin stiut al rascoalei. Alte analize trateaza problema agricola si problema evreiasca - ma mir ca n-ai plusat la capitolul evrei.
Da ce parere ai de faptele de vitejie din timpul rascoalei ale generalului Averescu si ale sublocotenentului Ion Antonescu?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde vasilache » 04 Apr 2013, 09:52

Gator scrie: ma mir ca n-ai plusat la capitolul evrei.

deci la capitolul ala trebuia insistat :D , ca negri, gay si alte minoritati nu sunt in povestea asta.
n-am plusat pentru ca aici erau in rol negativ (de arendas asupritor)
iobagii erau totusi destul de aproape de conditia sclavilor de pe plantatie, asa ca de data asta am pus reflectoru pe ei.
de Averescu si Antonescu ce sa zic, or fi executat ordinul (spre rusinea lor), mai ales Antonescu (daca era doar sublocotenent).
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde welma » 06 Apr 2013, 19:01

Vi s-a facut dor de istorie, din cate vad... Oare de ce???
Sa revenim la "oile noastre". Comparatie Romania-Canada. In Romania - paduchi (citeam in presa deunazi), in Canada - paduchi! Ne-am trezit cu un mesaj de la scoala, cum ca in clasa noastra si la kindergarten a fost gasit un caz de pediculoza. Surprizaaa! Stati pe aproape ca poate o sa am nevoie de o sticla cu petrol!!!
In rest, toate bune aici in Canada! A venit primavara! :)
DCS:23.06.2010;ACC:02.09.2010
CSQ:08.12.2010; D2:28.02.2011
AM:05.09.2011; IV:17.05.12
welma
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA