• Publicitate

Reintoarcere in Canada imposibila - am pierdut rezidenta

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Reintoarcere in Canada imposibila - am pierdut rezidenta

Mesajde monica.zag » 03 Oct 2012, 07:38

Buna ziua,

in 2007 am obtinut cardul de rezident si am emigrat in Canada, Montreal.
Eu si sotul. Ne-am intors in Romania in 2008, mai devreme de cei 2 ani din 5 ani cat ar fi trebuit sa stam.
Cardurile de rezident au expirat anul acesta in luna august.
In Romania, s-a nascut si fetita noastra, acum in varsta de 2 ani.
Vrem sa reinnoim cardurile de rezident si sa obtinem ptr fetita noastra cardul de rezident, ptr a ne reintoarce in Canada.
M-am adresat Ambasadei Canadei, care m-a indrumat catre Guvernul Canadian.
Cei de acolo imi spun ca tb sa obtinem Travel Documents ptr a ne reintoarce.

A mai fost cineva in situatia aceasta?
Cum pot reinnoi cardurile?

Multumesc!
monica.zag
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde vele » 03 Oct 2012, 17:26

Daca nu v-ati facut cei 2 ani din 5, in principiu, ati pierdut rezidenta :( ..... Intrati pe www.cic.gc.ca pentru detalii privind pierderea statutului de rezident, si vedeti ce se mai poate face, daca va incadrati la vreuna din exceptii. E greu, foarte dificil, dar va doresc sa nu fie imposibil. Bafta!!!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 12 ori

Mesajde Sly » 03 Oct 2012, 17:41

Un prieten al meu a fost in situatia voastr si ni pacate raspunsul este ca...you are fucked.
A inceput ieri loteria vizelor,cred ca acolo aveti sanse mai mari.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde dany_s » 03 Oct 2012, 20:04

Din pacate nu pot sa-ti dau sfaturi direct la subiect ca habar n-am dar cred ca ar fi interesant sa relatezi povestea ta. Nu mai e nici una de acest gen pe forum (cel putin eu n_am vazut)

Succes!
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde yogyog » 03 Oct 2012, 20:16

dany_s scrie:Din pacate nu pot sa-ti dau sfaturi direct la subiect ca habar n-am dar cred ca ar fi interesant sa relatezi povestea ta. Nu mai e nici una de acest gen pe forum (cel putin eu n_am vazut)

Succes!

Cu alte cuvinte, vrei sa iei lumea la misto si pa subiecte ceva mai virgine.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde monica.zag » 04 Oct 2012, 04:04

"To allow you to return to Canada without a valid permanent resident card, you need to apply for a permanent resident travel document (PRTD). The PRTD will allow you to enter Canada only once. To apply for a PRTD, please refer to How to apply for a permanent resident travel document "
"Note: If you obtained permanent resident status in the past, but have not lived in Canada for many years, you are still considered to have Canadian permanent resident status unless you have previously lost the status through a determination made by an adjudicator at an inquiry. If you want to travel to Canada on a temporary basis (i.e. to visit, work, or study) you must have a determination of your residency status performed before you travel to Canada."

asta scrie la Permanent residents outside Canada.
Ce sa inteleg?
Nu stiu cui sa ma adresez ptr a primi un raspuns final oficial!
monica.zag
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA