• Publicitate

Cum v-ati descurcat cei care ati venit singuri in Canada?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde lorinlap » 27 Mar 2013, 21:08

inahd scrie:Pentru toti cei care au plecat din Romania pt ca o ducea bine, dar satui de oamenii de acolo am o pilda, care zic eu ce li se potriveste de minune:
"Era odata un barbat care sedea la marginea unei oaze, la intrarea unei cetati din Orientul Mijlociu. Un tanar se apropie intr-o buna zi si il intreba:

- Nu am mai fost niciodata pe aici. Cum sunt locuitorii acestei cetati? Batranul ii raspunse printr-o intrebare:

- Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?

- Egoisti si rai. De aceea ma bucur ca am putut pleca de acolo.

- Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.

Putin dupa aceea, un alt tanar se apropie de omul nostru si ii puse aceeasi intrebare:

- Abia am sosit in acest tinut. Cum sunt locuitorii acestei cetati?

Omul nostru raspunse cu aceeasi intrebare:

- Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?

- Erau buni, marinimosi, primitori, cinstiti. Aveam multi prieteni acolo si cu greu i-am parasit.

- Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.

Un negutator care isi aducea pe acolo camilele la adapat, auzise aceste convorbiri si, pe cand cel de-al doilea tanar se indeparta, se intoarse spre batran si ii zise cu repros:

- Cum poti sa dai doua raspunsuri cu totul diferite, la una si aceeasi intrebare pe care ti-o adreseaza doua persoane?

- Fiule, fiecare poarta lumea sa in propria-i inima.

Acela care nu a gasit nimic bun in trecut, nu va gasi nici aici nimic bun. Dimpotriva, acela care a avut prieteni si in alt oras va gasi si aici tovarasi credinciosi si de incredere. Pentru ca, vezi tu, oamenii nu sunt altceva decat ceea ce stim noi sa gasim in ei!

Eu zic ca-i adevarata pilda.

Succes!
lorinlap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Viviane » 14 Iun 2013, 00:04

Dar Minodora lucreaza pt.guvernul din Ontario sau pt.cel canadian,cine ne poate lamuri?
pro bono publico
Viviane
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Re: Asta e pentru cei care au venit singuri

Mesajde lorinlap » 26 Dec 2014, 21:07

Tony_S scrie:Pentru cei veniti aici singuri, fara familie, care au avut curaj si tarie de caracter dublu decat ceilalti, as vrea sa aud si povestile voastre, cum v-ati descurcat intr-o lume noua, nestiind pe nimeni si luand-o de la capat. Am tot respectul pentru voi

Salut Tony_S

Cam de multicel ai lansat topicu asta si se pare ca nu prea sunt romani care au venit singuri sau cel putin numarul lor este foarte mic.

Eu as mai adauga ceva la titlu.

Romani care au venit singuri si fara BANI, fiindca daca vi singur si cu bani este usor.
Adica asa cum au fugit romanii inainte de 89', incepand viata in strainatate din lagarele comuniste sau aici in Canada din Adaposturile canadiene-destinate celor homeless ca daca nu ai BANI nu poti plati nici chirie si nici hotel pana gasesti chirie. Iar pana nu ai o adresa si un numar de telefon nu te angajeaza nimeni :bigsmurf:

Eu fac parte din descrierea de mai sus, dar nu am sa descriu povestea mai larg pentru ca nu toata lumea va considera ca cineva care a venit asa a avut dubla sau tripla tarie de caracter :D . Majoritatea nefacand parte din acesta categorie vor pune pe seama autorului situatia creeata, adica probleme mentale, alcool, droguri urmate de divorturi sangeroase :D. Eu nu am avut nici una din cele enumerate ci numai ca am vrut sa fiu eu mai AL DRACU :D decat ceilanti si cred ca am reusit sau am realizat.com :D
De aceea cred ca cei ca mine nu scriem, ca doar nu sunt eu singurul :D .
Este vorba de cea de-a 2 a mea emigrare cea din 2012, ca prima data in 2007 am venit si eu ca tot romanu si cu bani si cu nevasta :D .

Multumesc,

Succes!

Pt cei care vor sa-mi urmeze exemplu pun cateva link-uri ajutatoare, pentru ca se poate incepe si asa viata in Canada :
http://en.wikipedia.org/wiki/Homelessness_in_Canada
http://www.salvationarmy.ca/tag/homelessness/
http://www.211ontario.ca/topic/homelessness

Este simplu in Romania este 112 aici in Canada 211

PS: Totusi Cei 1104 morti de la 1989 au facut ceva si pentru noi viitorii emigranti - ne-au deschis o USA sa putem pleca omeneste! DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA!
lorinlap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde capsunar » 28 Dec 2014, 12:27

lorinlap scrie:Eu fac parte din descrierea de mai sus, dar nu am sa descriu povestea mai larg pentru ca nu toata lumea va considera ca cineva care a venit asa a avut dubla sau tripla tarie de caracter :D . Majoritatea nefacand parte din acesta categorie vor pune pe seama autorului situatia creeata, adica probleme mentale, alcool, droguri urmate de divorturi sangeroase :D. Eu nu am avut nici una din cele enumerate ci numai ca am vrut sa fiu eu mai AL DRACU :D decat ceilanti si cred ca am reusit sau am realizat.com :D
De aceea cred ca cei ca mine nu scriem, ca doar nu sunt eu singurul :D .
Este vorba de cea de-a 2 a mea emigrare cea din 2012, ca prima data in 2007 am venit si eu ca tot romanu si cu bani si cu nevasta :D .

Pai e cam ilegal sa vii fara bani.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde lorinlap » 28 Dec 2014, 17:01

Pt capsunar

Cam la fel de ilegal cum ar fi sa vii cu mai mult decat necesar(vanzand un imobil, teren), banii pe care sa-i bagi in economia canadei, in loc sa-i intorci in Ro.
Sunt sute de mii de roamani si nu numai care au adus milioane de euro aici in ultimii 10 ani- vanzari de apartamente din tara, terenuri etc. Tot asa pt inceput :D de frica ca or sa moara de foame pe aici.
Daca vinzi un apartament in tara si aduci aici 50-60k este legal? In opinia mea ar trebui sa fie ilegal, nu?

Nu ma intelege gresit, ca nui condamn pe cei ce au facut asa, dar acestia sunt o alta categorie care nu vorbesc despre asta pe forumuri, pentru ca cei mai multi sau aflat cu o proprietate in minus acasa si fara nici un ban dupa 1 an aici.
Nu este recomandat sa vi fara bani la fel cum este recomandat sa vi cu nu mai mult decat suma recomandata, daca ma intelegi ce vreau sa zic :D .

Numai bine!
lorinlap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorinlap » 28 Dec 2014, 17:11

La concret, eu am un apartament in Timisoara care valoreaza 30 000 de euro in care nu locuieste nimeni. Daca il vand sunt prea multi bani, si din 2012 pana acum erau cheltuiti deja.
Asa apartamentul este acolo, poate aduce chirie sau il pot folosi pt vacanta acasa sau la pensie :D , sau ii pot plati copilului facultatea peste 10 ani :D .
Am preferat sa fiu homeless in Canada si owner in Ro, decat temporaray well aici si homeless in Ro :D .

Numai bine!
lorinlap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA