• Publicitate

Concluziile mele ...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde ioana-diana » 06 Feb 2014, 06:43

M-au amuzat parerile tale.Informatii utile povestite intr-un mod inedit.Felicitari!
ioana-diana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde xplaur » 06 Feb 2014, 20:22

Recitii ceea ce scriseși și mă amuzai teribil. Dacă mai suntem consăteni, poate găsim ceva activități comune, genul ăsta de oameni caut, nu genul academiciancă nefff....mângâiată :D
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde mihaela1501 » 14 Feb 2014, 07:39

Felicitarile mele CRBN!
Si eu m-am amuzat teribil pe seama comentariilor tale spumoase si a modestiei cu care ai raspuns "intepaturilor".

Toate cele bune! :)
mihaela1501
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Re: Concluziile mele ...

Mesajde raoul » 22 Feb 2014, 20:51

crbn scrie:AVERTIMENT: Continutul acestui mesaj reprezinta parerile mele, personale, concluziile fiind bazate strict pe experientele traite de mine, in mod direct. Avand in vedere ca eu sunt o persoana superficiala, cu o capacitate de analiza mediocra si cu un coeficient de inteligenta redus exista posibilitatea ca modul in care eu am perceput lucrurile sa fie total denaturat.

Motivele plecarii:
-Romania;
-Copilu;
-Frustrarile;
-Curiozitatea.

Despre drum (zbor):
-Daca esti la primul zbor trebuie sa stii ca aeroportul din Londra nu e autogara din Filiasi iar daca iti lasi nevasata si copilul in zona neutra (portiunea dintre debarcarea din avion si verificarea pasapoartelor la intrarea in tara) si pleci sa cauti caruciorul copilului nu stiu pe unde, la intoarcere nu ii vei mai gasi si ii vei cauta disperat prin miniorasul ala ajungand chiar si in sala in care mananca pilotii unde va trebui sa explici de cateva ori serviciului de securitate care e scopul si durata vizitei tale in acel loc interzis publicului;
-Bomboanele gumate fac minuni pentru copii;
-In avion e al dracului de frig.

Despre Montreal:
La inceput:
-"Uaaaaaaaaaau";
-"Vazusi ce strazi mari au astia?";
-"Uaaaaaaaaaaau";
-"Nu-mi vine sa cred! Ala opri masina ca sa ne lase pe noi sa trecem strada desi nu e trecere de pietoni!!!"
-"Uaaaaaaaaau, ce blocuri mari ... fa-mi si mie o poza dar sa se vada mai mult blocul!";
-"Uaaaaaaaaau ... Uaaaaaau";

Mai tarziu
-"Baga-mi-as bip bib in ea de groapa!"
-"Hai, f#*@-ti chinezoiu m#atii, misca mai repede!"
-"Mamaiee, te cauta moartea pe acasa si matale ieisi cu masina pe strada?"

Despre quebecosi:
-quebecosii sunt cool si adesea fac glume pe seama natiei lor;
-quebecosii batrani sunt mai politicosi;
-quebecosii consuma mult alcool iar femeile nu fac rabat de la regula asta;
-multi barbati quebecosi sunt curvari in timp ce multe femei quebecoase sunt "foarte accesibile";
-multi quebecosi scriu cu stanga, majoritatea scriu de mana foarte urat si ciudat (mai baga cate o litera de tipar pa la mijlocul unui cuvant);
-exista si quebecosi saraci.

Despre romani:
-exista si romani de calitate;
-romanii muncesc in dementa;
-sporturile preferate ale romanilor sunt vaietatul, laudatul si critica;
-romanii urasc sistemul medical din Canada;
-unii romani devin al naibii de patrioti cand ajung aici;
-multi romani isi fac vin acasa;
-foarte multi romani sunt inteligenti si seriosi.

Despre imigranti:
-foarte multi africani au probleme cu intelectul;
-exista multe femei de origine columbiana care poarta numele de Maria;
-arabii au multi copii;
-chinezii stiu ce ineamna respectul.

Depre bani:
-exista doua modalitati usoare de a face bani: muncind sau primid de la guvernul provincial extrem de generos;
-unii mai fac bani jucand la loto, poker online sau mergand "la produs" prin magazine;

Despre joburi:
-exista joburi cacalau doar ca alea care exista, de obicei, sunt prost platite, altfel n-ar mai exista, dar un job prost platit poate reprezenta calea cea mai rapida spre unul bine platit.

Depre sistemul medical:
-astepti mult dar si cand intri ...

Despre sistemul de invatamant:
-dpdv al infrastructurii e cu sute de ani inaintea omologului din Romania;
-nu exista scoli bune sau proaste ci exista scoli care ti se potrivesc sau nu;

Depre sistemul juridic:
-exigent si bland in acelasi timp (parere formata pe baza articolelor din ziare);
-daca esti quebecos poti sa castigi atunci cand contesti o amenda, daca nu esti quebecos esti bun de plata, chiar daca procesul tau are loc imediat dupa al quebecosului, ai fost amendat de acelasi politist, in acelasi loc, pentru aceeasi fapta, cu o ora mai devreme iar apararea ta a fost absolut identica cu a predecesorului ... pt quebecos "politistul poate sa mai greseasca" iar pentru tine "va multumesc pentru sinceritate, o sa va scutesc totusi de cheltuielile pentru proces";

Despre mancare:
-calitatea e direct proportionala cu disponibilitatea cumparatorului de a cheltui;
-gasesti tot ce vrea muschiul tau.

Ce imi place mie:
-aproape totul.

Ce nu imi place mie:
-lipsa de timp si interactiune sociala;
-lipsa familiei si a putinilor prieteni adevarati din Romania;
-personajele care merg pe strada cu pantalonii lasati de li se vad chilotii (curul).

Concluzie: sunt fericit si multumit.

Nu am mai scris de mult pe forumul asta, da' mare dreptate ai frate. Mai poti adauga la lista ta urmatoarea calitate a romanilor de aici(nu toti, majoritatea): invidia. Daca afla ca unul face mai multi bani sau are un job mai bun se supara.
Viata-i dura, Oamenii sunt fiare, Actele vorbeshte, Scapa cine poate

Imagine
raoul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde chesscube » 23 Feb 2014, 22:01

si acolo se poarta asa?buna treaba!
chesscube
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 11 ori

Re: Concluziile mele ...

Mesajde capsunar » 24 Feb 2014, 10:52

raoul scrie:Nu am mai scris de mult pe forumul asta, da' mare dreptate ai frate. Mai poti adauga la lista ta urmatoarea calitate a romanilor de aici(nu toti, majoritatea): invidia. Daca afla ca unul face mai multi bani sau are un job mai bun se supara.

In Ro puteau sa-si `explice` reusitele bune ale altora prin existentza pilelor etc, or aici practic totzi romanii au un start relativ egal iar rezultatul este datorat numai deciziilor bune sau proaste ale fiecaruia. Una peste alta e al naibii de multa invidie, eu mi-am pierdut totzi `prietenii` initziali pt ca nu am facut ca ei.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA