• Publicitate

Concluziile mele ...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Concluziile mele ...

Mesajde Gator » 24 Feb 2014, 16:46

capsunar scrie:
raoul scrie:Nu am mai scris de mult pe forumul asta, da' mare dreptate ai frate. Mai poti adauga la lista ta urmatoarea calitate a romanilor de aici(nu toti, majoritatea): invidia. Daca afla ca unul face mai multi bani sau are un job mai bun se supara.

In Ro puteau sa-si `explice` reusitele bune ale altora prin existentza pilelor etc, or aici practic totzi romanii au un start relativ egal iar rezultatul este datorat numai deciziilor bune sau proaste ale fiecaruia. Una peste alta e al naibii de multa invidie, eu mi-am pierdut totzi `prietenii` initziali pt ca nu am facut ca ei.

Eu n-am pierdut nici un prieten. Ba de cind imi merge mai bine am mai multi.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 24 Feb 2014, 19:04

Gator scrie:

Pai ai avut multi ca sa-i pierzi?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde togo » 24 Feb 2014, 20:54

Gator scrie:
capsunar scrie:
raoul scrie:Nu am mai scris de mult pe forumul asta, da' mare dreptate ai frate. Mai poti adauga la lista ta urmatoarea calitate a romanilor de aici(nu toti, majoritatea): invidia. Daca afla ca unul face mai multi bani sau are un job mai bun se supara.

In Ro puteau sa-si `explice` reusitele bune ale altora prin existentza pilelor etc, or aici practic totzi romanii au un start relativ egal iar rezultatul este datorat numai deciziilor bune sau proaste ale fiecaruia. Una peste alta e al naibii de multa invidie, eu mi-am pierdut totzi `prietenii` initziali pt ca nu am facut ca ei.

Asa -i sa stii dar la un moment dat o ai asa multi ca nu mai faci fata si atunci situatia la un moment dat devine critica .Solutia este sa te opresti sa-ti mearga chiar asa bine si opresti avalansa de cereri de prietenie sau desi e o actiune radicala sa-i cazezi la tine acasa pe rand pana ori tu ori ei va plictisiti unii de alti si atunci poti sa aduci altii.
Eu mai imprumut si chiar mai pun pe Craiglist sau Kijiji cate unul din cand in cand ca daca ai un lot numeros trebuie sa-i folosesti nu sa-i tii pe tusa ca isi ies din forma.
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA