• Publicitate

Ultima noapte de razboi, intaia noapte de dragoste -canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Ultima noapte de razboi, intaia noapte de dragoste -canada

Mesajde allegramaria » 20 Ian 2013, 08:09

Buna prieteni.ghiciti cine isi incepe povestea dupa 3 zile de Canada.moi moi!(ininte de a incepe sa postez imi cer scuze daca fac diferite greseli ,fie ca sunt grabita ca sa va povestesc cat mai multe fie ca scriu de pe laptopul surorii mele care are taste pentru litere din limba franceza si de exemplu este inca un mare mister unde este semnul de intrebare.dar,treceti peste toate fara sa ma criticati si alegeti-va informatia care va intereseza desigur expusa intr-o nota foarte personala.)bun. acum ca am inchis paranteza la propriu si la figurat stiu ca toti va asteptati sa raspund inprimul rand la intrebarea cum este Canada.pai cum este Canada nu stiu inca.ceea ce pot sa va spun este ca acesta tara din prima secunda m-a facut fericita prin oamenii ei.stiti cand va intalniti cu ,Canada prima oaraÉ -cand va imbarcati din londra pe zborul de Montreal.alte reguli alti oameni alt spirit.pana la londra in avion in sala de asteptare peste tot in jurul meu...acelasistil pe care il cunostea.oameni mohorati ,suparati ,buluceala peste tot ..ce sa va mai spunÉaceasi chestie ca in Romania.(nu critic -expun fapte)cand am ajuns in fata portii unde ne imbarcam pentru montreal-pur si simplu m-am simtit in Canada.si acum o sa va spun povestea aeroportului de la inceput mai ales pentru cei ca mine care stau prost cu orientarea.o va va ajute credeti-ma .aeroportul din londra este un monstru care ori te inghite ori te poarta pe umerii lui.eu zic sa luati un creion si o foaie sa va notati ce va spun ca sa-l puteti domina intr-o oarecare masura desigur.un monstru ramane un monstru.

AEROPORTUL

in primul rand vreau sa va spun sa va infoliati valizele .nu insist pe chestia asta dar va spun pur si simplu infoliati-va valizele.acasa o puteti face cu folie pentru infoliat paletii o gasiti la metro cu 30 lei 150 metri.daca nu o faceti acasa ,puteti infolia valizele in aeroport dar va costa 25lei fiecare bagaj.daca cumparati de la metro -un sul de folie va ajunge pentru 10 valize.ok
cum intrati pe usa aeroportului mergeti drept inainte nu mai stati la informatii si va duceti si asteptati la poarta 21 sau 22 sau 23 (toate sunt una langa alta) pentru ca la ora 6 dimineta puteti sa va predati bagajele.nu trebuie sa depasesca 23 kg fiecare pentru ca vi le cantareste si daca aveti bagaje mai grele platiti in plus.cantariti-le de acasa.check in bagajelor puteti sa-l faceti online (vorbiti cu damceskadaca nu stiti cum)sau puteti sa-l faceti direct la ghiseu cand predati bagajele dar dureza mai mult .nu uitati sa aveti 2 pass unul pentru zborul bucuresti - londra si celalat londra -montreal.fara aceste pass-uri nu va puteti inbarca.
dupa ce ati predat bagajele va indreptati spre poarta de imbarcare -este in fata voastra.poarta de imbarcare o sa v-o spuna cand predati bagajele.de obicei este poarta 11,ei bine aici trebuie sa aveti pasapoartele pregatite pentru ca vamesul va controleza visele.in acest punct -pentru ultima data a trebuit sa simt c aromania functioneza dupa sistemul romanesc.cand am prezentat pasapoartele vamesul le-a pribvit si ne-a spus sec.,,copii nu pot trece.decat dumneavostara«...ganditi-va cat de de sus mi-a cazut cerul in cap.il inttreb ,,,cum adica domnule sa nu pot trece cu copii am viza de Canada pe toate pasapoartele. da -dar nu puteti trece imi spune el fara alte explicatii si cat a durat procesul de emigrare si eu vreau sa plec.3 ani ii raspuns eu dar de ce nu pot treceÉ si eu vreau sa plec de mult imi raspunde el.vazand ca nu ne intelegem deloc am inceput sa ma enervez,domnule ii spun eu tinind cont ca merseria dumneavostra este de vames probabil ca procesul de emigrare va dura 6 ani asa ca mai bine renuntati . el in loc sa se prinda de ironia mea care suna mai degraba prosti ca tine mai bine sa ramana in Romania,,,a parut multumit de lauda mea si se uita zambind in pasapoarte.daca am vazut ca ii mangai asa orgoliul am inceput si eu sa zambesc si i-am spus printre gene dumneavostar anu sunteti ca noi va dati seama dar de ce nu pot trece copii«é pai...zice el au alt nume decat dumneavostra .stiu zic dar tot copii mei raman si cei de la ambasada au controlat asta si le-au dat viza...asa o fi insista el dar noi nu-i lasam sa treca decat daca demonstrati ca sunt copii dumneavostra si sa vedem si daca tatal biologic este de acord.
domne zic in mintea mea unde l-am gasit pe prostul asta - nu sunt la curent cu datele legale dar stiu ca exista niste protocoale intre Romania si Canada ca daca ai viza canadiana poti pleca fara alte explicatii la vama....bun zic cum demonstram astaéce acte va trebuie certificatele de nastere.ii aduc certificatele de nastere..el se uita si zice ...nu sunt bune au aceleasi nume.pai normal ca au aceleasi numeca in pasaport imi ies eu din sarite ...dar imi aduc aminte ce prost si invidios este si zic va mai aduc vreun actÉda..acordul tatalui..am scotocit eu in valiza aduc acordul tatalui si il dau.se uita agale citeste si zice sunt doua nuÉ cum adica doua ..desigur cate un acord pentru fiecare copil....sunt tati diferiti ma intreba ...cum sa fie tati diferiti e un tata si doi copii de asta sunt doua acorduri.bun zice el le retinem.cum sa-mi retineti domnule actele originale il intreb eu.am demonstrat ca sunt coopii mei ca am acordul tatalui sa plece am viza de Canada deci lasati-ma sa trec. prieteni nu mai puteam de nervi dar ....calm calm ca sunt in Romania....in cele din urma ii spun va rog sa faceti copii si sa-mi dati originalele .aveti dreptate zice el.in fine il chema pe un agarici de acolo face copii si cand imiintinde originalele imi spune ..asta pentru dumneavoastra asa ca intre noi emigrantii.am trecut de vames cu zambetul amar ca nu am plecat naibii cand aveam 20 de ani..mi-au trebuit 42 de ani sa-mi vina mintea la cap...ce sa zic...asta a fost vama pentru mine.
ok...acum ca am retraint impreuna experienta demna de caragiale..va povestesc mai departe .treceti de vamesul emigrant si va asezati in sala de asteptare unde dupa aceea va veti imbarcaé
zborul bucuresti londra dureza aproape 4 ore pentru ca treceti pe fusul orar de la londra.va sfatuiesc sa va fixati ceasul de mana dupa ora londrei pentru ca o sa aveti nevoie sa stiti cat este ceasul.cand ati ajuns in londra se ajunge la terminalul 3.coborati din avion printre primii sau destul de repede ca sa incapeti in primul autobuz care va duce in aeroport.coborati din autobuz si va luati dupa toata lumea...repede si la picior vioi.nu stati sa cascati gura.daca pierdeti grupul....o sa va fie greu sa ajungeti unde trebuie.la un moment dat veti vedea un indicator spre terminalul 5.mergeti dupa indicatorul acela si veti ajunge la un autobuz care va duce la terminalul 5.coborati din autobuz si va luati dupa grupul din autobuz pana ajungeti la un punct de trecere.acolo va controleza bagajele cu scanerul iar voi treceti print-o poarta de verificare.e bine sa plecati de acasa cu putine bagaje de mana pentru ca la portile astea te pune sa te descalti sa-ti scoti cureau de la pamntaloni ceasul de la mana daca ai in bagaje de ex pasta de dinti iti da pungi sa le ambaleji individual si mai ales te grabesteeee de inebunesti.la portile astea m-am tensionat teribil ca aveam multe bagaje si doi copii desculti care stateau ca poetii si se uitau la mine cum trag de bagaje si de ei.colac peste pupaza fimea-adolescenta a inceput sa planga ca si-a murdarit sosetele si cum merge ea cu sosetele murdare etc etc...sincer imi venea sa-i bag un cirap in gura sa taca dar mi-am adus aminte ce mari suferinte provoca o soseta rebela unei adolescente,asa ca am lasat-o sa caraie in rti timp ce se incalta.ok am ajuns in londra la ora 11 ora londrei.urmatorul avion il avem la 15 30 .priteni desi pare mult timp nu este.practic avti timp pana la ora 13 ,30 cand trebuie sa stati cu ochii pe afisaje sa vedeti la ce poarta este zborul vostru.noi am mers si am mancat ceva.am platitt in euro dar numai hartii pentru ca nu primesc monede.deci daca iti iei o aa de 2 euro si dai o hartie de 20 ei iti dau rest si monede pe care apoi nu le mai poti folosi ..nu stiu de ce este sistemul asta sa nedrept...sau poate doar unde am mancat noi..nu stiu.dupa ce frecati menta cat o frecati....cautati zona de porti A unde sunt lifturile pentru portile B si C.acolo este si un ghiseu british si intrebti tot timpul daca nu stit i ceva.stati cu ochii pe afisaj pentru ca se afiseza destul de tarziu poarta de Montreal si e nevoie de timp ca sa ajungi acolo.deci mare atentie ca altfel pierzi avionul.imbarcarea pentru Montreal se face pana la ora 15.paora noastra s-a afisat la ora 14 45 éparta B34.valeu ce departe.am coboarat repede cu liftul si apoi am mers cu metrolul pana la poarat B.am cauta ceva poarta 34 ca era asa mai dupa colt.a fost nevoie sa mai luam un lift sa ne duca la ultimul etaj,noi am avut noroc si ceva mai mult timp ca sotul meu a stat pe capul fetelor de la ghiseu si le-a tot intrebat care e poarta de inbarcare ca avem copii si bagaje si ajungem greu.inainte de afisare l-au instiintat care este poarta si noi am plecat putin mai repede .a fost bine pentru ca apoi s-a cam aglomerat .numai ca nu eram foarte siguri de ceea ce ne-a zis la ghseu si cand am ajund la poarat de Montreal am gasit in sala de asteptare personalul avionului si sotul meu s-a dus la ei si l-a intrebat chiar pe piloyt ca asa se nimerise daca acesta este zborul de Montreal. din momentul in care am pus acesta intrebare ne-am simtit in Canada.atata amabilitate si buna dispozitie...nu va spun.imbarcarea pentru Montreal se face foarte organizat nu cum te taie capul.intai chema familiile cu copii,persoanele cu handicap si busines clas-ul. ii ajuta pe toti sa urce sa coboare bagaje etc.apoi ne-a chemat si pe noi calatorii obinuiti.cand am ajuns noi la ghiseul de imbarcare si ne-au vazut pasapoartele cu viza de Canada...ne-au zimbit si ne-au spus bine ati venit in Canada.«aici este o viata buna veti fi fericiti,,sotului meu i-a facut vamesa cu ochiul si i-a spus ca este un tata fericit cu doi copii.(diferenta ...nu i-a interesat nici un tata biologic..cine te creste ala iti este parinte si i-au spus bine ati venit ca parinte in Canada«)ne-au ajuta cu bagajele si au glumit cu copii le-au spus sa nu die speriati de avion.ce sa va zic m-a bufnit plinsul.cine naiba mai sta dupa coada ta atata ca sa te simti tu bineÉ
deci ne-am imbarcat in avionul de Montreal..toata lumea este politicoasa dar toata lumea este permisiva si se ajuta si nu se stramba cand pling copii mici in avion ..ce sa va zic sunt mai oameni....dar in acesi masura isi cunosc drepturile si uzeza de ele.in avion unul nu-si pusese bagajul bine.insotitoarea de bord a intrebat al cui este bagajul si i-a spus ca nu l-a pus bine.el a luat la cunostiinta acest lucru si a lasat-o pe insotitoare sa-si bata capul cu bagajul lui sa-i gasesca un loc unde vrea ea ca e treba eiédaca eram eu saream repede sa gasesc un loc....mi-am dat sema atunci..cat de miloaga sunt si cum nu imi cunosc deloc drepturile.ei lasa ca ..o sa le invat pe toate.in avion era o quebecoasa care vorbea numai ea stie ce...ca noi am crezul prima data ca o fi vreo daneza vreo limba de asta nordica nu intelkegeam nici un cuvint..cand si cand depistam cate un accent englez dar nimic altceva.....asta este tinte frate pana inveti limba asta.in fine .....am ajuns in Montreal.obositi morti si infrigurati ca in avion a fost nevoie sa-mi pun o patura pe fata ca nu mai suportam curentul..am inceput sa stranut si imi curgeau ochii.
in Montreal..cobori din avion si te iei dupa toata lumea care merge spre punctul de frontiere de intrare in Canada.prezinti pasapoartele si formularul pe care ti-l da in avion sa-l completezi.treci devama si in partea drepta sunt noste scari.cobori pe ele si te duci sa-ti iei bagajele.dupa ce ti-ai umplut in cazul nostru trei carucioare cu bagaje te duci drept inainte si apoi putin la drepta .o sa vezi o sala mare cu multe ghisee .intri acolo un vames te preia.iti spune sa lasi bagajele langa perete si sa iei loc in sala.am asteptat o ora apoi ne-a chemat la ghiseu.ne-a intrebat cati bani avem la noi daca avem obiecte de valoare a facut vamesa noastra un fel de b4intrebandu-ne cam cat costa hainele cu care am vaenit ,laptopuldaca avem bijterii.a fost totul bine.toata lumea zambeste si este intelegatoare.toata lumea incerca sa te ajute.vorbrsc simlu si rara ca sa intelegi in ce limba vrei.dupa ce treci de immigration Canada,,,ei iti arata de unde sa-ti iei bon de ordine pentru immigration Quebec.toata lumea este zambitoare .ne-au spus sa vem grija de actele noaostre sa invatam franceza bine ne-au dat niste pliante si ne-au explicat cum sa sunam si unde pentru acte.a mers repede aici.oricum am ajuns la 18 in Montreal ora canadei si am terminat actele la pra 21 ora canadei.ne-au spus ca de obicei nu dureza asa de mult dar de doua zile a fost furtuni puternice si nu au putut ateriza avioanele.si ca azi au aterizat avioane blocate doua zile in europa.a dosu azi dupa ce am ajunds noi iar au fost probleme cu zborurilr. pe noi ne-a stepta sora mea care a venit cu cineva cu o camioneta americana.nu va zic ce dimeniuni avea.la noi nu ar fi incaput pe strada .am ajuns la -30 de grade.ne-au inghetat maineile instantaneu.sotul meu nu a mai putut respira pret de cateva secunde din cauza aurului rece.m-a demoralizat asta putin dar bucuria ca am ajuns in sf in Canada ca pot sa-mi imbratisez sora dupa 8 ani ,ca voi putea in curand sa-mi traiesc viata cu bune cu rele dar fara teama ---m-a bucurat enorm..
priteni...nu vreau sa va spun ca viata aici e asa sau asa ca inca nu stiu,dar ce va ^pot spune pentru toti cei care citesc acest post este ca merita cu adevarat sa ajungi aici sa vezi daca ti se potriveste viata in Canada. nu stiu inca cum este dar stiu sigur ca zambetul oamenilor,politetea lor .imensitatea teritoariilor ,albul zapezii (ninge de doua zile si mai ales apa de la robinet care e de-o puritate rara....sunt motive care pe mine ma fac fericita si increzatoare ca voi reusi.
azi e duminica aici.am inca ameteli puternice de la schimbarea fusului orar ,ieri am fost la o piata de legume...nunu in paradisul legumelor si am fost fericita cu adevarat ca in sfarsit pot sa imi tin regimul vegetarian fara sa imi cresca urechi mancand doar morcovi,,,,mi-am gasit un aparament aprope de sora mea.deci am rezolvat cate ceva.de luni voi merge sa-mi fac actele .incet incet incep sa traiesc.ma intrebati daca merita canadaÉnu stiu .dar stiu sigur ca simt cu adevarat ca traiescintr-o lume in care TOTUL absolut totul este posibil daca iti doresti cu adevarat.dincolo de aceste cuvinte fiecare alege.nici dumnezeu nu intervine in liberul arbitru..
allegramaria
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 20 Ian 2013, 09:52

Bun venit in Canada! :) Relatarea ta, cu aeroporturi si vamesi, imi aduce aminte de propria "aventura", in urma cu aproape 2 ani...

Oricum, toate bune si integrare rapida si usoara iti doresc! Nu ezita sa pui intrebari in continuare unde esti nesigura... Personal, voi raspunde cu placere daca pot...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Gator » 20 Ian 2013, 11:41

Bun venit!
Faza cu copiii la Bucuresti a fost absolut normala, legea interzice scoaterea copiilor din tara fara acordul parintelui biologic, indiferent cine ce viza a dat anterior.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde allegramaria » 20 Ian 2013, 15:42

sorro scrie:Bun venit in Canada! :) Relatarea ta, cu aeroporturi si vamesi, imi aduce aminte de propria "aventura", in urma cu aproape 2 ani...

Oricum, toate bune si integrare rapida si usoara iti doresc! Nu ezita sa pui intrebari in continuare unde esti nesigura... Personal, voi raspunde cu placere daca pot...

multumesc pentru urarile de bun venit.deocamdata nu am intrebari pentru ca nu am facut mare lucru in 3 zile.inca am niste ameteli groaznice de la schimbarea de fus orar .numai eu am problema asta .restul fam este ok.de luni o sa incep sa dau telefoane autoritatilor pentru acte. ce pot sa spun?....sunt fericita si increzatoare in viitorul meu.
allegramaria

Mesajde allegramaria » 20 Ian 2013, 15:47

Gator scrie:Bun venit!
Faza cu copiii la Bucuresti a fost absolut normala, legea interzice scoaterea copiilor din tara fara acordul parintelui biologic, indiferent cine ce viza a dat anterior.

Niciodata nu este normal ca un angajat al unei autoritati de stat sa se comporte in felul in care s-a comportat acest vames.nu gasesc ca este profesional indiferent de legea pe care o pune in practica.dar...desigur este modul meu de a gandi...
allegramaria

Mesajde Gator » 20 Ian 2013, 18:07

allegramaria scrie:
Gator scrie:Bun venit!

Niciodata nu este normal ca un angajat al unei autoritati de stat sa se comporte in felul in care s-a comportat acest vames.nu gasesc ca este profesional indiferent de legea pe care o pune in practica.dar...desigur este modul meu de a gandi...

OK, mai ai putintica rabdare atunci...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA