• Publicitate

Ultima noapte de razboi, intaia noapte de dragoste -canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde capsunar » 30 Apr 2014, 11:23

Petrica Rusu scrie:In alta ordine de idei am fost la un contabil care imi va face taxle pentru 600 de dolari (pe familie). mi se pare enorm, dar avind in vedere ca mai ieftin nu am gasit si edlineul se apropie cu pasi repezi sper macar sa se merite.

Daca ai corporation (LLC, LLTD etc) + familie e un pretz bun, se cere cca 1200-1500

Daca ai self employed + taxe din urma (ani precedentzi) de corectat, refacut etc e un pretz ok. Am platit cam 350 acu vreo 7 ani pe ceva de genul asta la H&R.

Doar self employed e cam mult. Potzi sa le faci singur cu programul de $99 quiqck tax

Daca ai doar T4, T4A si eventual T5 e enorm. Le faci ultra lejer cu programul de 39 de la cotsco.
daca ai venituri mici sub 24K e gratis cu UFile sau H&R online.

PS.Sa te feresti de contabilii romani.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 30 Apr 2014, 11:32

capsunar scrie:
Petrica Rusu scrie:In alta ordine de idei am fost la un contabil care imi va face taxle pentru 600 de dolari (pe familie). mi se pare enorm, dar avind in vedere ca mai ieftin nu am gasit si edlineul se apropie cu pasi repezi sper macar sa se merite.

Daca ai corporation (LLC, LLTD etc) + familie e un pretz bun, se cere cca 1200-1500

Daca ai self employed + taxe din urma (ani precedentzi) de corectat, refacut etc e un pretz ok. Am platit cam 350 acu vreo 7 ani pe ceva de genul asta la H&R.

Doar self employed e cam mult. Potzi sa le faci singur cu programul de $99 quiqck tax

Daca ai doar T4, T4A si eventual T5 e enorm. Le faci ultra lejer cu programul de 39 de la cotsco.
daca ai venituri mici sub 24K e gratis cu UFile sau H&R online.

PS.Sa te feresti de contabilii romani.

Nu e contabil roman. Practic nu am decit T4 uri plus alte mici chestii. pretul aluia era de 400, dar fiind pe ultima suta de metri a cerut 600 :) asta este acum sa vedem ce o face el cu programele lui.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Tavi » 30 Apr 2014, 11:38

Recomand StudioTax: http://www.studiotax.com/en/

Free, fara limita de venituri, face si T2125 (sole proprietorship), file-uie cu Netfile, samd.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Isostar » 30 Apr 2014, 13:57

capsunar scrie:Nu stiu de cand esti pe aici daca nu ai auzit de top100 employers..
http://www.canadastop100.com/national/

Ete fal...nu are nici o relevanta. Tu te-ai uitat ce se ia in considerare in acest top si de cine este facut.
Uite un exemplu, la o firma cu 15,000 angajati:
physical workplace is rated as above-average. head office is located in the heart of downtown Calgary and features a marble lobby and sunny atrium with plant life. The twin towers were custom designed and offers panoramic views of the city as well as an abundance of natural light. The building is also connected to Calgary's enclosed walkway system, providing employees with all-weather access to local restaurants, stores and services.

cati dintre ei sunt in head-office sa beneficieze de conditii above average?

Cat despre participare, uite aici:
REQUEST 2015 APPLICATION
Our 2015 application is now available — completed applications must be submitted by May 2, 2014.

Deci firma trebuie sa se inscrie, sa plateasca si o anumita suma si numai dupa aceea apare in acest top 100... Cateva nume mari nu apar in top 100 (Apple, IBM, Google, Microsoft, cateva zeci de spitale, Hydro Quebec, Hydro One, etc) si ma indoiesc profund ca nu ar avea loc.

Uite comparatie intre firma din top 100 si firma sotiei (care nu apare in acest top) si care activeaza in acelasi domeniu:
- new employees start at three weeks of paid vacation allowance and receive additional personal paid days off, which can be scheduled throughout the year same, si se adauga 5 zile la fiecare 5 ani in companie fata de 10 zile la fiecare 10 ani in compania de top
- helps cultivate an ownership culture with a share purchase plan available to all employees cealalta firma ofera actiuni ca parte din pachetul salarial -- and offers additional financial benefits including year-end bonuses, generous referral bonuses for employees who refer a candidate that is successfully hired by the company, and profit-sharing for everyone totul depinde de pozitie, asta este valabil in orice companie din domeniu respectiv
- encourages employees to save for the future with contributions to a defined contribution pension plan same, domeniul respectiv este singurul care inca mai rezista cu DC
- champions ongoing employee education through generous tuition subsidies (to $5,500) and a variety of in-house training initiatives, including in-house apprenticeships and skilled trades programs up to 15,000 pentru Master, PhD sau MBA
- also manages an academic scholarship program for children of employees (to $1,800 per child)up to 20,000 (pentru university) si se aloca in functie de performantele copilului

capsunar scrie:Am auzit de divese, de ex sef plecat in Ro si angajat team si altele dar cand lipsesc amanunte si exagerate alte aspecte cam macane.
Ce nu prea iese la socoteala e cand spui de ex ca te-ai angajat la o companie mare repede. De ex numai security clearance + verifications au durat 8 luni pt niste cunostintze. Ca sa nu zic Recruiter/HR + Tehnical + Boss interview + eventual teste scrise (tehnice/IQ/Personalitate).

Deci din informatiile pe care le ai de la cineva, tragi o concluzie generala pentru Canada? Nu de altceva, dar si eu stiu pe cineva care a semnat contractul in 7 zile de la data la care a trimis resume-ul. Si fara pile, sau altceva de genul si pe un salariu de 6 cifre. Are relevanta? la fel de mult ca cele 8 luni de asteptat dupa security clearance (doar daca lucrezi pentru DOD, guvern).

capsunar scrie:De asemeni depinde cand spui ca ai optinut jobul.. la primul interviu sau cand ai avut oferta clara. (ziuan inceperii, bani + concediu, benefits ) . De ex dai interviu azi , primesti oferta concreta peste 4 (unde poate zice pending further verivication) si incepi munca peste 6 luni.

Jobul se obtine in momentul cand contractul semnat de tine ajunge inapoi la angajator. Am citit undeva ca lucrezi ca si consultant independent (poate ma insel), la tine este altfel? ca ma indoiesc profund ca poti sa astepti 6 luni dupa un contract... Daca da, felicitari!, esti printre cei privilegiati.

P.S. M-am angajat in domeniul aeronautic (nu Bombardier, pe ei i-am refuzat) in 2 saptamani de la trimiterea resume-ului. Asta cu 3 interviuri, unul prin telefon si 2 fata in fata. Si culmea, este furnizor major pentru F35 (printre altele).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Petrica Rusu » 30 Apr 2014, 14:39

Isostar scrie:
capsunar scrie:Nu stiu de cand esti pe aici daca nu ai auzit de top100 employers..
http://www.canadastop100.com/national/

Ete fal...nu are nici o relevanta. Tu te-ai uitat ce se ia in considerare in acest top si de cine este facut.
Uite un exemplu, la o firma cu 15,000 angajati:
physical workplace is rated as above-average. head office is located in the heart of downtown Calgary and features a marble lobby and sunny atrium with plant life. The twin towers were custom designed and offers panoramic views of the city as well as an abundance of natural light. The building is also connected to Calgary's enclosed walkway system, providing employees with all-weather access to local restaurants, stores and services.

cati dintre ei sunt in head-office sa beneficieze de conditii above average?

Cat despre participare, uite aici:
REQUEST 2015 APPLICATION
Our 2015 application is now available — completed applications must be submitted by May 2, 2014.

Deci firma trebuie sa se inscrie, sa plateasca si o anumita suma si numai dupa aceea apare in acest top 100... Cateva nume mari nu apar in top 100 (Apple, IBM, Google, Microsoft, cateva zeci de spitale, Hydro Quebec, Hydro One, etc) si ma indoiesc profund ca nu ar avea loc.

Uite comparatie intre firma din top 100 si firma sotiei (care nu apare in acest top) si care activeaza in acelasi domeniu:
- new employees start at three weeks of paid vacation allowance and receive additional personal paid days off, which can be scheduled throughout the year same, si se adauga 5 zile la fiecare 5 ani in companie fata de 10 zile la fiecare 10 ani in compania de top
- helps cultivate an ownership culture with a share purchase plan available to all employees cealalta firma ofera actiuni ca parte din pachetul salarial -- and offers additional financial benefits including year-end bonuses, generous referral bonuses for employees who refer a candidate that is successfully hired by the company, and profit-sharing for everyone totul depinde de pozitie, asta este valabil in orice companie din domeniu respectiv
- encourages employees to save for the future with contributions to a defined contribution pension plan same, domeniul respectiv este singurul care inca mai rezista cu DC
- champions ongoing employee education through generous tuition subsidies (to $5,500) and a variety of in-house training initiatives, including in-house apprenticeships and skilled trades programs up to 15,000 pentru Master, PhD sau MBA
- also manages an academic scholarship program for children of employees (to $1,800 per child)up to 20,000 (pentru university) si se aloca in functie de performantele copilului

capsunar scrie:Am auzit de divese, de ex sef plecat in Ro si angajat team si altele dar cand lipsesc amanunte si exagerate alte aspecte cam macane.
Ce nu prea iese la socoteala e cand spui de ex ca te-ai angajat la o companie mare repede. De ex numai security clearance + verifications au durat 8 luni pt niste cunostintze. Ca sa nu zic Recruiter/HR + Tehnical + Boss interview + eventual teste scrise (tehnice/IQ/Personalitate).

Deci din informatiile pe care le ai de la cineva, tragi o concluzie generala pentru Canada? Nu de altceva, dar si eu stiu pe cineva care a semnat contractul in 7 zile de la data la care a trimis resume-ul. Si fara pile, sau altceva de genul si pe un salariu de 6 cifre. Are relevanta? la fel de mult ca cele 8 luni de asteptat dupa security clearance (doar daca lucrezi pentru DOD, guvern).

capsunar scrie:De asemeni depinde cand spui ca ai optinut jobul.. la primul interviu sau cand ai avut oferta clara. (ziuan inceperii, bani + concediu, benefits ) . De ex dai interviu azi , primesti oferta concreta peste 4 (unde poate zice pending further verivication) si incepi munca peste 6 luni.

Jobul se obtine in momentul cand contractul semnat de tine ajunge inapoi la angajator. Am citit undeva ca lucrezi ca si consultant independent (poate ma insel), la tine este altfel? ca ma indoiesc profund ca poti sa astepti 6 luni dupa un contract... Daca da, felicitari!, esti printre cei privilegiati.

P.S. M-am angajat in domeniul aeronautic (nu Bombardier, pe ei i-am refuzat) in 2 saptamani de la trimiterea resume-ului. Asta cu 3 interviuri, unul prin telefon si 2 fata in fata. Si culmea, este furnizor major pentru F35 (printre altele).

parca spuneai ca sotiei i-a luat 3 ani sa-si gaseasca un astfel de job cu tot cu scoala si experienta canadiana. Vezi tu isostar, degeaba stai 5 ore pe zi la calc si trimiti CV-uri personalizate pentru ca in foarte multe meserii chestia asta nu tine. daca nu ai pile din interior. este inadmisibil ca facind de 2 ori chestia asta intr-un an de zile sa nu obtii decit un interviu la misto. si asta cu un CV mai mult decit 1 master si 1 an experienta in munca.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Isostar » 30 Apr 2014, 15:16

Petrica Rusu scrie:parca spuneai ca sotiei i-a luat 3 ani sa-si gaseasca un astfel de job cu tot cu scoala si experienta canadiana. Vezi tu isostar, degeaba stai 5 ore pe zi la calc si trimiti CV-uri personalizate pentru ca in foarte multe meserii chestia asta nu tine. daca nu ai pile din interior. este inadmisibil ca facind de 2 ori chestia asta intr-un an de zile sa nu obtii decit un interviu la misto. si asta cu un CV mai mult decit 1 master si 1 an experienta in munca.

Nu, am zis ca i-a luat 3 ani de cand am ajuns in Ca pana cand a semnat un contract de munca full-time. In timpul acesta a facut scoala si intership in CA - aprox 30 luni. Nu avea nici scoala, nici experienta locala cand am ajuns. Jobul pe care il are acum este primul job in CA.

Sunt mai multe in spate, de exemplu cum a inceput sa primeasca oferte de interviuri a doua zi dupa ce si-a trecut in resume ca este studenta la Master la UofT. In rest nimic schimbat, iar asta arata cum se procedeaza pe piata din CA in anumite domenii - domeniul ei este reglementat, si trebuie sa cunosti legislatia provinciala si federala aferenta.
De asemenea, s-a vazut diferenta si la master, unde programul trebuia sa se termine cu un internship de minim 4 luni. Scoala a inceput in Sept, ea a inceput sa caute internship a doua zi pe cand absolventii de scoala din CA (tineri, fara experienta) au inceput sa caute intership la sfarsitului lui Ianuarie, atunci cand le-a fost aratata pisica.

Este foarte important sa-ti faci lectiile in avans, sa stii cum se procedeaza local si sa actionezi din timp. Orice avantaj care il creezi te aduce mai aproape de tinta.

Despre resume, daca in 1 an nu ai avut oportunitati de interviu, este posibil ca nu ai ales calea potrivita (varii motive). Sau asta, sau esti intr-un domeniu unde chiar nu se poate face nimic fara sprijin din interior si atunci iar trebuie sa schimbi strategia.

Sunt constient ca ceea ce povestesc eu este mai mult pe partea de exceptii decat ceea ce se intampla acum in piata, dar ideea principala ramane: planifica cat mai bine si cauta o idee iesita din comun care sa te scoata in fata. Nu astepta, ca nimeni nu o sa vina dupa tine.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA