• Publicitate

Ultima noapte de razboi, intaia noapte de dragoste -canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde capsunar » 30 Apr 2014, 15:25

Petrica Rusu scrie:
sorro scrie:
Petrica Rusu scrie:In alta ordine de idei am fost la un contabil care imi va face taxle pentru 600 de dolari (pe familie). mi se pare enorm, dar avind in vedere ca mai ieftin nu am gasit si edlineul se apropie cu pasi repezi sper macar sa se merite.

In afara situatiei in care ai niste taxe foarte complicate, pretul mi se pare ENORM. Desigur, ti le poti face si singur folosind programe gen UFile, TurboTax etc. Sau poti gasi un contabil cu bani mai putini. Eu am folosit anul trecut (mai mult cu scop comparativ) o firma de contabili romani in Cote St-Luc -- http://www.dfd-cpa.ca Am platit vreo $125 pe familie. Am hotarat insa ca pot sa mi le fac si singur (ceea ce am si facut) si, pt. ca sunt si student, anul asta le-am facut gratis cu UFile.

nu am taxe complicate, dar am incercat cu UFile si contabilul astmia zis ca el ma poate scoate mai bine si diferenta este mai mare decit 600 de dola l-am intrebat cum, n-a stiut exact sa-mi explice asa ca acum astept sa ma sune sa vedem ce a reusit. a zis ca oricum nu imi ia banii astia daca nu reuseste sa ma scoata mai ieftin...asa ca sa vedem. daca e scam si doar mi-a luat toate informatiile ca sa le utilizeze ulterior o sa va spun :D

Daca ai doar T4 mainile contabiluli sant cam legate.. ai mare grija.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 30 Apr 2014, 16:36

Isostar scrie:
Petrica Rusu scrie:parca spuneai ca sotiei i-a luat 3 ani sa-si gaseasca un astfel de job cu tot cu scoala si experienta canadiana. Vezi tu isostar, degeaba stai 5 ore pe zi la calc si trimiti CV-uri personalizate pentru ca in foarte multe meserii chestia asta nu tine. daca nu ai pile din interior. este inadmisibil ca facind de 2 ori chestia asta intr-un an de zile sa nu obtii decit un interviu la misto. si asta cu un CV mai mult decit 1 master si 1 an experienta in munca.

Nu, am zis ca i-a luat 3 ani de cand am ajuns in Ca pana cand a semnat un contract de munca full-time. In timpul acesta a facut scoala si intership in CA - aprox 30 luni. Nu avea nici scoala, nici experienta locala cand am ajuns. Jobul pe care il are acum este primul job in CA.

Sunt mai multe in spate, de exemplu cum a inceput sa primeasca oferte de interviuri a doua zi dupa ce si-a trecut in resume ca este studenta la Master la UofT. In rest nimic schimbat, iar asta arata cum se procedeaza pe piata din CA in anumite domenii - domeniul ei este reglementat, si trebuie sa cunosti legislatia provinciala si federala aferenta.
De asemenea, s-a vazut diferenta si la master, unde programul trebuia sa se termine cu un internship de minim 4 luni. Scoala a inceput in Sept, ea a inceput sa caute internship a doua zi pe cand absolventii de scoala din CA (tineri, fara experienta) au inceput sa caute intership la sfarsitului lui Ianuarie, atunci cand le-a fost aratata pisica.

Este foarte important sa-ti faci lectiile in avans, sa stii cum se procedeaza local si sa actionezi din timp. Orice avantaj care il creezi te aduce mai aproape de tinta.

Despre resume, daca in 1 an nu ai avut oportunitati de interviu, este posibil ca nu ai ales calea potrivita (varii motive). Sau asta, sau esti intr-un domeniu unde chiar nu se poate face nimic fara sprijin din interior si atunci iar trebuie sa schimbi strategia.

Sunt constient ca ceea ce povestesc eu este mai mult pe partea de exceptii decat ceea ce se intampla acum in piata, dar ideea principala ramane: planifica cat mai bine si cauta o idee iesita din comun care sa te scoata in fata. Nu astepta, ca nimeni nu o sa vina dupa tine.

multumesc pentru sfaturi, totusi asa ca sa nu zici ca nu iti dau si eu un sfat, daca cumva te muti in Quebec, vezi ca astia nu dau 2 lei pe un degree de la UofT. fie el si cu GPA de 4. si asta intr-un alt domeniu tot reglementat.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Petrica Rusu » 30 Apr 2014, 16:42

capsunar scrie:
Petrica Rusu scrie:
sorro scrie:
Petrica Rusu scrie:In alta ordine de idei am fost la un contabil care imi va face taxle pentru 600 de dolari (pe familie). mi se pare enorm, dar avind in vedere ca mai ieftin nu am gasit si edlineul se apropie cu pasi repezi sper macar sa se merite.

In afara situatiei in care ai niste taxe foarte complicate, pretul mi se pare ENORM. Desigur, ti le poti face si singur folosind programe gen UFile, TurboTax etc. Sau poti gasi un contabil cu bani mai putini. Eu am folosit anul trecut (mai mult cu scop comparativ) o firma de contabili romani in Cote St-Luc -- http://www.dfd-cpa.ca Am platit vreo $125 pe familie. Am hotarat insa ca pot sa mi le fac si singur (ceea ce am si facut) si, pt. ca sunt si student, anul asta le-am facut gratis cu UFile.

nu am taxe complicate, dar am incercat cu UFile si contabilul astmia zis ca el ma poate scoate mai bine si diferenta este mai mare decit 600 de dola l-am intrebat cum, n-a stiut exact sa-mi explice asa ca acum astept sa ma sune sa vedem ce a reusit. a zis ca oricum nu imi ia banii astia daca nu reuseste sa ma scoata mai ieftin...asa ca sa vedem. daca e scam si doar mi-a luat toate informatiile ca sa le utilizeze ulterior o sa va spun :D

Daca ai doar T4 mainile contabiluli sant cam legate.. ai mare grija.

teoretic stiu, dar acu el zice ca mi-a scos un rezultat foarte bun...ceea ce e foarte ciudat dar asta e. iau banu si gata.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 30 Apr 2014, 21:03

@isostart - cazul meu nu are relevantza, eu pot sa astept. E un risc calculat, si platit in consecintza.
Din ce am vazut eu la firmele mari, dai interviu cu HR, dupa care dai inca vreo 2 cu seful / teamul (eventual tehnic) . Daca seful te accepta itzi spun si HR-ul itzi trimit actele la semnat.
Daca tu zici ca aia la voi acolo in QC se misca intr-o saptamana, e de remarcat.
La mine aici am vazut si cazuri cand cineva a inceput munca si era `pending verifications`. Acum depinde si de firma si ce faci in firma aia, daca vii de la o firma similara, din pacate in IT ai enorm de mult access la date confidentziale.

Ai dreptate cu topurile, e la fel ca si cel in care Vancouver e best place to live.
Ideea e ca firmele cu conditzii calumea le numeri e degete mai ales cand e vorba de vacantza > 3 saptamani. Poate la voi or fi mai multe da aici sant extrem de putzine.
Stiu pe cineva s-a angajat la o firma din asta din prima, dupa 5 ani a avut 4 saptamani si dupa 10 are 5 saptamani. Acum e blocat pe un salariu sub 70K pt ca salariul i-a crescut cu cca 2-3% pe an.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Sly » 30 Apr 2014, 21:13

capsunar scrie:Daca tu zici ca aia la voi acolo in QC se misca intr-o saptamana, e de remarcat.

Nu e vorba despre QC,peste tot este la fel,la orice corporatie,cu cat e mai mare cu aatat dureaza mai mult procesul de angajare si cu cat pozitia pentru care angajeaza e mai sus in food chain,cu atat dureaza mai mult.
Exceptia este isorast al nostru care e un fel de Messi al domeniul lui si cand au aflat ca e free agent au mancat jaratec ca sa nu le-o ia concurenta inainte si sa li-l sufle de sub nas.
Sincer tare mi-as dori sa isi dezvaluie adevarata identitate ca sa pot sa ma laud ca am impartasit acelasi spatiu virtual cu el.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Re:

Mesajde Isostar » 01 Mai 2014, 13:36

capsunar scrie:
Daca tu zici ca aia la voi acolo in QC se misca intr-o saptamana, e de remarcat.

Stiu pe cineva s-a angajat la o firma din asta din prima, dupa 5 ani a avut 4 saptamani si dupa 10 are 5 saptamani. Acum e blocat pe un salariu sub 70K pt ca salariul i-a crescut cu cca 2-3% pe an.

Eu sunt in ON, vecin de cartier cu Sly (Toronto). Nu stiu cum este in QC, am avut doar o experienta cu Bombardier. Am aplicat joi la job, luni la ora 1:00 PM am fost la interviu (Montreal), iar la ora 4 in aceeasi zi aveam oferta in fata. Dar era pe o piata de nisa, unde aveam experienta dorita iar ei erau in criza.

Cateodata pentru altii conteaza mai mult timpul liber decat banii. La prima companie din CA, lucram 8 ore si 15 minute pe zi plus 45 minute pauza de masa. Deci stateam 9 ore la serviciu in fiecare zi. Dar fiecare a doua vineri o aveam libera – asta inseamna 26 long-week-enduri pe an… sau 26 zile libere in plus pe an. Conteaza mai mult decat o crestere la salariu? Depinde de fiecare in parte.

Sly scrie:Exceptia este (isorast) Isostar al nostru care e un fel de Messi al domeniul lui si cand au aflat ca e free agent au mancat jaratec ca sa nu le-o ia concurenta inainte si sa li-l sufle de sub nas.
Sincer tare mi-as dori sa isi dezvaluie adevarata identitate ca sa pot sa ma laud ca am impartasit acelasi spatiu virtual cu el.

Pai si cum ma mai laud eu daca tu ma cunosti? Ceva plus-valoare pentru mine daca iti spun numele meu real? Sunt cativa de aici de pe forum care ma cunosc in viata reala si nu am nimic impotriva se ne cunoastem si in realitate daca vom avea ceva in comun. Momentan nu este cazul. Pana atunci, trebuie sa te multumesti doar cu nick-ul de pe forum – Isostar.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA