• Publicitate

Aveti grija pe cine ajutati si bagati in casa !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Aveti grija pe cine ajutati si bagati in casa !

Mesajde Black Knight » 01 Mar 2013, 17:02

Va rog sa cititi cu atentie pentru ca toate momentele sunt importante, ca sa puteti intelege drama. La inceput o sa vi se para plictisitor, poate, dar veti intelege cat suflet, timp si energie am pus ca sa fac totul repede si bine pentru acest om.
Dar, asa ceva nu am crezut ca o sa vad vreodata si in nici un caz ca voi pati asta. De multe ori viata bate filmul si intrece orice imaginatie. O sa vedeti ce a putut face un nou venit in Canada, dupa cateva zile de la aterizare.
Faceti-va o cana mare de ceai si … minunati-va citind !!
Daca nu aveti timp de citit acum, lasati si pe maine si pe poimaine, cititi povestirea ca pe o carte …. N-o sa regretati !!
………………………………………………………………………….
La inceputul lunii Decembrie 2012 am vazut un mesaj in realizat.com, cum ca un om avea nevoie de o locuinta cand ajunge din Romania in Calgary.
Se numeste Darius George Popa, este din Zalau-Salaj, are 28 de ani si a postat un mesaj pentru o locuinta, in realizat.com :
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=272435
Eu sunt de 7 ani in Canada, avand cetatenie canadiana. Sunt divortat si am un copil mic cu fosta sotie. Eu fiind acum intr-o perioada incerta, nefiind sigur cat mai stau in Canada si daca voi mai sta, am hotarat sa- l contactez pe acest om prin email, care mi-a raspuns imediat. I-am oferit locuinta mea cu chirie, sa stea in ea pentru o perioada, cu contract de sub-inchiriere si eu sa ma mut in basementul fostei sotii, unde voi hotari ce voi face in viitorul apropiat. Sunt divortat de cativa ani si locuiesc singur, dar fiind in relatii de prietenie cu fosta sotie, ne ajutam reciproc de cate ori este nevoie. M-am mutat special la cateva strazi de ea, ca s-o pot ajuta. Am fost plecat in Romania anul trecut pentru 6 luni din motive de familie si e posibil sa mai plec.
OK.
Am inceput sa discut zilnic cu omul, sa facem un schimb de fotografii, sa aflu cine este si ce aspiratii are.
M-a surrprins numele lui… Darius. Are o sonoritate artistica, de om elevat si deosebit … dar veti vedea in ce este deosebit el, din randurile urmatoare …
Am discutat aproape in fiecare zi cu el, timp de o luna, ajutandu-l sa inteleaga viata de aici, cerintele si sa-i raspund la zeci de intrebari pe care mi le punea. In fiecare zi ii raspundeam la intrebari la care eu am aflat raspunsurile aici prin bani pierduti, timp pierdut si stress.

Se lauda ca are facultate de Informatica si nu numai atat, cica are studii Post-Universitare !!
Dumnezeule, ce onorat sunt ca voi primi in casa mea un om de valoare !
Cu toate astea …era ceva ce nu se lega …
Daca il vezi si il auzi cum vorbeste, nu are nimic in comun cu acea pregatire si cu rafinamentul unui om trecut prin scoala de genul ala. Arata ca un derbedeu (cu nasul infundat ca boxerii sau ca batausii de cartier), si vorbeste cu accent golanesc si cu multe dezacorduri. Sunt momente cand se rasteste si da replici magaresti, fara nici o explicatie.
La limba romana are mari lacune. Scria si spunea ca “el nu se risca”, sau ca “nu se merita”, sau ca “am pretentii mai mari ca si tine” (in loc de “decat tine”), sau “Spune-i la Marin” (in loc de “lui Marin”), etc, etc, etc…
Intotdeauna, invariabil, cand incepea dialogul cu mine (prin scris sau prin voce) zicea “Aaaa…ce vroiam sa te intreb…”, si eu mirandu-ma de ce nu le mai schimba si el si are vocabularul atat de limitat.
Toate astea m-au pus pe ganduri…
Asta nu ar fi nimic, dar de vreo 2-3 ori a fost impertinent cu mine in chat, repezindu-ma si reactionand ciudat. L-am atentionat o data sa fie amabil cu mine si sa se controleze, pentru ca s-ar putea sa-mi vad de treaba mea si sa-l las in pace … Dar, din pacate, nu mi-am vazut de treaba … Am continuat sa-mi pierd timpul cu el si sa-l ajut, pentru ca vedeam ca nimeni nu-l ajuta si pentru ca parea recunoscator pentru oferta mea, punandu-mi aceeasi intrebare de vreo 6 ori : “Nu inteleg, de ce ma ajuti si esti asa de bun cu mine ?!?”
Eu i-am raspuns ca asa sunt eu, cred in oameni si in ce au mai bun in ei… si ca daca pot ajuta un om sa nu treaca prin ce am trecut eu cand am venit, o fac, mai ales pentru faptul ca e ft greu sa vii singur in Canada, sa nu ai pe nimeni care sa te ajute …
Eu cu sotia mea am mai ajutat un cuplu de basarabeni, care au fost recunoscatori si ne-au devenit nasii copilului nostru.
OK
I-am explicat exact cum este locuinta mea, ce mobilier si lucruri am in ea. I-am aratat fotografii ale casei, la exterior si la interior. I-a placut.
A fost de acord cu toate, mai ales ca stau la 10 minute de mers pe jos pana la C-train si am statie de autobuz la 2 minute de mers pe jos, intr-o zona foarte buna din SE.
Am un studio cu camera ft mare, bucatarie mare si baie normala. Casa este ft luminoasa, cu geamuri mari.
I-am spus ca voi face un contract de subinchiriere si ca va plati chiria cu intretinearea inclusa. I am spus sa-I voi retine o garantie mai mare cu 50% decat chiria pentru o luna, pentru lucrurile mele. El urma sa plateasca exact ceea ce platesc eu aici, dar pentru o casa complet goala, nu complet utilata si dotata cum este casa pe care i-am oferit-o.
Voi scrie in cateva cuvinte ce i-am oferit sa foloseasca fara nici un ban :
Mobilier, TV HD cu cablu HDMI tras pana la noptiera pentru a conecta laptop-ul, cuptor cu microunde mare, calculator performant cu 2 monitoare LCD, imprimata laser, scanner, boxe bune si mari pt calculator, scaun de calculator gen directorial cu spatar ft inalt, pat bun, scaune bune, masa buna, tacamuri, farfurii, dus manual la baie, tablouri cu grafica pe toti peretii, ceas cu afisaj si alarma, 2 seturi complete de pat si 2 perne, etc, etc, etc … casa de om.
I-am spus ca il voi lasa sa foloseasca totul, dar sa aiba grija sa nu mi le strice si sa nu schimbe nimic fara aprobarea mea, pentru ca este casa mea in care locuiesc si lucrurile mele pentru care am muncit.
Mi-a zis ca vine cu placa de baza, Procesorul, Memoriile RAM + hardurile si are nevoie de sursa, carcasa si un cooler mare.
I-am zis ca are calculator performant in casa si ca are nesperata ocazie sa faca economie de bani cateva luni, folosind ce e acolo. I-am recomandat sa-si vanda calculatorul in Romania, intreg, si sa-si ia aici unul dupa ce pleaca de la mine din casa, dar a tinut-o pe a lui.
OK
In ajunul Anului Nou eu nu aveam altceva mai bun de facut decat sa ma duc sa i le cumpar pentru ca n-a avut bunul simt sa-mi zica din timp ce vrea exact. Le-am luat. Am dat 350 $ pe ele, pentru ca omul nu este modest deloc.
Mai mult de atat, cu cateva zile inainte de aterizare m-am interesat pe internet si prin telefon ce forme are de facut pentru actele de baza si unde se fac cu exactitate aproape de zona unde locuiesc eu, ca sa-l pot ajuta repede.
……………………………………………………………..
In data de 3 ianuarie l-am luat cu masina de la aeroport. Era prima mea zi de lucru la un job nou, de unde a trebuit sa ma invoiesc 2 ore si sa plec mai devreme ca sa ma duc sa-l iau pe el. Asa ceva nu se face in prima zi de lucru, dar trebuia sa-l ajut pe om, pt ca ii promisesem.
Dupa aterizarea in Calgary, fiind orasul de landing, ofiterii de la emigrari bineinteles ca s-au legat de el si l-au intrebat ce cauta in Calgary daca el a emigrat pentru Quebec, avand CSQ in mana. Patesc asta toti cei care au CSQ si fac landing-ul direct in Alberta sau alta provincie de vest.
Era speriat pentru ca ofiterii de la emigrare deja i-au zis ca trebuie sa sune in Quebec ca sa-si dea aia acordul ca el sa se mute aici. Ma rog, discutabil…
Tocmai de aceea, l-am luat din aeroport si l-am dus direct la cea mai apropiata locatie a Canada Service, ca sa aplice pentru SIN number. A avut un noroc incredibil, pentru ca aia imi spusesera cu cateva zile inainte ca trebuie sa ajunga cu 2 ore mai devreme de ora inchiderii, dar am ajuns cu o jumatate de ora inainte si l-au primit totusi. Am vorbit mai mult eu pentru ca el o rupe greu cu engleza si facea confuzii grave la pronuntia literelor (ceea ce mi s-a parut ft ciudat pt un absolvent de Informatica, care ar trebui sa stapaneasca limba engleza la un nivel peste mediu din cauza profesiei. Dar se pare ca el este mai “special”…) si in final i-au dat numarul. El nu intelegea ce moment important este asta si cat noroc a avut. A trecut peste ca si cand asa ar fi trebui sa fie sau asta merita el …
Hmmmm…
Apoi am plecat de acolo si ne-am dus imediat la un Registry specializat si pentru Health Card, unde nu a fost in stare sa completeze un formular simplu (cu nume si adresa), pe care in final l-am completat eu ca sa nu mai pierdem timpul.
Peste tot, evident, trebuia sa lasi o adresa, adica adresa mea.
Dupa Health Card am plecat repede ca sa ajungem la mine, dar pe drum am o noua surpriza neplacuta din partea lui. Il suna mama lui prin Roaming si am fost martor la o scena urata in care el tipa la ea, o certa si o repezea. Ascultam si nu-mi venea sa cred ! Cand am vorbit noi prima oara cu parintii dupa aterizare, ne-au dat lacrimile. El in schimb… era magar si tipa la ea …
Hmmmm…
I-am zis : - Omule, de ce ai vorbit cu mama ta asa ? Ea te-a sunat ingrijorata ca sa stie ce faci, cum ai ajuns, cum iti este la 12.000 de km distanta de ea. Sper ca cu mine nu vei vorbi niciodata asa, pentru ca va fi ultima discutie, iti garantez ! A mormait ceva si nu am insistat.
Am condus repede catre casa, pentru ca ne astepta doamna manager de building, cu care am facut contractul in 3 parti, plus un act aditional pentru cele mai importante lucruri pe care i le lasam in folosinta…. Dar nu pentru toate, pantru ca am mizat pe bunul simt al oricarui om ca nu este nevoie sa trec si dusul manual de la baie sau raftul de plastic, noptiera si alte maruntisuri care exista in orice casa.
OK, am rezolvat-o si pe asta.
Cumparasem o husa noua pentru saltea (e o saltea speciala, mulabila) care fusese rupta de un Indian pe care l-am lasat in casa mea timp de 6 luni cat am fost plecat. Indianul era ft de treaba si m-a apreciat cat l-am ajutat, numai ca era ft murdar si dezordonat. Din pacate a trebuit sa-i retin 50 $ pentru husa si vreo 100$ pentru miezeria crunta pe care mi-a lasat-o.Am facut curatenie o zi intreaga dupa el, de dimineata pana seara.
OK, deci l-am rugat sa ma ajute sa pun husa pentru saltea, i-am dat 2 seturi complete de pat si i-am aratat casa. I-am spus inca o data ca astea sunt lucrurile si ca nu vreau sa mute nimic sau sa faca modificari si am plecat.
A doua zi am venit direct de la servici dupa ora 5, l-am dus la magazinul de calculatoare ca sa-si schimbe carcasa pe care i-o cumparasem si ca sa-si mai ia diverse accesorii de acolo. Eu il rugam, hai omule mai repede te rog, sunt obosit si nemancat de la pranz.
Apoi am fost cu el la Mall sa-si faca abonament de telefon mobil si sa-si cumpere un smartphone bun. Nimeni nu vroia sa-i faca abonament fara credit card, si pana la urma Koodo a fost singururul provider care a acceptat situatia lui in care avea doar o foaie de hartie cu SIN number si care i-au dat si un smartphone mai ieftin.

S-a facut 10 seara cand am ajuns acasa la fosta sotie (deci eram plecat de acasa de 15 ore), unde i-am dat tot eu lui sa manance. OK, serviciu complet, cum se spune …
Tot acolo, din casa fostei sotii am vorbit pentru el la Shaw ca sa-i fac un bundle pentru telefon fix, internet de mare viteza si televiziune prin cablu. Totul s-a rezolvat.
Nu stiu cati oameni au avut toate astea rezolvate in 2 zile …dar eu i le-am rezolvat fara ca el macar sa realizeze ce i se intampla.
A treia zi am fost sa-si cumpere de la Bestbuy un monitor de 400$ (!!!), pentru ca zicea ca vrea monitor mare, performant. Nu i-am mai zis nimic, l-am lasat in plata lui de snob. Eu aveam 2 monitoare LCD in casa. Atata il duce mintea, asta e !!
Dupa aia am mers cu el pe jos ca sa-i arat cat face pana la C-train si ma contrazicea cu impertinenta ca cealalta statie e mai aproape. I-am spus ca-l rog sa se abtina daca nu stie. I-am aratat pe harta ca cealalta statie e mai departe, distanta fiind aproape dubla, dar o tinea tot pe a lui.
Hmmm …..
Apoi mi-a reprosat cata curatenie a facut el in casa, ca a cumparaat solutii, lichide. I-am zis : “Bravo, esti ft harnic, dar mai intai trebuia sa ma suni ca sa ma intrebi sau sa te uiti sub chiuveta de la baie, acolo am toate solutiile de curatat. Nu trebuia sa cumperi nimic.”
Eu i-am zis ca i-am dat casa curata, ca am facut ft multa curatenie dupa Indian, care mi-a lasat o mizerie crunta. I-am explicat ca nu e casa mea, ca este o casa veche cu chirie. Aici gasesti o curatenie normala, si restul isi face fiecare. Daca doresti sa lingi pe jos, faci curatenie pentru asa ceva. Dar in nici un caz nu-i fac lui vreo curatenie speciala, ca nu sunt servitorul lui. Eu o data intr-o casa am gasit rahati de soareci in dulapurile de la bucatarie, pentru ca managerul nu s-a obosit sa verifice si sa curete acolo. Asa ca am curatat eu…
“Si, oricum, nu trebuie sa-mi lasi mai curat decat ti-am lasat eu, stai linsitit.”… i-am zis in final.
Dupa a 4-a zi a inceput omul sa-si arate adevarata fata. Primesc un mesaj ca sa vin sa iau calculatorul, monitoarele LCD, scannerul si alte accesorii de calculator. I-am zis ca vin sa-l ajut sa le ia de pe birou si sa le mute in raftul de plastic, dar el a zis:
- NU, vii sa le iei din casa !
- Imi pare rau, nu hotarasti tu nimic in legatura cu lucrurile mele. Eu hotarasc acolo !
Il anunt ca vin si-mi raspunde prin SMS ca daca nu vin in jumatate de ora, el va pleca. OK.
Ajung acolo si cand intru in casa vad ca omul mutase mobila, rupsese o piesa de lemn de la unul dintre birouri si imi pusese in mijlocul camerei, pe jos, calculatorul, scannerul, monitoarele LCD si alte accesorii …. Ma uitam si nu-mi venea sa cred !!!
L-am intrebat cum de si-a permis sa mute mobile si sa-mi scoata alea de acolo ?
Imi zice : - Fac ce vreau, e casa mea acum !
-Nu e casa ta, e casa mea si lucrurile mele. Daca nu-si place, poti sa pleci chiar acum !!
- Hehe - imi raspunde ranjind – tu crezi ca eu sunt prost ? Eu am drepturi !
- Nu ai nici un drept asupra lucrurilor mele. Ti-am zis ft clar ca asta e casa si ca nu misti nimic fara aprobarea mea. Muta, te rog, la loc mobilele si pune calculatorul si restul pe pozitia lor ! Daca nu le folosesti, lasa-le acolo, neatinse !
- Nu mut nimic si eu acum trebuie sa plec la banca pt ca am programare.
- Nu pleci nicaieri pana nu faci ce te-am rugat ! Eu fac odine in casa mea, nu tu ! Te astept.
- Asta nu e casa ta, esti cu chirie. Eu platesc acum chiria. Si voi schimba si Yala, ca sa nu mai intri aici niciodata !!
- Gresit, ft gresit !! Eu ii platesc chirie proprietaresei de 2 ani si tu imi platesti mie. Tu esti doar tolerat aici. Tu ai ajuns aici din mila mea si din faptul ca am mintit-o pe propietareasa ca esti prietenul meu !! Cea mai mare greseala a vietii mele de pana acum. Ca daca nu o minteam, nu te-ar fi primit aici !!
Si in legatura cu Yala, daca cumva o schimbi voi veni cu managera, vom sparge usa si vei plati reparatia usii. Aici nu schimbi nimic fara aprobarea mea si a ei !!
Dar, oricum, vorba aia romaneasca zice ca “Hotul se teme de furat”, deci trebuie sa ma feresc de tine …
Vazand ca nu tine cu mine, s-a asezat pe scaunul meu de calculator … si se legana pe spate, cu un ranjet si dispret incredibil (nu am sa uit acel moment niciodata !!!) si imi zice :
- Vrei sa-ti arat ca eu o sun pe propietareasa si ii dau 200$ in plus si ca te va da afara ?
Atunci am izbucnit in ras:
- Mai nenorocitule, tu crezi ca aici e ca la tine in Salaj unde lucrezi pe la spate oamenii si rezolvi ce vrei cu niste bani ? Aici e Canada, si iti garantez ca vei invata sa respecti oamenii pe pielea ta !! Aici in primul rand conteaza cum te comporti, cata incredere pot avea oamenii in tine. Asta se verifica in ani de zile. Eu stau aici de 2 ani, sunt cel mai vechi si mai serios chirias pe care l-a avut doamna pana acum. Am ajutat-o, i-am reparat prin casa fara bani, am sustinut-o. Tu crezi ca proprietareasa va apleca urechea la toti prapaditii pripasiti de 3 zile in casa ei ? Tu chiar nu intelegi ca aici esti in alta tara cu alte reguli ?
- O sa vezi ce-o sa-ti fac eu tie !! Daca nu iti iei lucrurile o sa ti le dau afara Acum o sun pe managera sa-i spun de tine ca nu vrei sa pleci si ca nu ma lasi sa mut lucrurile.
- Cheam-o, chiar te rog ! Ca daca nu o suni tu, o sun eu si va fi rau de tine. Daca imi arunci ceva afara…ti le voi retine din garantie….
A sunat-o pe manager (tot el) si femeia a zis ca vine la ora 17:30. Atunci fiind ora 12, la pranz.
Oameni buni, in clipa aia am avut revelatia moralei din povestea cu “Sarpele crecut la san” (pt cine nu stie, este vorba de un om bun care a gasit pe drum un pui de sarpe ranit, l-a luat in palme, l-a dus acasa, l-a crescut in san ca sa nu inghete, l-a facut mare si … in final sarpele s-a dovedit sa fie veninos si l-a muscat pe omul care l-a salvat si…. l-a omorat…)
Ma uitam si aveam sentimente confuze, fiind daramat de absurdul situatiei ….
Se pare ca vorbise cu cineva de aici din Canada intre timp, cineva care ori vroia sa-si bata joc de el vazandu-l cat de prost e, ori nu stia nici el nimic. Dar cel mai interesant este ca el chiar credea ca poate face ce vrea in casa mea, cu lucrurile mele, cu Yala, etc, etc… Absolut penibil…!
Individul era ft relaxat si dispretuitor cu mine, in casa mea, folosind lucrurile mele dupa ce mi-am complicat viata ca sa-l ajut, dupa timpul si atentia pe care i le-am acordat. El si-a aratat brusc adevarata fata de om fara scrupule, fara sa-i pese cat l-am ajutat. In mod normal, un om ca asta trebuia sa se roage la icoane pentru mine….dar nu era cazul acestui individ fara minte si fara suflet…
S-a dus la calculator si a dat drumul la muzica tare, apoi a dat drumul si la televizor si statea tolanit in pat, sfidator, uitandu-se la TV.
Mai erau 5 ore de asteptat !! Era o situatie ireala . Trebuia sa stau langa animalul asta atatea ore, pentru ca daca plecam imi strica sau arunca cu siguranta lucrurile din casa. Ajunsesem sa ma gandesc ce rau am facut in viata asta sau in vreo viata anterioara de trebuie sa patesc asa ceva …
Atunci i-am zis:
- Daca nu-ti plac lucrurile mele, hai sa-ti arat eu ce fac acum : te voi lasa fara ele si apoi le voi taia din contract. Apoi iti vei cumpara totul, pentru ca vad ca te dai mare ca ai bani !!
- Nu meriti nimic bun de la mine, si in general de la viata. Ai un caracter infect si dupa cum vad ca te comporti cred ca ai si ceva la cap. Un om normal nu vorbeste si nu se comporta asa dupa ce a fost ajutat de mila …
Si avand in vedere ca mai aveam 5 ore la dispozitie, am inceput sa scot aparatele din prize. I-am oprit televizorul la care se uita, i-am oprit boxele la care sculta muzica tare, i-am oprit calculatorul lui dar care folosea tastatura mea, am scos cuptorul cu microunde, am scos toate prelungitoarele din prize (aveam 3 prize multiple profesionale), am scos imprimanta, am adunat farfuriile si tacamurile cu picuratorul de vase, am scos tablourile cu grafica de pe pereti, am fost in baie si am scos dusul de mana plus suportul de sapun, am luat aspiratorul si matura electrica, tot, tot, tot…. pana si scaunul meu de calculator de pe care isi exprima el dispretul si ma trata cu aroganta. Le-am asezat pe toate in cutii si in lazi de plastic fiind pregatite de plecare.
Am lasat doar mobilierul mare, niste scaune, o veioza mica,o veioza inalta, o oala sub presiune in dulap, o jaluzea verticala sub pat si niste maruntisuri de calculator.
In tot acest timp individul facea spume vazand ca nu decurge nimic asa cum planuise el. Vedea cum ii dispar comoditatea si dotarile pe care le-a avut de la mine din amabilitate si omenie…
L-am intrebat :
- Te mai crezi smecher acum ?
- Da, eu sunt smechelul smecherilor !!
- Smecher sa fii la tine in Salaj, cu golanii tai. O sa-ti arat eu cine e smecher in casa mea !!
- Da, sunt smecher. Tu crezi ca eu sunt singur aici ? Eu cunosc oameni aici, o sa vezi ce te asteapta. Cunosc si un avocat …
- Nu ma ameninta tu pe mine, prapaditule !! Daca aveai pe cineva aici, venea sa te ia din aeroport si te ajuta si cu casa si cu actele … dar doar eu am venit si te-am ajutat. Asa ca taci din gura mai bine, ca esti jalnic !!
In final, am stat cele 5 ore si jumatate acolo, in loc sa-mi vad de treburile mele …
La ora 17:30 vine managera si o sun si pe fosta sotie sa fie martor, pentru ca ea imi cunoastea lucrurile, o parte dintre ele fiind inca ale ei si m-a rugat pe mine sa i le tin…
A inceput ala sa bata campii, intr-o engleza rupta si sa se planga el de mine !! Femeia se uita si zambea. Apoi ea l-a intrebat de ce vrea sa schimbe Yala.
Si atunci individul a facut dovada suprema a prostiei care zace in el si a zis:
- Vreau s-o schimb pt ca nu am incredere in el, ca sa nu intre in casa sa-mi ia ceva !!
Atunci femeia a inceput sa rada in hohote, zicand :
- Cum sa nu ai incredere in el ? E casa lui si folosesti lucrurile lui fara sa platesti pentru asta… Asta i-a inchis gura definitiv dobitocului..

Apoi am hotarat impreuna cu ea sa-i dau o perioada de o luna de preaviz ca sa se mute. Daca la data respectiva nu va disparea, voi chema politia. Am taiat de pe lista tot ce am scos din casa si a semnat toata lumea. Apoi am carat toate lucrurile catre casa fostei sotii.
A doua zi am facut plangere la Politie pentru amenintare si acolo mi-au recomandat sa ii sun daca cumva individul nu elibereaza casa la data stabilita.
………………………………………………………………………..
Dupa aproximativ 10 zile, primesc un sms de la el in care imi scria cu impertinenta ca : “vino in 5 minute ca eu m-am mutat” .
Se pare ca omul daca a vazut ca nu mai are nimic in cas,a in afara de pat, mese si scaune, s-a gandit sa se mute, dar cu 2 saptamani mai devreme !
Treaba lui, dar chiria trebuia sa o plateasca pana la sfarsit si, in nici un caz eu nu veneam sa fac receptia casei si sa-i dau Security Deposit mai devreme.
Deja nu ma mai mira nici o magarie si obraznicie de la acest individ si i-am raspuns in sms ca : “Eu nu sunt la ordinele tale. Voi veni cand am convenit in contract, adica in data de 15 februarie. Ne vom intalni intre orele 17-18, ca sa fie si fosta sotie, si managera”
OK.
La cateva zile de la plecarea lui am sunat proprietareasa si managera ca sa vina sa vedem ce a lasat ala in casa. Cand intram, vad ca nu reparase biroul si pe aragaz in jurul unui ochi electric era o mare pata de arsura.
Hmm … pentru astea o sa-i retin din Deposit.
Cu o zi inainte de intalnire, m-a sunat ca sa confirme ca vine. A doua zi l-am asteptat. Eram acolo toti, la ora 17.
La ora 17:20 managera pleaca pt ca avea treaba si noi ramanem sa-l asteptam pe individ. Se face 18, se face 19 … si nimic.
La ora 20:15 ma suna, dar eu deja il asteptasem mai mult de 2 ore, asa ca eram acasa si telefonul era in alta camera. In final aud telefonul si cine credeti ca ma suna ? Era managera care mi-a zis iritata ca ala o sunase de 3 ori si ca eu nu raspund si ca nu vreau sa-i dau banii !!
Nu-mi venea sa cred !!
Nesimtitul asta nu numai ca nu m-a sunat inainte sa zica ca nu poate veni, sau macar sa trimita un sms ca sa-mi explice… dar pe deasupra tot el era magar si daca a vazut ca eu nu-i raspund a inceput sa o deranjeze pe managera, plangandu-se tot el despre mine !!
Mi-am cerut scuze la femeie pentru nesimtirea si obraznicia lui si am rugat-o sa nu-i mai raspunda la telefon sau sa-si inchida telefonul, pt ca era deja ora 9:30 seara.
Apoi m-am apucat sa-i scriu ordinarului un mesaj in limba engleza, pe care apoi l-am trimis si managerei si proprietaresei.
In mesaj i-am spus ca in Canada trebuie sa invete sa respecte data si ora convenita si daca nu poate ajunge trebuie sa invete sa dea un semn ca sa explice ca nu poate veni, pentru ca nimeni nu nu e obligat sa astepte cu orele dupa el. L-am mai avertizat sa nu mai deranjeze pe nimeni, mai ales ca el este vinovat. Apoi i-am zis ca din cauza ca nu a venit atunci, eu voi fi plecat cu treburi din Calgary, asa ca va mai avea de asteptat 10 zile pana cand ma intorc. Ultimul lucru pe care i l-am scris a fost ca ii voi retine 50$ din deposit din cauza ca nu a reparat biroul si din cauza ca mi-a lasat murdar aragazul.
La mai putin de jumatate de ora de la trimiterea mesajului, ma suna pe telefon din nou, cu insistenta si daca a vazut ca nu-i raspund mi-a scris 2 email-uri zicandu-mi ca “Daca nu-I dau toti banii maine, cheama Politia”.
OK, l-am lasat in pace de idiot. Apoi a doua zi iar mi-a trimis sms-uri si m-a sunat. Daca a vazut ca nu-i raspund iar a sunat-o de cateva ori pe managera, sa se planga de mine ….
Circ, Circ, Circ !!
Badaranul asta nu are limite ale nesimtirii …
Managera i-a reprosat si ea ca nu a venit la intalnire si ca nu a dat nici un semn, si apoi i-a zis ca suma pe care i-o retin eu este mica, ea ar fi cerut mai mult.
Vazand dobitocul ca femeia nu e de partea lui, a renuntat.
Apoi cand s-au implinit cele 10 zile de asteptat m-am intalnit cu el si i-am dat banii, minus cei 50 $, apoi l-am pus sa semneze pentru banii retinuti si pentru ca i-am dat banii de Deposit.
……………………………………………………………..
In concluzie, dragi romani, aveti grija pe cine ajutati si bagati in casa, pentru ca s-ar putea sa ajungeti in situatia mea…sa bagati o lepra in casa. Daca auziti de numele acestui individ sau va intersectati pe viitor cu el in Calgary sau Canada, pastrati distanta…!!
Pentru cei care nu cred ca ar fi adevarat ce am scris, le spun ca numai un om fara minte poate sa-si imagineze ca mi-am pierdut timpul sa scriu toate astea doar ca sa-mi exersez “talentul literar” sau ca sa acuz pe cineva nefondat. Eu am dovezi si daca cineva doreste, ma poate contacta si i le voi arata.
Numai bine
Black Knight
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ZEN-ATTITUDE... » 01 Mar 2013, 19:29

Poti sa faci un...rezumat?
Ajuta-l pe cel nou venit! si isi va aduce aminte de tine..doar cand mai are nevoie de inca ceva.
ZEN-ATTITUDE...
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde dumdum » 01 Mar 2013, 22:03

"In concluzie, dragi romani, aveti grija pe cine ajutati si bagati in casa"

Tu chiar ai nevoie de un proces asa de lung de reflectie ca sa ajungi la aceasta concluzie...?
ok, mai bine mai tarziu decat niciodata I guess...
dumdum
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde SteaDeMare » 01 Mar 2013, 22:22

Trist, foarte trist ce ai relatat .....tot ce as mai putea sublinia / recomanda este faptul ca doar TU esti " vinovat " de ce ai patit, vinovat , prin amabilitatea ta, prin dorinta ta de a ajuta , de a face un bine cuiva.... ,dar uite vezi tu " straine " , lumea s-a schimbat , a INvoluat am curaj sa spun, greu mai gasesti un OM , chiar si sa-l ajuti.

Sper ca acum vor inteleg mai multi dintre " noi " CAT de MULT face o " recomandare " , ca cea ceruta de angajatori pe aici....o recomandare face cat toti banii din lume, poate si mai mult !

Data viitoare ( desi NU cred ca te vei mai risca vreodata ) cand ai sa doresti sa ajuti pe cineva , cere-i cateva recomandari ! ( desi recomadarile venite din Ro nu le poti verifica ) in concluzie mai bine stai linistit !

Sanatate si virtute !

P.S. De ce sa nu recunosc, si pe noi ne-a ajutat cineva de aici , la aterizare , dar iar tre" sa recunosc....am avut Recomanadri din partea familiei ( din partea familiei celor care ne-au ajutat ) :))

Sa devina oare viata Imposibila Fara Recomandari ?! Ar fi foarte Bine !!!
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde Sly » 02 Mar 2013, 09:16

Cata nesimtire pe acel om,sa plateasca el chirie undeva si sa creada ca e ca la el acasa...pe viitor sa iei legatura cu Aurelia Sarbu inainte de a mai ajuta pe cineva caci ea stie sa-i filtreze si o sa te invete si pe tine.
O sa gaseasca oameni foarte docili,care or sa vina or sa plateasca chirie in locul tau insa tu vei fi stapanul care taie si spanzura ei doar vor face curat acolo si or sa-ti puna si lumanari la biserica in semn de multumire,ba poate ca daca selectezi cum trebuie accepta sa doarma prin debara pe undeva,si stai tu in casa si doar colectezi banii.
Pentru cultura ta generala,cand spui ca ajuti pe cineva inseamna ca o faci dezinteresat,cand iei bani,nu se mai cheama ajutor.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde dany_s » 02 Mar 2013, 15:22

Nenea Sly, jupan pana la capat. Nu ma mira ca esti de partea respectivului.

Poate n-ai citit toata povestea.

Nu vad unde omu i-a cerut bani pt utilizarea tuturor lucrurilor din casa, pt orele petrecute pe chat/telefon cu sfaturi inainte de emigrare, pt luatul de la aeroport samd. OP l-a ajutat enorm, fara bani.

Au semnat un contract vis-a-vis de utilizarea lucrurilor din casa care stipula ca mobila nu trebuie mutata. Individu si-a bagat viermisorul si nici n-a asteptat prea mult ca sa se apuce sa mute mobilele altuia prin apartament, chiar daca acceptase ca nu va face asta!

F trista aceasta poveste.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA