• Publicitate

Aveti grija pe cine ajutati si bagati in casa !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde alina023 » 10 Noi 2013, 00:34

lazarch scrie:Mai omul se considera vatamat la fel si cel pe care la ajutat. Undeva la mijloc fiecare parte are clar dreptate.

Noi de aceea am preferat sa fim cat mai putin "ajutati" ca sa nu ne auzim vorbe ca asa se poarta... Nu ajuti din inima fara sa vrei ceva ajuti ca sa te lauzi si sa scoti ochii :(

Noi am fost ajutati fara reprosuri si am avut sansa sa returnam si favoarea ceea ce a fost o deosebita placere:)

Tizule, sa stii ca nu-ti dau dreptate de data asta. Noi chiar acum trecem printr-o situatie foarte delicata tocmai pt ca am vrut sa ajutam pe cineva, ne-am asumat anumite responsabilitati, ne-am pus obrazul pentru ei...iar ei ne-au anuntat nonsalant, cu 10 ore inaintea zborului, ca nu mai vin in Canada. Ei? Cam ce ar trebui sa facem noi in situatia asta? Sa zicem ca am avut ghinion, ca am fost fraieri sau ca ...se mai intampla.
In mod clar nu vom mai ajuta. Pacat, pentru ca se prea poate sa intoarcem spatele tocmai unor oameni care poate ar merita ajutati. Dar dupa asa experiente... :(
Montreal 12 Aug 2011
alina023
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde SlaiSlaider » 10 Noi 2013, 08:07

Ar trebui sa-i feliciti Alinuto, baietzi destepti care s-au gandit bine inainte sa faca miscarea. Las ca te descurci tu sa iesi din ce angajamente ai luat pe aici pentru ei.
SlaiSlaider

Mesajde Radujohn » 10 Noi 2013, 14:08

Ma distrez de minune pe aici cu voi :)
Sa va explic cum sta situatia.
Am ajutat vreo cateva familii, pe unii cu tot ce am putut, altii au vrut doar informatii, altii pick-up de la aeroport, transportat pe la Canada Service ... in limita timpului disponibil.
Sunt unii cu care am ramas prieten, altii care suna doar din an in Pasti, altii care "s-au ajuns dom'le in Canada" si nu mai binevoiesc nici sa sune.
Pe mine nu m-a interesat, i-am ajutat pe toti la fel, dezinteresat. Am impus de la inceput anumite conditii ( gen ... nu vii la mine cu chestii romanesti ... ca plateste tu pentru mine si iti dau banii cand aterizez ... sau alte chestii de astea), nu accept nici o plata pentru serviciile pe care le fac, doar ca atunci cand cineva va avea nevoie de ajutor, sa ajute si ei la randul lor.

My advice ... alina023, din ultimul posting, deduc ca nu ai habar cum sa ajuti pe cineva, asa ca las-o balta

SlaiSlaider (sly), inteleg ... esti nefericit in Canada, esti aici ca la inchisoare si nu iti place deloc ... Propun sa te iei sa te duci inapoi in Romania, in loc sa te tot bocesti pe formuri, ca babele la inmormantare :)
Radujohn

A multumit: 1 data

Mesajde SlaiSlaider » 10 Noi 2013, 15:27

bai IoneleRadel, am zis eu ca-s nefericit in Canada? Imi merge bine treaba aici, am facut banet, dar imi e dor de Romania, mai ales cand vad cum se duce de rapa Canada in ultimii ani. O sa fie vai de ea peste 5-10 ani garantat. Daca nu-i placea lu nevastamea asa mult plecam de 2-3 ani.
SlaiSlaider

Mesajde alina023 » 10 Noi 2013, 17:57

Radujohn scrie:Ma distrez de minune pe aici cu voi :)

My advice ... alina023, din ultimul posting, deduc ca nu ai habar cum sa ajuti pe cineva, asa ca las-o balta

E clar ca o las balta, dar sunt curioasa in ce fel trebuie sa "stii" sa ajuti. Daca te referi la a o face in asa fel incat sa nu pici de fraier...sunt de acord cu tine. Daca ai vrut sa spui altceva...te rog detaliaza.
Montreal 12 Aug 2011
alina023

Mesajde alina023 » 10 Noi 2013, 17:59

SlaiSlaider scrie:Ar trebui sa-i feliciti Alinuto, baietzi destepti care s-au gandit bine inainte sa faca miscarea. Las ca te descurci tu sa iesi din ce angajamente ai luat pe aici pentru ei.

Eu ma descurc, sigur. Sa-mi ajute mie Dumnezeu, ca belele de genul asta pot duce. Iar la cat de destepti au fost ei...hm...daca zici tu... Nu vreau sa deschid iar cutia Pandorei cu subiectul asta. Insa ar fi fost mai destepti daca s-ar fi gandit inainte de a plati cate au platit.
Montreal 12 Aug 2011
alina023

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA