• Publicitate

Poveste incredibila

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Poveste incredibila

Mesajde vision12 » 21 Iun 2013, 07:18

salut,

Nu am mai intrat pe acest forum de foarte mult timp.

Insa discutiile cu un prieten care a fost in Canada , dar acum este in Romania, m-au determinat sa scriu aici, pentru a relata povestea lui incredibila.

Sunt venit de ceva ani in Canada.
Am cunoscut pe cineva acum cativa ani in Montreal, un baiat, ne-am imprietenit.
Intre timp el a plecat in Romania, s-a casatorit acolo si mai vorbim la telefon.

Desi a plecat in Romania, regreta mereu ca a plecat si imi povesteste acum, ce l-a determinat sa plece.
Anumite experiente care il determinasera sa plece in Canada din Romania, l-au urmarit si aici in Montreal pana l-au bagat in spital.
Satul de aceste experiente, a plecat cu o mare scarba de viata in Romania.
Dupa cativa ani in Romania, a reusit sa isi revina si mi-a povestit de curand experientele lui.

Mi-a spus ca a lucrat intr-un minister in Romania, pe vremea cand prim ministru era Adrian Nastase, minister unde se faceau privatizari, si la un moment dat, dupa ce a spus ca se fura in acel minister , viata a inceput sa devina un cosmar pentru el.

Auzea voci, avea dureri incredibile de cap si nu numai, credea ca este nebun iar cei din jurul lui au inceput sa ii citeasca gandurile.
Era ingrozit ca nu stia ce se intampla cu el.

A mers la Directorul lui si i-a spus ca traieste un cosmar, ca ar vrea sa isi dea demisia, ca simte ca nu mai are intimitate deloc.

Directorul lui i-a spus atunci daca crede doar in ceea ce vede (imi spune ca nu va uita toata viata acele vorbe) si sa stea linistit.

Nu mai primea nimic de munca, pur si simplu era tinut degeaba la servici. Cei de acolo nu vroiau sa ii semneze cererea de demisie.
In cele din urma i-au acceptat demisia dupa ce a semnat niste acte prin care se angaja ca nu va divulga timp de 2 ani nici o informatie despre minister.

A plecat la tara la parintii lui, unde a stat fara servici - nu mai vroia sa se angajaze in Romania si apoi si-a introdus actele de emigrare.
A venit in Canada , dupa ce a a stat un an fara servici in Romania pana i-au iesit actele de emigrare si credea ca a scapat de toate acele nenorociri.

A cunoscut o fata aici in Montreal, si totul mergea foarte bine pentru el.
Pana in ziua cand i-a povestit prietenei sale ce a patit in Romania.
Atunci a inceput sa traiasca iara acel cosmar - auzea voci iara, avea dureri de cap.
Nu stia iara de ce traieste acel cosmar.

A inceput sa nu mai manance, fuma tot timpul, iar noptile erau un cosmar - nu putea sa se mai odihneasca deloc, avea insomnii mari.

Devenise o leguma, parca traia sub o hipnoza putenica,lua metroul si uita unde trebuie sa coboare, era distrus psihic mult mai mult decat in Romania.

Prietena lui s-a certat cu el, reprosandu-i ca de ce a bagat-o pe ea in rahatul asta - el nu avea nici o reactie , nu intelegea nimic din ceea ce traieste.

Avea rude in Canada, insa de frica a ceea ce traia nu indraznea sa povesteasca la absolut nimeni ce traia.
A mers intr-un weekend la rudele lui in afara Montrealului si acolo a trait alt cosmar.
Rudele lui care stiau romana in acea seara aveau sa fie ingrozite
Au inceput sa auda acele voci din capul lui in limba romana - totul era in romana - niciodata in alta limba- si il intrebau mereu ce se intampla.
Vocile ii spuneau ca de ce a spus de Adrian Nastase ca este mafiot etc

El spune ca nu intamplator s-a intamplat asa - ca rudele lui venisera in Romania dupa ce el si-a dat demisia de la minister si ii spunea ca mafia lui Adrian Nastase il terminase.

A fost una dintre cele mai groaznice nopti din viata lui.
Nimeni nu scotea o vorba , atmosfera era extrem de apasatoare.
A plecat la Montreal, si noaptea celalata a devenit un cosmar si mai mare.
A fost sculat noaptea si vocile ii spuneau ca toata familia va fi omorata, ca matusile lui din Canada vor fi chinuite pana vor innebuni etc

A iesit nopate pe strazi in Montreal si a vrut sa se arunce in fata unei masini sa scape - tipul ala, isi aminteste el, era de-a dreptul ingrozit, s-a dat jos din masina si ii spunea mereu - vrei sa mori?
Nu a avut nici o reactie, nici macar nu si-a ridicat privirea din pamant in fata acelui tip si a plecat cu gandul sa se arunce de pe un bloc mai inalt.
Toata noaptea a mers pe strazi in Montreal, era terminat psihic, pana dimineata.
Dimineata a luat un pumn de medicamente si spunea ca era intr-o stare de semiinconstienta si astepta sa moara.

La un moment dat a intrat pe usa apartamentului politia , cu cei de la salvare si cu o mare vedeta TV din Montreal - nu vrea sa spuna numele ei.
Nu stie nici acum, cine i-a chemat, de unde au stiut ca el nu facea absolut nici un zgomot nimic in apartament.

L-au dus la spital, el le spunea ca nu vrea, ca vrea sa il lase sa moara.
Imi spunea ca tipii aia de la salvare pur si simplu plangeau in spate in salvare langa el.
Isi aminteste ca acea vedeta Tv - a mers cu aslvarea in fata in drepata soferului - nimeni nu a filmat nimic in apartament, nu a vazut nici o camera de filmat, nimic.

L-au dus la spital, apoi a venit o tipa la el si i-a spus ca situatia lui este cunoscuta.Atat isi aminteste.
Isi mai aminteste doar ca la moment dat s-a trezit si era matusa lui langa el la spiat pe care in a intrebat-o daca este mort sau viu. Apoi s-a trezit intr-o rezerva la spital unde a stat 2 saptamani.
Nimeni nu l-a intrebat la spital de ce a luat medicamnetele, doar sta in acea rezerva, veneau rudele lui, si doar un medic odata a venit care l-a intrebat daca este de acord sa mearga la o casa sa stea de vorba cu alti oameni.
El i-a spus acelui medic sa vrea sa stea de vorba cu cineva si sa spuna ceea ce a a trait si ce traieste - dar nimeni nu a vrut sa stea de vorba.
Doar ii aduceau niste medicamente - atat.

Dupa experienta de la spital , desi nu a vrut sa ia acele medicamente, a incercat sa se angajeze.
Insa experientele il macinau - i sa parea viata un calvar, nu mai avea nici un obiectiv in viata, a renuntat la Ordin - se inscrisese la Ordin.

avorbit cu matusile sale si el l-au convins cca este mai bine sa plece in Romania, ca este clar ca nici aici nu va fi lasat in pace, ca va trebui sa ia medicamemnte , ca nu are incotro. Si acum ii mai este frica cand povesteste si ia medicamente , de frica poate ca acele voci sa nu revina.

Dupa cativa ani, in care a mai trait episoade cu colegii de servici care ii citeau gandurile la servici in Romania- de asta data la privat vocile au inceput sa ii dispara.

Niciodata insa nu recunostea - niciodata nu vroia sa vorbeasca cu nimeni despre acele lucruri - ii era frica din cauza durerilor de cap pe care le avusese si a chinului psihic prin care trecuse.

Cu timpul vocile au inceput sa dispara.
Si-a regasit linistea si isi aminteste ca desi a lucrat numai la privat , cand colegii lui de munca vorbeau despre securisti sau despre furat la adresa politicienilor, el spunea ca nu se pricepe si pleca sa nu participe la acele discutii.

Apoi, a inceput sa prinda curaj , pana a ajuns sa-mi povesteasca totul si mie.

Nimeni, spune el, nu crede ca este posibil ca cinve sa traiasca asa ceva.

S-a insurat, este destul de bine financiar in Romania, insa are o mare ura fata de Romania si viseaza mereu sa se intoarca.

De cate vorbim, imi spune ca se kk in Constitutia Romaniei, care spune ca nici o persoana nu poate fi supusa torturii fizice sau psihice.

Uraste Romania, pentru ca imi spune ca tot ce a trait a trait numai din partea romanilor si inn limba romana.

Nu intelege de ce el a patit toate acele lucruri.

Imi spune ca si maine ar emigra in Canada, pentru ca ura pe care o simte fata de Romania nu are margini.
Problema este ca sotia lui nu il crede - nu crede ca asa este posibil si ca mereu compara Romania cu Canada si ca va fi nefericit in Romania daca nu inceteaza sa se gandeasca la Canada si la trecut.

Ea nu vrea sa emigreze si el nu o poate convinge - spune ca ii este prea frica - amandoi au joburi destul de bune in multinationale in Romania.
Lucreaza intr-o mltinationala acum, in IT, si mereu imi spune ca prefera sa fie sofer in Canada decat Director in Romania.

Ca daca ar lua cetatenia canadiana , ar renunta la cetatenia romana.

Ce parere aveti? Credeti ca este posibil asa ceva?
vision12
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Sly » 22 Iun 2013, 17:17

Este posibil iar secretul fericirii este sa te imprietenesti cu vocile,sa conversezi cu ele nu sa le ignori.
De-aia a avut el probleme pentru ca vocile erau suparate si indignate iar in cele din urma l-au abandonat.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde vision12 » 23 Iun 2013, 02:15

Sly scrie:Este posibil iar secretul fericirii este sa te imprietenesti cu vocile,sa conversezi cu ele nu sa le ignori.
De-aia a avut el probleme pentru ca vocile erau suparate si indignate iar in cele din urma l-au abandonat.

Vorbesti din proprie experienta sau doar afisezi un aer de superioritate?
Problema , din ce spune el, nu este de a te imprieteni.

Cand ai dureri de cap insuportabile, cand simti ca atunci cand gandesti negativ despre cineva, iti bate inima de iti iese din piept sau durerile de cap devin si mai cumplite, nu cred ca iti arde de glume.

Pur si simplu isi dorea sa nu se mai gandeasca la nimic.
El simtea ca este un obiect la indemana unora, nu stie cine sunt acesti indivizi, care aveau o forta incredibila si dispuneau dupa bunul plac de propria lui viata.

Imi spunea de multe ori simtea ca viata este pentru el o puscarie in aer liber.

Am omis sa spun inainte anumite lucruri pe care mi le-a spus.

El se intreaba cum a fost posibil sa fie angajat intr-o institutie une se privatiza economia Romaniei pe baza unei simple recomandari a profesorului cu care a dat licenta de analiza economico-financiara - asta era specializarea lui de baza - apoi a facut cursuri de IT.
Imi spune ca a dat un interviu formal, nu i s-au pus mari intrebari.
Acum el considera ca securistii stiua foarte multe lucruri despre el, printer care si faptul ca familia lui era anticomunista, ca rudele lui erau detinuti politici, ca familia era importiva lui Iliescu si a securistilor.

Considera ca a fost angajat dupa urmatorul scenariu:
- il luam pe unul din popor, pe care il putem distruge psihic, si ne rezolvam anumite probleme pe care le avem noi.

Care erau problemele lor? Una dintre cele mai mari era faptul ca americanii spuneau despre ei ca sunt corupti si fura.

Trebuie sa va spun ca familia sa este mare admiratoare a americanilor, ca unchiul sau a plecat din Romania in Canada in 1948 , dupe venirea comunistilor.

Cand a inceput sa aiba problemele cu vocile, un coleg i-a spus ca cel mai bine ar fi sa-si faca Asigurare de viata, ca asa familia lui va incasa niste bani - asta erau "glumele" de care avea parte din partea colegilor.

Alte lucruri de care a avut parte la servici era faptul ca i se sugera ca americanii fac experimente pe oameni - deci i se sugera ca de fapt americanii il chinuie.
Evident , pana la el, cum spune el, americanii nu mai gasisera pe nimeni.

Prin controlul psihic la care a fost supus, se dorea probabil sa se induca ideea ca americanii sunt in stare sa faca tot felul de lucruri asupra mintii umane.

El crede ca securistii, suparati ca americanii spun despre ei ca sunt corupti au incercat sa demonstreze ca americanii fac anumite mizerii.

Spune ca in Romania, totul este un sistem care te poate termina daca zici ceva impotriva lui - format din cei care fac afaceri, cei care lucreaza in media (nu toti dar destui) si cei din politica.

Ca s-a simtit agasat si de cei din media cand traia acele lucruri, ca era evident pentru el ca si o mare parte dintre cei din media stiau ce se intampla.

Imi spune ca a scris in ultimul timp celor mai importanti oameni din media din Romania despre cazul lui, ca ar vrea sa stea de vorba, dar ca nimeni nu a vurt sa stea de vorba cu el.

El spune ca poate il cred nebun sau......cine stie :D :D :D
vision12
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde crbn » 23 Iun 2013, 08:15

Este absolut normal ceea ce i se intampla ... toti auzim voci, difera doar mesajul pe care acestea ni-l transmit. Spre exemplu vocile mele sunt super de treaba ... ma trezesc atunci cand nu aud ceasul, imi spun povesti atunci cand nu pot sa adorm, imi traduc atunci cand nu inteleg ceva, ma trag de urechile interioare daca am vreun gand necurat etc. Cateodata, insa, mai au si un comportament necivilizat ... de exemplu se apuca sa barfeasca fara nicio rusine persoana cu care interactionez ... dar in momentele alea trimit vocea bodyguard peste ele si le potoleste. Cand nu merge cu bodyguard-ul le amenint ca le voi trimite la vocea judecator care e foarte severa si care, cel mai probabil, le va trimite la inchisoarea vocilor.
I ♥ Romania
crbn
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde vision12 » 23 Iun 2013, 10:52

crbn scrie:Este absolut normal ceea ce i se intampla ... toti auzim voci, difera doar mesajul pe care acestea ni-l transmit. Spre exemplu vocile mele sunt super de treaba ... ma trezesc atunci cand nu aud ceasul, imi spun povesti atunci cand nu pot sa adorm, imi traduc atunci cand nu inteleg ceva, ma trag de urechile interioare daca am vreun gand necurat etc. Cateodata, insa, mai au si un comportament necivilizat ... de exemplu se apuca sa barfeasca fara nicio rusine persoana cu care interactionez ... dar in momentele alea trimit vocea bodyguard peste ele si le potoleste. Cand nu merge cu bodyguard-ul le amenint ca le voi trimite la vocea judecator care e foarte severa si care, cel mai probabil, le va trimite la inchisoarea vocilor.

Esti un dur.

Prietenul meu insa nu a avut duritatea ta in viata.

Sunt convins ca si experientele pe care le-ati trait , mediile cu care ati reactionat , colegii de care ati vrut parte in viata sunt complet diferite.

Asta cu vocea justitiei, inchisoarea vocilor etc. - ESTE TARE - sunt sigur ca asa gandesti ca este si in realitate in Romania - ca cei care pot face lucruri incredibile indreptate impotriva celorlalti au parte de bratul ferm al justieti si ajung clar la inchisoare.

Insa ce ai face daca ai pati ca el - sa iti spuna cineva ca nu se poate demonstra nimic, oricat ai incerca.
Cum ai putea demonstra daca ai trai asa ceva? - ca te chinuie ceva ce nu imbraca nici o forma materiala.
Cum ai putea demonstra ca atunci cand nu mai suporti si incerci sa urli in interiorul tau si sa ii injuri de tot ce iti trece prin cap anumiti oameni ti se spune in cap - maimuta, vrei sa te pui cu noi ? - si inima ti-o ia razna, pulsul bate de simti ca inima iti sare din piept, capul sta sa iti pocneasca, plamanii te ard.

Dar un dur ca tine nu poate avea parte de asemenea experiente. Tu te-ai lua de gat cu ei. CARE EI?

Doar majoritatea oamenilor cred doar in ceea ce vad.
vision12
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vision12 » 23 Iun 2013, 11:59

ce parere aveti de vedeta asta de la TVA?

http://tva.canoe.ca/artistes/paul-larocque
vision12
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA