• Publicitate

Plecare in Quebec sau Toronto?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Plecare in Quebec sau Toronto?

Mesajde caramanadriandan » 06 Iul 2013, 16:22

Buna ziua
Este vreo problema daca am aplicat ptr.viza de Canada pe partea quebecului,si aterizez in Toronto?Ar fi probleme la Aeroport la intrare in tara?Astept cu nerabdare un raspuns va rog.
Multumesc. :wink:
caramanadriandan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde silvel » 07 Dec 2013, 05:13

Salut, in aceasi situatie ma aflu si eu, din ce stiu in ultima vreme a plecat f putina lume si nu cred ca sunt prea multe cazuri de genul , totusi poate ne raspunde vechea garda, care poate au mai auzit pe ici pe colo situatii in care au fost mari probleme din cauza asta spre exemplu retur pe Quebec sau cine mai stie ce. Sper sa primim macar o parere, doua..
silvel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sorro » 07 Dec 2013, 17:20

Subiectul a fost deja discutat de cateva ori, cititi urmatoarele topicuri cu atentie si veti avea raspunsul:
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=257967
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=257883
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde silvel » 07 Dec 2013, 18:06

sorro scrie:Subiectul a fost deja discutat de cateva ori, cititi urmatoarele topicuri cu atentie si veti avea raspunsul:
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=257967
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=257883

Stiam ca s-a mai dezbatut problema, speram totusi ca poate vom putea primi informatii cat mai proaspete, daca au schimbat federali ceva in 2013 si au dreptul sa iti anuleze viza (eu nu am gasit nimic oficial). Oricum multumesc pentru binevointa de a oferi un raspuns.
silvel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sorro » 07 Dec 2013, 19:33

Legea nu s-a modificat in 2013. Se pare insa (din relatarile altora aterizati in ultima vreme) ca au inceput sa fie mai atenti cu posesori de CSQ-uri care aterizeaza prin alte parti in Canada... :(

Uite insa rezumatul legii/regulilor care sunt in vigoare acum:
  1. Viza (chiar si cea de emigrare) iti da doar dreptul de a CALATORI catre Canada, nu si cel de a INTRA in Canada.
  2. Intrarea efectiva in Canada si procesarea ca rezident permanent sunt in sarcina ofiterului de la aeroport/granita.
  3. Este obligatia TA sa anunti orice modificare (inclusiv schimbarea intentiei de stabilire intr-o provincie sau alta).
  4. Locul aterizarii nu are mare importanta, cat timp ii convingi pe ofiteri ca intentia ta de stabilire in provincia declarata nu s-a modificat. Intentia de STABILIRE este cea declarata in acte si cea care conteaza, nu locul aterizarii! Daca nu ii poti convinge si/sau au suspiciuni ca intentia ta s-a modificat si acum vrei sa mergi la Toronto (de ex), iti pot anula viza si imbarca in urmatorul avion inapoi. Pana acum, nu pare sa se fi intamplat asa ceva, insa legal este perfect posibil si depinde exclusiv de ofiterul de la granita. Nu e intentia mea sa te sperii, insa este decizia ta daca vrei sa-ti joci intregul proces de emigrare pe cartea asta...
  5. Daca in schimb aterizezi unde ai declarat + faci o incercare onesta de a te stabili in acea provincie si mai apoi (din orice motive) pleci in alta parte, nimeni nu-ti poate imputa nimic si esti perfect in legalitate (conform Charter of Canadian Rights and Freedoms).

Sper sa iti fie utile informatiile astea. Daca mai ai intrebari pe subiect, nu ezita sa le pui si voi incerca sa iti raspund... Mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Sly » 09 Dec 2013, 13:57

sorro scrie:[*]Daca in schimb aterizezi unde ai declarat + faci o incercare onesta de a te stabili in acea provincie si mai apoi (din orice motive) pleci in alta parte, nimeni nu-ti poate imputa nimic si esti perfect in legalitate (conform Charter of Canadian Rights and Freedoms).[/list]

Asta cu "faci o incercare onesta..." ai bagat-o de la tine sorro. :lol:
Daca ai aterizat si ai trecut de customs si immigration,poti sa te urci in orice cursa domestica sau Greyhound si sa te duci oriunde vrei fara sa faci nici un fel de incercare,onesta sau nu.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA