• Publicitate

Plecare in Quebec sau Toronto?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mesajde sorro » 09 Dec 2013, 14:50

Sly scrie:Asta cu "faci o incercare onesta..." ai bagat-o de la tine sorro. :lol: Daca ai aterizat si ai trecut de customs si immigration,poti sa te urci in orice cursa domestica sau Greyhound si sa te duci oriunde vrei fara sa faci nici un fel de incercare,onesta sau nu.

Ai dreptate, asa a fost pana acum si partea asta nu este specificata nicaieri in legislatie, pt. ca orice emigrant procesat este automat RP si beneficiaza de Mobility Rights din Charter. Au facut-o in schimb pentru programul PNP (stiu ca e altceva, insa poate crea un precedent). Am explicat deja pe alte topicuri ca legislatia si modul ei de interpretare s-au modificat in timp cand autoritatile s-au prins ca sunt destui care incearca sa fraudeze sistemul sau sa exploateze "gauri"...

In orice caz, articolul complet din Charter care garanteaza drepturile astea este formulat un pic ambiguu + contine niste limitari si nu avem idee (nici tu si nici eu) daca si cum vor alege pe viitor autoritatile sa le interpreteze si sa faca uz de ele (pana acum se pare ca n-au facut-o)...

6. (1) Every citizen of Canada has the right to enter, remain in and leave Canada.
RIGHTS TO MOVE AND GAIN LIVELIHOOD
(2) Every citizen of Canada and every person who has the status of a permanent resident of Canada has the right
(a) to move to and take up residence in any province; and
(b) to pursue the gaining of a livelihood in any province.

LIMITATION:
(3) The rights specified in subsection (2) are subject to
(a) any laws or practices of general application in force in a province other than those that discriminate among persons primarily on the basis of province of present or previous residence; and
(b) any laws providing for reasonable residency requirements as a qualification for the receipt of publicly provided social services.

AFFIRMATIVE ACTION PROGRAMS
(4) Subsections (2) and (3) do not preclude any law, program or activity that has as its object the amelioration in a province of conditions of individuals in that province who are socially or economically disadvantaged if the rate of employment in that province is below the rate of employment in Canada
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA