• Publicitate

Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Canada

Mesajde laurent_db » 03 Mai 2014, 21:55

Iata cum trece timpul si avem deja mai mult de 3 ani de cand am venit in Montreal. Cum am promis mai demult si pe alte topicuri iata si bilantul celor trei ani in acest nou topic.

Cand am aterizat aici impreuna cu sotia si copilul (avea 3 ani si 2 luni la vremea aceea) situatia noastra era urmatoarea:
- Eu stiam romana nativ, engleza avansat si franceza la nivel basic-basic, in tara lucrasem in ultimii 15 ani in companii IT din care 7 ani la compania mea in IT. Liceu electronica, facultate management dar fara diploma ca am dat ex de licenta chiar inaintea plecarii si nu am mai apucat sa iau diploma. Companiile in care am lucrat au fost companii destul de mici cu exceptia Fujitsu Services cu care am avut contract pentru niste traininguri, eu fiind si Microsoft Certified Proffesional, MCSE, MCSA, MCDBA si MCT.
- Sotia cand avenit aici stia romana nativ, engleza + franceza la nivell full proffesional, Italiana+Spaniola +germana = basic, begginer. In tara a lucrat doar la Softwin unde a trecut pe mai multe posturi de la data clerk pina la project manager in ultimii 3-4ani.

Odata ajunsi aici bineinteles ca ne-am ocupat de toate lucrurile importante in prima saptamana (Dumnezeu sa-i dea sanatate lui Sorin si familiei lui pentru ca ne-a ajutat nu doar cu chiria care a fost destul de mica -450CAD/luna tot inclus- ci si cu primele drumuri pe ici pe colo pentru acumpara chestii importante.) si cum startegia noastra a fost sa aducem cu noi doar 6500CAD banii s-au imputinat foarte repede si dupa primele doua saptamani mai aveam doar vreo 2500-3000. In adoua saptamana am si inceput sa cautam de lucru si desi eu am avut primele interviuri sotia a fost cea care s-a angajat prima, astfel incat din a patra saptamana a inceput lucrul la yellow pages pe un salariu de vreo 13cad/h ca si data clerk.
Cu serviciul eu trebuie iar sa-i multumesc lui Sorin ca mi-a atras atentia ca e un mesaj pe forum de la cineva care are nevoie de electronist. M-am uitat pe forum si l-am sunat pe om si mi-a zis ca e ceva temporar pentru 2 sapatamani. Eu ma inscrisesem la francizare si asteptam sa in cep prin aprili asa ca am zis ca 2 saptamani e mai bine dacat sa stau acasa si sa nu fac nimic. Am mers am vazut am discutat si apoi m-a intrebat ce salariu vreau pentru traeba respectiva. Acuma mi-am incercat si eu norocul si am zis 15Cad/h si raspunsul a fost ca nu se poate pentru ca e job unionizat si trebuie sa incep cu salariul minim care era de 16.95/h. Am zis sarut-mana si din a sasea saptamana am inceput si eu treaba.
Pina la urma francizare nu am mai facut ca de la doua saptamani cat era jobul la vremea aia, s-a tot prelungit si sunt si in ziua de azi acolo pe un salariu nu chiar dublu dar in cativa ani va fi daca o sa stau eu pina atunci.
Sotia a schimbat caateva joburi pina acum si in momentul de fata este database technician la CentreAid cu salariu ceva mai mic dar conditii de lucru foarte bune gen 4sapt de concediu si program de 7 ore pe zi vreo 7 luni si program de 6.5h/zi vreo 5luni din an.
Eu acuma cu jobul meu la un moment dat dupa primul an am fost in somaj pe perioada de iarna si am luat cun job contractual cu IBM pentru onsite tech support, job pe care il am si acum ca part time ca nu lucrez decat dumineca dimineata cate 4ore si doar cam un weekend pe luna. Pe asta il tin ca e un venit suplimentar si banii astia i-am cam pus deoparte pentru cazul in care vreau sa intrerup serviciul pentru un an ca sa fac un AEC aici, pentru a obtine un job mai bun. Si s-ar putea ca anul viitor sa fac treaba asta, doar ca nu sunt hotarat inca daca o sa intrerup serviciul sau nu pentru AEC-ul asta.

Deci in ce priveste jobul startegia noastra a fost, sarit la primul (ca sa nu intram in criza cu banii) si urcat apoi cat mai sus posibil.

Cam asta este despre partea cu jobul, or sa mai urmeze si alte parti. Finacials, Entertainement, Likes, Dislikes. Dar astea pe masura ce imi mai fac timp si chef sa scriu.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Re: Bilant dupa 3 ani si cateva luni.

Mesajde cocodrilu » 04 Mai 2014, 02:10

Asteptam cu nerabdare continuarea....
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Re: Bilant dupa 3 ani si cateva luni.

Mesajde Tavi » 04 Mai 2014, 06:20

laurent_db scrie:eu fiind si Microsoft Certified Proffesional, MCSE, MCSA, MCDBA si MCT.
- Sotia cand avenit aici stia romana nativ, engleza + franceza la nivell full proffesional, Italiana+Spaniola +germana = basic, begginer. In tara a lucrat doar la Softwin unde a trecut pe mai multe posturi de la data clerk pina la project manager in ultimii 3-4ani.
Cam asta este despre partea cu jobul, or sa mai urmeze si alte parti. Finacials, Entertainement, Likes, Dislikes. Dar astea pe masura ce imi mai fac timp si chef sa scriu.

Felicitari! Atat pentru profilele voastre personale, cat si pentru strategia reusita! In doar 3 ani ati realizat o multime, mai ales acum pe timp de criza economica. Asteptati sa isi revina lucrurile si veti vedea ca totul va fi si mai bine!

:occasion6:

Mult succes in continuare,
Tavi

P.S. Este de apreciat si mentionarea celor care v-au ajutat la inceput! Kudos!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Re: Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Ca

Mesajde Sorin Snap » 04 Mai 2014, 07:08

Felicitari voua! Succese in continuare!

De oameni ca tine este nevoie pe forumul asta pt a-i informa pe noii veniti sau pe cei ce vor sa vina. Sunt insa altii care, facand o tona de erori cand vin, ajung sa plece inapoi (sau in alta parte), blamand tot ce misca aici...
E clar ca fiecare traieste experiente diferite dar e important sa transmiti corect informatii. Am vazut ca sunt multi care-i combat si asta e bine.

Ai realizat multe pana acum si cu siguranta vei continua. Cum spuneam cuiva, cand vii in Canada vii fiindca ai investit de obicei in jur de 30 de aniintr-o societate care nu ti-a oferit oportunitatea sa reusesti. Vii aici si iata, ai investit 3 ani din viata ta si astea sunt realizarile. Probabil te gandesti (sau poate ai deja) sa va cumparati o casa. Pai eu zic ca e un bilant excelent!!!
Cei care veniti sau abia ati ajuns aici, in functie de capacitatile pe care vi le stiti, dati-va ceva timp sa faceti un asemenea bilant. Nu va asteptati sa realizati intr-un an ce nu ati realizat in peste 30 (de obicei) in Ro/Europa! Bafta tuturor!
Sorin Snap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 57 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Mondino » 04 Mai 2014, 09:08

Felicitari pentru realizari! Efectiv, cei care sunt in domeniul informaticii nu someaza prea mult aici. Mult succes in continuare si, poate, nu ar fi o idee rea nici o formare (dar de ce AEC? formarile in AEC sunt jalnice pe aici, mai bine faceti ceva la universitate, tintiti sus - este parerea mea). In paralel, cautati si alt job mai bun, nu va plafonati! Numai bine!
Mondino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde cloverfield » 04 Mai 2014, 12:38

Sorin Snap scrie:Felicitari voua! Succese in continuare!

De oameni ca tine este nevoie pe forumul asta pt a-i informa pe noii veniti sau pe cei ce vor sa vina. Sunt insa altii care, facand o tona de erori cand vin, ajung sa plece inapoi (sau in alta parte), blamand tot ce misca aici...
E clar ca fiecare traieste experiente diferite dar e important sa transmiti corect informatii. Am vazut ca sunt multi care-i combat si asta e bine.

Ai realizat multe pana acum si cu siguranta vei continua. Cum spuneam cuiva, cand vii in Canada vii fiindca ai investit de obicei in jur de 30 de aniintr-o societate care nu ti-a oferit oportunitatea sa reusesti. Vii aici si iata, ai investit 3 ani din viata ta si astea sunt realizarile. Probabil te gandesti (sau poate ai deja) sa va cumparati o casa. Pai eu zic ca e un bilant excelent!!!
Cei care veniti sau abia ati ajuns aici, in functie de capacitatile pe care vi le stiti, dati-va ceva timp sa faceti un asemenea bilant. Nu va asteptati sa realizati intr-un an ce nu ati realizat in peste 30 (de obicei) in Ro/Europa! Bafta tuturor!

Eu am citit de 5 ori primul post si tot nu vad unde au realizat mai mult aici decat in Romania. El a lucrat in IT 15 ani (7 ani avand compania lui), acum este electronist cu un salariu dublu decat cel minim, iar sotia lui este database technician aici, pe cand in tara era project manager... asa ca unde vezi progresul? Ah da, este mult mai bine decat lucratul in demenajari sau fabrica cum incep multi, dar stai cu picioarele pe pamant. Pana una alta societatea in care a trait 30 de ani i-a oferit oportunitatea sa reuseasca din ce a povestit.

Disclaimer: Acest post nu este un "hate speech", ci doar o analiza a comment-ului tau. Mult succes laurent_db!
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA