• Publicitate

Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Ca

Mesajde Danciulescu » 28 Mai 2014, 07:18

Aurelia Sirbu scrie:Tu esti autodidact sau te-ai dus la scoala? Pixul, hirtia, calculatorul - ti le cumperi sau ti le fabrici singur? Legumele ti le cultivi in balcon/gradina sau..?

Hai sa vorbim vorbe.

PS
Cum le-am mai spus si altora, ma cheama SIRBU, nu Sarbu.

Exact Aurelia Sarbu,

Vorbim vorbe. Am facut si eu nista analogii similare cu ale voastre, adica putin (sau mai mult, in umila mea opinie) deplasate dar se pare ca nu ati inteles idea, ba chiar faceti comentarii sarcastice. Acum imi aduc aminte de ce nu am mai intrat pe acest chat de mult timp.

Am spus numai ca, dupa umila mea parere, este o greseala de a nu incerca macar de a vinde utilizand serviciile duProprio. Dumneata Aurelia Sarbu si cu tine Sly, ati sarit sa explicati ca nu-i asa avand in vedere ca nu-ti lasi nevasta sa te tunda si nici nu-ti repari singur pantofii, de parca astea ar fi contra argumente solide in dezbaterea de fata.

Repet fiecare face ce vrea cu banii lui, cu timpul lui si e liber sa apeleze la orice serviciu doreste, piata este plina de absolut orice dar inafara situatiei oamenilor foarte bogati (grup din care e posibil sa faceti parte), este imposibil ca o persoana sa apeleze la servicii profesionale pentru absolut orice lucru in care nu este el insasi un profesionist.

Fiecare intelege ce vrea. O zi buna va doresc.
Danciulescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 28 Mai 2014, 09:03

capsunar scrie:Eu zic ca depinde unde tragi dunga. Nu e totul alb sau negru. Eu am fost la scoala dar dupa ce am terminat cu scoala am devenit autodidact. Hartia o cumpar, calculatoul il fac din bucatzi si daca mi-as permite gradina mi-as pune si legume 9in special roshii care imi lipsesc in Ca)

Personal cred ca daca pot sa fac ceva mai bine sau le fel si mai ieftin o sa mi le fac singur. Fiind autodidact sant al naibii de multe care mi le fac singur. Eu consider ca daca vrei sa invetzi un pic si pui suflet in general o sa-ti iasa net mai bine decat de la un un nea caisa pt care esti doar un alt client. Mie personal nu-mi place lucrul facut de mantuiala si/sau mediocru, prefer functzionalitatea decat designul. Faptul ca asta e felul meu de a fi m-a ajutat enorm la proiectele in care am fost implicat.

Aici ai pus punctul pe i,ca sa poti sa faci ceva ca lumea trebuie sa ai pregatire,fie din scoala fie autodidact iar asta nu o cuantifica nimeni,este "gratis"
Eu de mult imi fac investitiile si tranzactiile financiare singur insa pentru asta am citit nenumarate carti si petrec zilnic mult timp studiind pietele,tot acest timp costa bani si costa mai mult decat as plati un advisor.
In general in experienta mea de viata am observat ca cei care considera ca "stiu ei mai bine" sunt cei care la final platesc mai mult,sunt nenumarate cazuri de oameni ca "si-au facut" deck-uri cu mana lor,"renovat" bucatarii sau basement-uri doar pentru ca apoi sa fie nevoiti sa cheme profesionistii si sa plateasca inca o data si sa mai plateasca ceva in plus ca sa scoata "lucrarea" facuta de ei.
La vanzari imobiliare pare si mai simplu,pana la urma ce trebuie sa faci?Puiun anunt,ceri o suma,iar unul o sa vina sa-ti plateasca banii aia...eventual umfli un pic pretul ca sa "ai de unde lasa"....nimic mai simplu.
Pot sa fac o analogie cu domeniul auto,cei care folosesc servicii gen unhaggle sau carcost in general au parte de deal-uri mai slabe decat cei care dezvolta o relatie cu un salesman si nu au parte nici de "after sales service" pe care il au cand au pe cineva pe care-l pot suna sa le aranjeze cate o chestie cand au nevoie...o programare mai rapida la service,un service loaner cand nu sunt disponibile,mici amanunte care iti fac viata mult mai usoara si care nu sunt cuantificabile in bani insa costa mult.
In cele din urma este alegerea fiecaruia ce face si cum face in viata lui nu doar in tranzactii imobiliare insa eu consider ca un semn de inteligenta este sa stii cand nu te pricepi la ceva.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Mai 2014, 11:56

capsunar scrie:Personal cred ca daca pot sa fac ceva mai bine sau le fel si mai ieftin o sa mi le fac singur. Fiind autodidact sant al naibii de multe care mi le fac singur. Eu consider ca daca vrei sa invetzi un pic si pui suflet in general o sa-ti iasa net mai bine decat de la un un nea caisa pt care esti doar un alt client. Mie personal nu-mi place lucrul facut de mantuiala si/sau mediocru, prefer functzionalitatea decat designul. Faptul ca asta e felul meu de a fi m-a ajutat enorm la proiectele in care am fost implicat.

Parca vorbeam cu nenea Danciulescu... :drunken:

Nu inteleg inversunarea asta de a demonstra ca alegerile personale sint mai bune decit ale celorlalti. Din mesajul tau, eu inteleg ca sint unii care nu vor sa invete, care nu pun suflet, carora le place lucrul facut de mintuiala si/sau mediocru etc.

1a. Nu stiu ce lucrezi tu, doar presupun ca furnizezi servicii altora. Ce-ar fi daca toti acei oameni s-ar apuca de invatat si n-ar mai avea nevoie de serviciile tale?

1b. Ma siciie faptul ca pleci de la ideea ca furnizorul de servicii (indiferent cine o fi acela) isi face treaba prost si ca, oricum, tu o faci mai bine decit el.

1c. Daca furnizorul de servicii te considera "doar" un client inseamna automat ca-si face treaba de mintuiala si/sau mediocru???

2. Cred ca e imposibil sa facem singuri absolut tot ce avem nevoie, nu ne putem pricepe la toate...

3. Cit despre invatat (in acest context), nu avem (toti?) nici timpul material, nici abilitatile necesare. Nu avem toti inclinatii pentru absolut toate domeniile - eu nu ma vad invatind chestii de informatica, de exemplu. Daca viata mea ar depinde de asta, sint convinsa ca m-as descurca, pina la urma, dar nu vad de ce as face-o, cita vreme nu am un motiv suficient de puternic...

4. In ceea ce ma priveste, prefer sa apelez la un profesionist mai ales pentru lucruri pe care le fac rar - o data pe an, in cazul taxelor. Ceea ce nu inseamna ca nu vreau sa invat, ca nu pun suflet etc, etc, etc. O fac, dar in domeniile care ma atrag si care ma intereseaza...
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Mai 2014, 12:09

Danciulescu scrie:
Aurelia Sirbu scrie:Tu esti autodidact sau te-ai dus la scoala? Pixul, hirtia, calculatorul - ti le cumperi sau ti le fabrici singur? Legumele ti le cultivi in balcon/gradina sau..?

Hai sa vorbim vorbe.

PS
Cum le-am mai spus si altora, ma cheama SIRBU, nu Sarbu.

Exact Aurelia Sarbu,

Vorbim vorbe. Am facut si eu nista analogii similare cu ale voastre, adica putin (sau mai mult, in umila mea opinie) deplasate dar se pare ca nu ati inteles idea, ba chiar faceti comentarii sarcastice. Acum imi aduc aminte de ce nu am mai intrat pe acest chat de mult timp.

Am spus numai ca, dupa umila mea parere, este o greseala de a nu incerca macar de a vinde utilizand serviciile duProprio. Dumneata Aurelia Sarbu si cu tine Sly, ati sarit sa explicati ca nu-i asa avand in vedere ca nu-ti lasi nevasta sa te tunda si nici nu-ti repari singur pantofii, de parca astea ar fi contra argumente solide in dezbaterea de fata.

Repet fiecare face ce vrea cu banii lui, cu timpul lui si e liber sa apeleze la orice serviciu doreste, piata este plina de absolut orice dar inafara situatiei oamenilor foarte bogati (grup din care e posibil sa faceti parte), este imposibil ca o persoana sa apeleze la servicii profesionale pentru absolut orice lucru in care nu este el insasi un profesionist.

Fiecare intelege ce vrea. O zi buna va doresc.

Stimate d-le Danciulescu,

Nu-mi amintesc sa fi sarit la cineva nici macar din motive de amor, darmite din motive de opinie diferita. Poate am o alta perceptie, dar eu cred ca doar mi-am facut publice alegerile personale.

In alta ordine de idei, va spun inca o data ca numele meu este SIRBU, nu Sarbu. Cu "i" de la "informatie".

Daca veti continua discutia (cu mine) si-mi veti mai spune "d-na Sarbu", voi intelege ca este o forma de ironie si voi ignora mesajele dvs.

Multumesc pentru intelegere. :mrgreen:
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde capsunar » 28 Mai 2014, 15:29

Sly scrie:
capsunar scrie:Eu zic ca depinde unde tragi dunga. Nu e totul alb sau negru. Eu am fost la scoala dar dupa ce am terminat cu scoala am devenit autodidact. Hartia o cumpar, calculatoul il fac din bucatzi si daca mi-as permite gradina mi-as pune si legume 9in special roshii care imi lipsesc in Ca)

Personal cred ca daca pot sa fac ceva mai bine sau le fel si mai ieftin o sa mi le fac singur. Fiind autodidact sant al naibii de multe care mi le fac singur. Eu consider ca daca vrei sa invetzi un pic si pui suflet in general o sa-ti iasa net mai bine decat de la un un nea caisa pt care esti doar un alt client. Mie personal nu-mi place lucrul facut de mantuiala si/sau mediocru, prefer functzionalitatea decat designul. Faptul ca asta e felul meu de a fi m-a ajutat enorm la proiectele in care am fost implicat.

Aici ai pus punctul pe i,ca sa poti sa faci ceva ca lumea trebuie sa ai pregatire,fie din scoala fie autodidact iar asta nu o cuantifica nimeni,este "gratis"
Eu de mult imi fac investitiile si tranzactiile financiare singur insa pentru asta am citit nenumarate carti si petrec zilnic mult timp studiind pietele,tot acest timp costa bani si costa mai mult decat as plati un advisor.
In general in experienta mea de viata am observat ca cei care considera ca "stiu ei mai bine" sunt cei care la final platesc mai mult,sunt nenumarate cazuri de oameni ca "si-au facut" deck-uri cu mana lor,"renovat" bucatarii sau basement-uri doar pentru ca apoi sa fie nevoiti sa cheme profesionistii si sa plateasca inca o data si sa mai plateasca ceva in plus ca sa scoata "lucrarea" facuta de ei.
La vanzari imobiliare pare si mai simplu,pana la urma ce trebuie sa faci?Puiun anunt,ceri o suma,iar unul o sa vina sa-ti plateasca banii aia...eventual umfli un pic pretul ca sa "ai de unde lasa"....nimic mai simplu.
Pot sa fac o analogie cu domeniul auto,cei care folosesc servicii gen unhaggle sau carcost in general au parte de deal-uri mai slabe decat cei care dezvolta o relatie cu un salesman si nu au parte nici de "after sales service" pe care il au cand au pe cineva pe care-l pot suna sa le aranjeze cate o chestie cand au nevoie...o programare mai rapida la service,un service loaner cand nu sunt disponibile,mici amanunte care iti fac viata mult mai usoara si care nu sunt cuantificabile in bani insa costa mult.
In cele din urma este alegerea fiecaruia ce face si cum face in viata lui nu doar in tranzactii imobiliare insa eu consider ca un semn de inteligenta este sa stii cand nu te pricepi la ceva.

In final fiecare isi alege ce vrea, si cum crede el ca iese mai castigat. De ex daca-mi fac singur taxele scutesc 1500, cu banii astia angajez niste femei la curatenie de 2 ori pe luna pe un an intreg. De asemeni nu-ti potzi repara singur dintzii. Altele sant protejate prin lege, de ex nu potzi sa-ti modifici singur instalatzia electrica sau inca trebuie sa apelezi la un realtor. Fapul ca stiu sa fac curat imi foloseste ca stiu ce sa cer si unde sa ma uit.
Asa cum a zis Danciulescu nu exista one size fits all.

@ Aurelia, o iei personal, denaturezi sensul si construiesti o argumentatzie complicata doar ca sa-ti sustzii punctul de vedere. Faptul ca folosesti dubla negatzie nu ajuta deloc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde laurent_db » 28 Mai 2014, 17:42

capsunar scrie:
laurent_db scrie:
Gandeste-te ca intr-un trib izolat existau 1000 de barbati si 1000 de femei si era singurul trib de pe planeta aia. Daca toti barbatii ar fi dorit aceeasi femeie pentru el, cam ce soarta crezi ca ar fi avut tribul ala? Alegerile diferite ne-au permis sa evoluam si sa ne dezvoltam.

Expemplul tau e prost. Pe limba vulgara se chema posta. In realitate cam totzi barbatzii voiau cam toate femeile.
Si acum e f comun la cimpanzei ca sa nu mai zic de bonobo cu care ne asemanam mai mult.

Era doar un exemplu, da nu ar trebui sa ma agit atat. Sunt convins ca unii au inteles ce am vrut, altii nu si altii fac analiza semantica si sintactica. Dar asta e viata.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA