• Publicitate

Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Bilant dupa 3 ani si cateva luni de viata in Montreal Ca

Mesajde laurent_db » 28 Mai 2014, 17:49

Danciulescu scrie:Repet fiecare face ce vrea cu banii lui, cu timpul lui si e liber sa apeleze la orice serviciu doreste.

Foarte correct. Total de accord, pina la urma fiecare decide pentru el. De aceea eu am si dat exemplul meu de unde se vede ca in general nu prea arunc banii pe fereastra dar la anumite chestii nu imi fac mari problem. Fiecare decide si prioritizeaza pentru ce vrea sa plateasca pe altcineva sau ce incearca sa faca el.

Danciulescu scrie:este imposibil ca o persoana sa apeleze la servicii profesionale pentru absolut orice lucru in care nu este el insasi un profesionist.

Foarte correct din nou, deasemenea fiecare decide la ce se poate baga sa faca singur si la ce ii lasa pe altii sa faca pentru el. Evident ca face asta analizand mai multe chestii precum cunostinte necesare, cost, timp si altele.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 28 Mai 2014, 21:58

Confirmation bias.

Mesaj trimis de pe iPad folosind aplicatia gratuita Tapatalk
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Alexandru Iordache » 18 Sep 2014, 14:20

Salut "Laurent",

Nimic nou sub soare?

Te salut cu respect,
Alex
DCS 01.03.'11
Viza 15.06.'15
Mtrl 08.09.'15
Alexandru Iordache
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde irisbvro » 19 Sep 2014, 19:26

Aurelia Sirbu scrie:
capsunar scrie:Personal cred ca daca pot sa fac ceva mai bine sau le fel si mai ieftin o sa mi le fac singur. Fiind autodidact sant al naibii de multe care mi le fac singur. Eu consider ca daca vrei sa invetzi un pic si pui suflet in general o sa-ti iasa net mai bine decat de la un un nea caisa pt care esti doar un alt client. Mie personal nu-mi place lucrul facut de mantuiala si/sau mediocru, prefer functzionalitatea decat designul. Faptul ca asta e felul meu de a fi m-a ajutat enorm la proiectele in care am fost implicat.

Parca vorbeam cu nenea Danciulescu... :drunken:

Nu inteleg inversunarea asta de a demonstra ca alegerile personale sint mai bune decit ale celorlalti. Din mesajul tau, eu inteleg ca sint unii care nu vor sa invete, care nu pun suflet, carora le place lucrul facut de mintuiala si/sau mediocru etc.

1a. Nu stiu ce lucrezi tu, doar presupun ca furnizezi servicii altora. Ce-ar fi daca toti acei oameni s-ar apuca de invatat si n-ar mai avea nevoie de serviciile tale?

1b. Ma siciie faptul ca pleci de la ideea ca furnizorul de servicii (indiferent cine o fi acela) isi face treaba prost si ca, oricum, tu o faci mai bine decit el.

1c. Daca furnizorul de servicii te considera "doar" un client inseamna automat ca-si face treaba de mintuiala si/sau mediocru???

2. Cred ca e imposibil sa facem singuri absolut tot ce avem nevoie, nu ne putem pricepe la toate...

3. Cit despre invatat (in acest context), nu avem (toti?) nici timpul material, nici abilitatile necesare. Nu avem toti inclinatii pentru absolut toate domeniile - eu nu ma vad invatind chestii de informatica, de exemplu. Daca viata mea ar depinde de asta, sint convinsa ca m-as descurca, pina la urma, dar nu vad de ce as face-o, cita vreme nu am un motiv suficient de puternic...

4. In ceea ce ma priveste, prefer sa apelez la un profesionist mai ales pentru lucruri pe care le fac rar - o data pe an, in cazul taxelor. Ceea ce nu inseamna ca nu vreau sa invat, ca nu pun suflet etc, etc, etc. O fac, dar in domeniile care ma atrag si care ma intereseaza...

Observ ca, in general, la dumneavoastra se scrie cu i de la "informatie" si "mintuiala, siciie, sint, invatind" etc.. :lol:
irisbvro

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde laurent_db » 20 Sep 2014, 18:29

Alexandru Iordache scrie:Salut "Laurent",

Nimic nou sub soare?

Te salut cu respect,
Alex

Nu prea, Munca multa si timp prea putin. Mai ales ca incercam sa mai profitam de parcuri cat se mai poate. Ca fiu-meu ma intreaba in fiecare dimineata de acum daca a nins (I-am zis ca a nins la Calgary). El abia astepta saracul, noi insa nu suntem atat de nerabdatori :)
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde Maria87 » 22 Sep 2014, 13:47

@laurent_db

Felicitari pentru realizarile din Canada dar mai ales pentru modul realist de a povesti.
Bafta in continuare!
Maria87

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 6 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA