• Publicitate

Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Mesajde laurent_db » 03 Dec 2014, 22:11

xplaur scrie:
vasilache scrie:... e posibil sa ma reintorc candva daca o sa fie din nou convenabil/avantajos.

Dupa noua lege a cetateniei, reintoarcerea in Canada dupa o lunga perioada pentrecuta afara, s-ar putea sa nu mai fie chiar walking in the park.

PS. Nota 10+ pentru atitudinea relaxata (asta in cazul in care nu e doar virtuala :P ).

Nu prea stiu cum e treaba cu noua lege a cetateniei, dar odata ce esti cetatean al unei tari nu cred ca-ti poate refuza nimeni intoarcerea pe motiv ca ai stat prea mult pe afara. Cum ar fi ca Romania sa refuze sa te primeasca pentru ca ai stat cativa ani in afara. E absurd. In plus nu pot exista 2 categorii de cetateni, cei nascuti acolo si cei cu cetatenie dobandita. Evident ca pot modifica oricand legea imigratiei si sa specific ca dupa primirea cetateniei trebuia sa locuiesti minim nu stiu cati ani in Ca pentru a o putea pastra, dar asta e alta mancare de peste.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde tsunami » 03 Dec 2014, 22:30

xplaur scrie:
vasilache scrie:... e posibil sa ma reintorc candva daca o sa fie din nou convenabil/avantajos.

Dupa noua lege a cetateniei, reintoarcerea in Canada dupa o lunga perioada pentrecuta afara, s-ar putea sa nu mai fie chiar walking in the park.

care e legea aia laure?
eu am sunt "afara" din Canada de 7 ani, ba mi-au reinoit pasaportul canadian la bucuresti si nu stiu de vreo lege "speciala"
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde vraiste » 09 Dec 2014, 03:44

laurent_db scrie:
xplaur scrie:

PS. Nota 10+ pentru atitudinea relaxata (asta in cazul in care nu e doar virtuala :P ).

Nu prea stiu cum e treaba cu noua lege a cetateniei, dar odata ce esti cetatean al unei tari nu cred ca-ti poate refuza nimeni intoarcerea pe motiv ca ai stat prea mult pe afara. Cum ar fi ca Romania sa refuze sa te primeasca pentru ca ai stat cativa ani in afara. E absurd. In plus nu pot exista 2 categorii de cetateni, cei nascuti acolo si cei cu cetatenie dobandita. Evident ca pot modifica oricand legea imigratiei si sa specific ca dupa primirea cetateniei trebuia sa locuiesti minim nu stiu cati ani in Ca pentru a o putea pastra, dar asta e alta mancare de peste.

Sunt unele modificari, dar nu in sensul ca un cetatean nu s-ar putea intoarce sau ar avea dificultati daca sta afara (nu se vede nimic in sensul asta), dar apar doua categorii, cetateni de rangul unu (cum e unul nascut in Ca sau naturalizat, si care poate transmite cetatenia urmasilor), si cetateni de rangul doi (de exemplu cei care au dobandit cetatenia avand parinte(parinti) canadieni, dar s-au nascut in afara tarii, si care nu pot transmite cetatenia urmasilor, in afara situatiei in care acestia/urmasii se nasc in Ca (si automat devin cetateni de rangul 1))
La asta s-o fi referit xlaur?
vraiste

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde grandprix » 29 Dec 2014, 20:39

As vrea sa dau timpul inapoi cu 9 ani si sa nu fi facut acest pas. Explic. Am un salariu bunicel in jur de 55k , insa umilintele prin care am trecut la munca si situatiile de stress psihologic depasesc cu mult the worst scenario care mi-ar fi trecut prin cap. Explic. In 2006, in timp ce lucram la un butic de mobila, gerantul , marocan, in preajma sarbatorilor de iarna, a luat o statueta de pe raft, impreuna cu un Algerian coleg, si, dupa ce mi-a futurat-o in fatza, I-a dat doua palme si a azvarlit-o in pubela, gest care m-a socat (ca si nou-sosit in Montreal).
Cateva luni mai tarziu, dupa ce fac un remplacement de 4 luni la o scoala secondaire, directoarea imi spune ca poate treb sa ma reorientez professional, pt ca nu am stiut cum sa reactionez cand doi mucosi de 12 ani s-au drogat in baie si unul a mintit ca l-am impins. In 2008, ca si professor, colegii mi-au spus ca noi furam locurile lor de munca si ca ar trebui sa ne gasim de munca la noi in tara, ca romanii sunt cinici, ca suntem asa si pe dincolo. De 3 luni incoace, doi colegi musulmani ma insulta in araba,si insista spunand ca noroc cu turcii ca islamizau copiii in Europa, ca noi sud-est europenii facem munca de jos din Europa, ca ei sunt cei mai tari, etc. Gunoaie cu care trebuie sa ne stergem la cur ajung sa ne fie colegi, doar pt ca vorbesc franceza. Un amanunt important, asta se intampla in birourile guvernului Quebecului, unde lucrez.
Vorbesc perfect franceza, si am incercat din rasputeri sa ma integrez, insa cand dai de asa ceva e greu. Ma chinui sa vad ce ar trebui sa schimb.....Pt mine asta e Quebecul de 9 ani....
Si de fiecare data cand revin in tara simt ca renasc....
Un an excellent tuturor!
grandprix

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA