• Publicitate

Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Mesajde cocodrilu » 29 Aug 2014, 08:49

Sorro,ai uitat si de faptul ca aceasta Canada e,de fapt,o tara "bananiera"( ca sa citez)... :wink: Mersul in Canada e sinonim cu involutia...
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu
Imi place aici si raman...

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 29 Aug 2014, 09:02

cocodrilu scrie:Sorro,ai uitat si de faptul ca aceasta Canada e,de fapt,o tara "bananiera"( ca sa citez)... :wink: Mersul in Canada e sinonim cu involutia...

Da, si asta, clar. Cu cat stau mai mult aici cu atat imi dau seama cat de "adevarat" este...
Eu cred ca o sa ma mut maine in Rwanda, ca acolo nu-s nici datorii externe. ;)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 29 Aug 2014, 09:52

cocodrilu scrie:Eu mai am habar cum e in Romania si tot vreau sa plec...si nu din cauza legumelor din piata sau a gropilor din asfalt,si nici macar din cauza stirilor de la ora 5.

Good luck. Daca vrei sa pleci pt bani f bine, dar mare grija ca habar nu ai cum e in Ca, esti a capitolul blind date ce citesti aici sant parerile unora.
Despre Ca am spus ca-i ii lipseste instabilitatea politica ca sa bifeze definitzia de la Wiki DECI inca nu e... (atentie la logica)
https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_republic

@sorro, nu vad de ce te bagi, threadul nu e pt cei identificati cu ca pana in maduva oaselor ca tine. In plus din ce zici tu acolo multe nu le-am zis scorurile si nici nu ma doare..
- iarna e suportabila in Bc (unlike Qc )
- am un salariu pt care merta sa ma scol dimineatza (desi am program glisant) chiar daca nu am facut nici un studiu aici.
- gropi sant numai la voi in Mt (To, Vanc, Calgary sant ok. In Sascabush nu prea au asfalt da nu ai tu treaba)
- daca ai bani in Bc traiesti net mai bine ca in Mt sau Ro. (conteaza insa nr lor, pretul la RE spune multe despre asta) Ca sa traiesti bine trebuie sa castigi peste dublu salariului mediu local.
- droguri sant peste tot, mult mai multe in Bc ca in To sau Qc unde mult mai multe ca in Ro.
- daca copiii tai se duc la scoala comunitatzii tale te-as ruga sa te aptzii cand se vorbeste de invatamantul de stat.

Cat despre crapul cu gandirea pozitiva, nu merge la totzi.. dar oops asta nu e politically corect. Am un coleg care e sportiv (medalie de argint la un sport pe Ca) si a zis ca a incercat avand psiholog si i-au scazut rezultatele.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde cocodrilu » 29 Aug 2014, 10:03

Capsunar,nu pe tine te citam in legatura cu tara "bananiera"... :)
Multumesc pentru urare,uneori blind date-urile sunt si castigatoare,ca sa zic asa...Iar decizia de a merge acolo nu am luat-o bazandu-ma pe opiniile de pe forumuri. In Canada nu merg caini cu colaci in coada,asa cum nici in Romania sau in Europa nu merg.
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Sly » 29 Aug 2014, 10:21

cocodrilu scrie:Sorro,ai uitat si de faptul ca aceasta Canada e,de fapt,o tara "bananiera"( ca sa citez)... :wink: Mersul in Canada e sinonim cu involutia...

Nu cred ca ai avut asta in intentie insa ai mare dreptate,diferenta intre Canada si alte colonii ale Marii Britanii asa zisele tari bananiere este clima si faptul ca aici au dus genocidul pana la capat si au eliminate aproape total bastinasii astfel ca n-a mai avut cine sa ceara independenta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde sorro » 29 Aug 2014, 10:40

@Capsunar -- Multumesc pt. clarificari. Cateva comentarii, desi au mai fost discutate in trecut aceste puncte:

1. Unii (inclusiv eu) spun ca si daca vrei sa pleci pt. ALTE motive (nu doar bani) poate fi foarte bine. Fiecare decide pt. sine.

2. Thread-urile pe orice subiect sunt publice. Dupa mine, este in interesul celor care citesc sa primeasca opinii cat mai diverse (mai ales ca sunt gratis). Este datoria cititorilor sa filtreze si sa decida pe cine si ce cred + cat le este util si cat nu. De altfel, cam tot ce citesti pe forum sunt "parerile unora", so treat accordingly. :D

3. Notiunile de "suportabil", "bine", "rau" etc. sunt subiective, adica ce se incadreaza in fiecare categorie depinde de la individ la individ. Problema semnalata de mine este aceea ca unii decid (dupa criteriile LOR, nu ale mele/tale) ca acolo unde sunt acum nu le e bine, dar nu fac nimic pt. a se muta unde cred ei ca le-ar fi mai bine, ci prefera sa deplanga "realitatea" ani de zile in sir... Eu unul consider asta contra-productiv si inutil, de aceea am si reactia asta cand observ fenomenul.

4. De acord ca gandirea pozitiva nu merge la toti, era doar o alternativa propusa, nu o obligatie. Intrebarea mea (retorica) este daca remarcarea constanta a aspectelor negative (le) face mai bine?

5. Lista mea nu se referea la postarile tale, ci era un rezumat din mai multe "surse forumistice".
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA