• Publicitate

Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada - tara cu care vreau nu vreau ma identific

Mesajde Sly » 29 Aug 2014, 11:25

sorro scrie:2. Thread-urile pe orice subiect sunt publice. Dupa mine, este in interesul celor care citesc sa primeasca opinii cat mai diverse (mai ales ca sunt gratis). Este datoria cititorilor sa filtreze si sa decida pe cine si ce cred + cat le este util si cat nu. De altfel, cam tot ce citesti pe forum sunt "parerile unora", so treat accordingly. :D

Lol,atata vreme cat opiniile care sunt diverse corespund cu convingerile unora,daca sunt prea diverse... :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 29 Aug 2014, 11:45

sorro scrie:@Capsunar -- Multumesc pt. clarificari. Cateva comentarii, desi au mai fost discutate in trecut aceste puncte:

2. Thread-urile pe orice subiect sunt publice. Dupa mine, este in interesul celor care citesc sa primeasca opinii cat mai diverse (mai ales ca sunt gratis). Este datoria cititorilor sa filtreze si sa decida pe cine si ce cred + cat le este util si cat nu. De altfel, cam tot ce citesti pe forum sunt "parerile unora", so treat accordingly. :D

In general lucrurile merg cam asa .. vrei sa vezi ce e bine in Ca, citesti pe threadul cat de bine e in Ca, vrei sa vezi ce e nasol in Ca, citesti pe threadul respectiv.
Problema apare cand un subiect e monopolizat de cineva care are pareri aiurea cu subiectul. Daca >30 din postingurile din ultimile 2 pagini sant ale tale insemna ca ai monopolizat subiectul si nimeni nu mai poate sa zica nimic de tine. Stalin zicea o chestie, daca repezti ceva la nesfarsit lumea o sa o ia ca adevarata. Tu incerci sa ii faci pe totzi sa le placa ceva repetand la nesfarsit ca tie itzi place. Daca itzi zice cineva ceva o dai la intors ca e parerea ta proprie.

3. Notiunile de "suportabil", "bine", "rau" etc. sunt subiective, adica ce se incadreaza in fiecare categorie depinde de la individ la individ. Problema semnalata de mine este aceea ca unii decid (dupa criteriile LOR, nu ale mele/tale) ca acolo unde sunt acum nu le e bine, dar nu fac nimic pt. a se muta unde cred ei ca le-ar fi mai bine, ci prefera sa deplanga "realitatea" ani de zile in sir... Eu unul consider asta contra-productiv si inutil, de aceea am si reactia asta cand observ fenomenul.
4. De acord ca gandirea pozitiva nu merge la toti, era doar o alternativa propusa, nu o obligatie. Intrebarea mea (retorica) este daca remarcarea constanta a aspectelor negative (le) face mai bine?

Daca vrei ca cineva sa-si foloseasca criteriile lor te rog sa pui facts si nu ce simtzi tu.. (vezi din nou chestia cu Stalin) pt ca e contracproductiv.
Problema ta este ca realitatzile dupa care traiesti tu sant atat de sus incat daca eu spun ca in Vancouver trebuie sa-ti placa ploaia si asiaticii tu o iei drept lamentare. Asta in conditziile in care poate eu personal am prieteni asiatici.
Exemplul tau merge both ways.. sant o groaza care sant extrem de fericitzi si traiesc ca in linkul de mai jos.
http://www.nbcnews.com/id/35160185/ns/w ... -skid-row/

Ca sa-ti raspund la intrebare, aveam o vorba la facultate, ca sa iei un examen treuie in primul rand sa te duci. Deci pt a depasi un aspect negativ trebuie intai sa fii constient de el.

Din ce am vazut eu in viatza pana acum totzi cei care au fost capabili sa extraga chestiile nasoale din realitate si au facut ceva sa le depaseasca / ocoleasca au ajuns mult mai bine ca cei tot timpul fericitzi. Daca stai sa te gandesti este si normal pt ca respectivii au vrut mai mult de la viatza in timp ce teoria ta ( vezi religiile multor popoare ) cu a te multumi cu putzin si a fi fericit duce la stagnare. (evul mediu intunecat?? )
Ce e interesant la multzi este ca nemultumirea a mers doar in Ro, cum au aterizat in Ca s-a transformat in multumire. De aici si nr mare de portari, security etc. Parerea mea este ca respectivii si-au dat seama ca este peste puterile lor si au renuntzat. De unde si vorba `Fericitzi cei sarcai cu duhul`
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 29 Aug 2014, 13:37

@capsunar,interesant ca l-ai adus pe Stalin in discutie,mai ales ca un foarte apropiat al lui si responsabil cu punerea in aplicare a ideilor,adica daca repetarea la nesfarsit nu era deajuns sa te convinga ca ceea ce ti se spune este adevarat,venea Genrikh Yagoda si dupa ce intrai pe mana lui,sigur erai de accord cu orice....asta daca mai scapai cu viata.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde sorro » 29 Aug 2014, 13:59

capsunar scrie: In general lucrurile merg cam asa .. vrei sa vezi ce e bine in Ca, citesti pe threadul cat de bine e in Ca, vrei sa vezi ce e nasol in Ca, citesti pe threadul respectiv.

De principiu, de acord. Thread-urile sunt insa atat de amestecate, incat mie unul mi-e greu uneori sa keep track... Spre exemplu, dupa tine, asta ce thread este, ca din titlu nu e clar + pana acum a mers back & forth cu tot felul de opinii pro/contra, pozitive/negative etc?

Problema apare cand un subiect e monopolizat de cineva care are pareri aiurea cu subiectul. Daca >30 din postingurile din ultimile 2 pagini sant ale tale insemna ca ai monopolizat subiectul si nimeni nu mai poate sa zica nimic de tine. Stalin zicea o chestie, daca repezti ceva la nesfarsit lumea o sa o ia ca adevarata. Tu incerci sa ii faci pe totzi sa le placa ceva repetand la nesfarsit ca tie itzi place. Daca itzi zice cineva ceva o dai la intors ca e parerea ta proprie.

Capsunar, am oferit nenumarate disclaimer-uri despre cum ar trebui luata opinia mea (ca si a altora): anume ca o PARERE PROPRIE. Mi-o sustin cat de tare/mult cred ca e cazul, insa nu am pretins-o niciodata adevar universal sau litera de lege. Fiecare face cu ea fix ce-i place. Nu mi-e clar ce alt disclaimer as putea pune ca sa se inteleaga corect.

Despre ce "monopol" vorbesti? Monopol inseamna ca DOAR eu postez. Cat timp o faci si tu si altii, nu e deloc monopol. Este o discutie libera. Nu te opreste nimeni sa postezi si tu mai des, daca vrei, poti si/sau ai ce. Btw, cum se face ca n-ai vorbit de "monopol" pe alte topicuri, gen cel cu politia? ;)

Daca vrei ca cineva sa-si foloseasca criteriile lor te rog sa pui facts si nu ce simtzi tu..

Ce facts ai vrea sa pun? Am pus in decursul timpului tone de facts din realitatea care MA inconjoara... E interzis sa-mi exprim si o OPINIE PERSONALA despre ele?

Problema ta este ca realitatzile dupa care traiesti tu sant atat de sus incat daca eu spun ca in Vancouver trebuie sa-ti placa ploaia si asiaticii tu o iei drept lamentare. Asta in conditziile in care poate eu personal am prieteni asiatici.
Exemplul tau merge both ways.. sant o groaza care sant extrem de fericitzi si traiesc ca in linkul de mai jos.
http://www.nbcnews.com/id/35160185/ns/w ... -skid-row/

Ma bucur sincer ca sunt si alti oameni fericiti. :) As vrea sa le aud/citesc opinia mai des aici pe forum, pe cuvant... Inteleg si faptul ca oriunde exista si deceptii/neajunsuri care trebuie discutate, in special daca putem corecta problema. Problema principala pe care o vad eu este legata de atitudinea: "binele nu-l discutam deloc (ca-i normal), in schimb cautam gauri in tot ce vedem", atitudine pe care din ce in ce mai multi (si vocali) o au pe aici... :(

Ca sa-ti raspund la intrebare, aveam o vorba la facultate, ca sa iei un examen treuie in primul rand sa te duci. Deci pt a depasi un aspect negativ trebuie intai sa fii constient de el.

Perfect de acord. Insa a fi constient de el si a bate moneda pe el tot timpul mi se par insa doua lucruri TOTAL diferite.

Din ce am vazut eu in viatza pana acum totzi cei care au fost capabili sa extraga chestiile nasoale din realitate si au facut ceva sa le depaseasca / ocoleasca au ajuns mult mai bine ca cei tot timpul fericitzi. Daca stai sa te gandesti este si normal pt ca respectivii au vrut mai mult de la viatza in timp ce teoria ta ( vezi religiile multor popoare ) cu a te multumi cu putzin si a fi fericit duce la stagnare. (evul mediu intunecat?? )
Ce e interesant la multzi este ca nemultumirea a mers doar in Ro, cum au aterizat in Ca s-a transformat in multumire. De aici si nr mare de portari, security etc. Parerea mea este ca respectivii si-au dat seama ca este peste puterile lor si au renuntzat. De unde si vorba `Fericitzi cei sarcai cu duhul`

Inteleg ce spui aici si sunt de acord in principiu. N-am pledat niciodata pt. stagnare si consider perfect normala si de laudat dorinta/nevoia de a critica/discuta CONSTRUCTIV ceva ce te/ma/ne nemultumeste. Adesea insa, nu-i cazul, conversatia "alunecand" in etichetari si jigniri personale...

Despre portari etc. cred ca am discutat deja: tie ti pare straniu, eu respect motivele si deciziile fiecaruia, cat timp ei insisi se declara multumiti.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Gator » 07 Sep 2014, 10:42

capsunar scrie:Din ce am vazut eu in viatza pana acum totzi cei care au fost capabili sa extraga chestiile nasoale din realitate si au facut ceva sa le depaseasca / ocoleasca au ajuns mult mai bine ca cei tot timpul fericitzi.

Adica au case, tzoale, masini si barcutze?

Eu am vazut invers, cei care extrag lucrurile positive sint mult mai bine decit cei care se concentreaza pe lucrurile nasoale.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde xplaur » 01 Dec 2014, 09:28

vasilache scrie:... e posibil sa ma reintorc candva daca o sa fie din nou convenabil/avantajos.

Dupa noua lege a cetateniei, reintoarcerea in Canada dupa o lunga perioada pentrecuta afara, s-ar putea sa nu mai fie chiar walking in the park.

PS. Nota 10+ pentru atitudinea relaxata (asta in cazul in care nu e doar virtuala :P ).
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA