• Publicitate

Dupa 3 ani....

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Dupa 3 ani....

Mesajde doinadoina » 07 Dec 2014, 23:07

Deschid un nou topic....la incurajarile unei prietene, mai ales pentru ca povestea noastra este pozitiva si poate ca unele informatii sunt utile si altor forumisti. In topicul anterior (dupa 9 luni in Mtl ...) povesteam despre sosirea noastra si primele demersuri, primii pasi. Dupa 3 ani, eu zic am avansat cate ceva. Sotul a facut o formare in commande numérique, a terminat-o si nu i-a placut sa lucreze in acest domeniu ( executarea de piese programand un calculator), in fine, mult zgomot, spatiu inchis, oferte putine. A luat-o de la capat cu un DEC ca sofer clasa 1 (http://www.techni-data.com/), a terminat cu bine si s-a angajat dupa 2 saptamani la o companie buna, are curse mereu, nu poate el munci cat ar vrea ei. Este multumit si de salariu si de program; a ales sa lucreze prin agentie (http://manucam.com/) pentru ca are program flexibil si ia cursele cand poate. Tentatia banilor e mare, insa si sanatatea este importanta, asa ca o ia mai usor.
Eu incepusem un master in didactica, fusesem profesoara de fr in tara; am facut un an la UDEM, era interesant; am depus pentru permisul de practica in enseignement, trebuia sa fac cursuri de echivalare, drum lung! m-am gandit apoi sa fac mai bine BACC-ul in enseignement (3 ani, timp plin), as avea permisul inclus, poate si loc de munca mai rapid; am dat TFI,am fost acceptata, trebuia sa incep din toamna acum 2 ani; intre timp, am lucrat ca secretara dentara la un cabinet dentar pentru a ne castiga banii necesari traiului decent, ca sa nu recurgem la ajutor social, am zis ca nu vrem asta. La un moment dat, mi-a trecut prin cap o idee pe care mi-o ascunsesem de mult timp in minte, de pe vremea admiterii la liceu in tara, din tinerete, o pasiune mai veche pe care nu am putut sa o realizez niciodata. Si ideea asta mi-a venit in minte si tot uitandu-ma pe site-urile cu ratingul profesiilor cautate in mtl si unde iti gasesti repede de lucru. Voiam sa fac ceva mai repede si care sa-mi placa. Asa ca am depus dosar de candidatura in soins infirmiers la Maisonneuve. Am fost acceptata fara prealabile, am inceput in oct 2011 pentru o perioada de 2 ani, program accelerat. Am zis ca incerc, daca o sa fie greu si nu fac fata, ma intorc la invatamant (BACC). Prima sesiune a fost cea mai grea, domeniu nou, multa biologie, multe patologii, medicamente, examene, labos, mult de invatat pe de rost,in fine. Nu a fost usor, insa cand am inceput stagiile, am ajuns in spitale in care mi-a placut ce am vazut, adica mi-a placut aproape tot ce am facut (in prima sesiune, stagiu de 4 zile, munca de préposé- dar gata dupa asta). Cel mai greu pentru mine a fost sa nu fiu cu copiii dupa amiaza (programul era de la 14 la 23), insa sotul meu m-a sprijinit si m-a incurajat, copiii au fost intelegatori si cuminti.
Si uite asa am ajuns anul asta sa termin, sa dau examenele finale, sa le iau, sa am dreptul la un interviu (cum zice sotul meu). Am depus CV-uri acum o luna, chiar dupa ultimul examen, la 5 spitale; am avut interviuri si am fost acceptata peste tot, am ales un spital nu asa de faimos, dar care m-a primit cu caldura si imi asigura un timp partial plus sur appel cand pot. Sunt multumita, lucrez de 2 saptamani, sunt in orientare, iar de saptamana viitoare intru pe plancher.
Asa ca ne-am schimbat amandoi carierele la o varsta destul de inaintata, nu a fost usor la inceput, insa s-a putut; nu am facut sacrificii supraomenesti, insa am redus cheltuielile (aveam -prêt-bourse amandoi la inceput), calatoriile, restaurantul si acum lucram amandoi, suntem multumiti si material si profesional. Eu cred ca si faptul ca am incercat sa facem altceva decat facusem in tara ne-a incurajat si ne-a ambitionat; domenii noi, interesante, un nou inceput, de ce nu??
De aceea zic, din prima zi de cand am ajuns in Montréal, am zis ca trebuie sa facem lucrurile si de la zero daca trebuie, chiar daca ne cad tresele de pe umeri. Si nu ne pare rau, cu cat ne-am dezmeticit mai repede ca trebuie sa lasam mandriile personale deoparte, cu atat avansam mai repede.
Copiii sunt bine, baiatul a reusit la secundar la un colegiu privat ff bun, suntem mandri de el,a invatat singur pentru admitere, a fost greu, insa a reusit pentru ca a fost motivat, pentru ca noi am fost motivati, pentru ca am vrut sa reusim. Am fost si in tara anul acesta, am cheltuit o caruta de bani, ne-am vazut familiile, ne-a trecut dorul de ei pentru o perioada, asa ca psihologic suntem mai alinati.
Experienta noastra poate parea ciudata unora, ne-am schimbat carierele, insa scolile le-am facut muncind si invatand f mult, ca altfel nu treci examenele, la interviuri la fel, daca nu corespunzi unui profil specific, nu te iau. Ce am invatat si am castigat din ce am facut pana acum: incredereea in noi; am incercat ceva ce nu facusem pana acum, a fost bine,am primit aprecieri pozitive si e f importanta increderea in tine aici, unde nu cunosti pe nimeni, unde nu au incredere in tine.
Cam asta am facut noi. Dupa 3 ani, eu zic ca ne-am pus pe picioare si avem o directie. Depunem dosarele pentru cetatenie in cateva saptamani, speram sa fie bine si sa obtinem si noi cetatenia....Ne simtim impliniti si multumiti deocamdata. Dorim si celorlati romani reusite depline si multa sanatate.
DCS-13.7 2010
Int,CSQ =15 12 2010, 13.30*
D2=22.12 2010
AM=30.5 2011
Mtl 13.10.2011
doinadoina
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

Publicitate

Re: Dupa 3 ani....

Mesajde tsunami » 07 Dec 2014, 23:26

Asta-i spiritul Doina, bravo
Mai inteapa-l pe sot sa caute sa faca/sa invete, ceva mai serios
Ma bucur nespus cand vad gladiatori, indiferent de natie. Nu sunt multi sa stii...
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde doinadoina » 07 Dec 2014, 23:30

multumesc!
DCS-13.7 2010
D2=22.12 2010
AM=30.5 2011
Mtl 13.10.2011
doinadoina

Mesajde cocodrilu » 08 Dec 2014, 02:04

Bravo,Doina! Ma bucur cand gasesc si postari pozitive si motivante,mai ales pentru noi,cei care ne pregatim sa venim. Si eu m-am gandit sa ma reprofilez,tot profesoara sunt si eu si din cate am observat e lung si anevoios drumul obtinerii permisului, ca si acela de a face un Bacc en enseignement. O intrebare am pentru tine: la inceput,inainte de a a te angaja ca secretaire dentaire ai facut cursuri la acel Institut de Secretariat Dentaire? Si eu ma gandesc sa fac acelasi lucru pentru inceput,o formare rapida pentru un prim job ca sa fac putina experienta canadiana...
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde vraiste » 08 Dec 2014, 02:17

doinadoina scrie:Depunem dosarele pentru cetatenie in cateva saptamani, speram sa fie bine si sa obtinem si noi cetatenia....

Citeam ca s-a modificat legea cetateniei, nu stiu daca a si intrat in vigoare . trebuie stat 4 ani din 6 pentru a putea aplica.
vraiste

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde doinadoina » 08 Dec 2014, 08:11

cocodrilu scrie:Bravo,Doina! Ma bucur cand gasesc si postari pozitive si motivante,mai ales pentru noi,cei care ne pregatim sa venim. Si eu m-am gandit sa ma reprofilez,tot profesoara sunt si eu si din cate am observat e lung si anevoios drumul obtinerii permisului, ca si acela de a face un Bacc en enseignement. O intrebare am pentru tine: la inceput,inainte de a a te angaja ca secretaire dentaire ai facut cursuri la acel Institut de Secretariat Dentaire? Si eu ma gandesc sa fac acelasi lucru pentru inceput,o formare rapida pentru un prim job ca sa fac putina experienta canadiana...

Multumesc frumos!
Da, am facut un curs de secretariat dentar 1 luna jumatate, apoi am depus cv-uri si mi-am gasit f repede de lucru, dar nu am stat decat 5 luni pentru ca incepea scoala si am renuntat, nu puteam face si una si alta, era f obositor.
DCS-13.7 2010
D2=22.12 2010
AM=30.5 2011
Mtl 13.10.2011
doinadoina

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA