• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde xplaur » 25 Aug 2015, 09:26

catalin_c scrie:....Realizarile sunt realizari....

Totul este relativ.....
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 28 Aug 2015, 12:34

xplaur scrie:
catalin_c scrie:....Realizarile sunt realizari....

Totul este relativ.....

Mda, cum crede fiecare, cum vrea sa vada , cum vrea sa se creadă, mai realizat, mai destept, mai de centru pãmantului ( pentru multi doar faptul ca s-au nascut intr--un anumit loc, oras / sa zicem Bucuresti / se cred buricu universului :))

Dar sa trecem peste ,stiam ca aici se ajunge in final..dar n am gasit optiuna sa blochez accesul tuturor la "raspuns " poate ma ajuta adminu" ! Merci,

La subiect am sa pun cireasa pe tort..sa va explic ca ajunsi in Canada , unul din cele mai importate drepturi pe care l aveti si de dare va invit sa va folositi din plin, este dreptul la MUNCĂ ! Daca nu va folositi de acest drept, cat puteti voi de mult si de tare...ulterior va puteti pierde sau doar primiti limite...cum ar fi..un refuz de viza pentru eventualii vizitatori ce I doriti sa I aveti in Ca...cum am patit noi, acum de curand ,cand am cerut viza turistică pt mama, sa fie prezentă la botezu-l nepoatei (canadianca ) dar ne a fost refuzata...pe motive financiare...ca na-s fi castigat suficient anul trecut..cand am muncit a berilă avand 2 job uri...cu pana la 50 ore saptamanal.dar nu..nu e suficient...3 job uri rezolvau problema..faza ca in 7 luni state in Ca..am castigat aproape..aproape..cat alt om normal..in 12...nu conteaza.
Nici pe departe.....deci..incepem sa ne simtim ca la inchisoare...doar ca putem pleca oricand..chiar dacă am investit enorm sa ajungem aici...sau ne putem multumi fara vizite..si gata..la munca !

Desi am cerut o viza simpla...ni s a servit un refuz..fara drept de contestatie...si acest linq...sa ne lamurim :

http://www.cic.gc.ca/francais/informati ... OC.asp#SFR

Viza turistica pentru parinti..vizitatori..nu este un drept ! Este un Privilegiu !!!

Va asteptam..in...Canada !!!
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 78 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde catalin_c » 28 Aug 2015, 14:27

SteaDeMare scrie: dar ne a fost refuzata...pe motive financiare...ca na-s fi castigat suficient anul trecut..cand am muncit a berilă avand 2 job uri...cu pana la 50 ore saptamanal.dar nu..nu e suficient...3 job uri rezolvau problema..faza ca in 7 luni state in Ca..am castigat aproape..aproape..cat alt om normal..in 12...nu conteaza.

Salutari. Imi pare rau de problema ta, dar nu inteleg cum ai strans in 7 luni cat un om normal in 12 si nu ai reusit sa ajungi la valoarea aia minima ceruta de ei.
Daca am inteles eu bine pentru o familie de 3 persoane trebuie sa ai un venit de 36k. Daca consideram ca doua persoane lucreaza un job platit cu minimul (10.35) vin 40k, plus alocatiile pentru copil se apropie de 45k.

Mult succes.
D1-30.9.11
OUV-30.7.12
CSQ-6.11.14
D2-14.11.14
IUC-13.3.15
FM-22.06.15
AM-6.7.15
IV-3.8.15
V-17.8.15
catalin_c
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 72 ori

Mesajde SteaDeMare » 28 Aug 2015, 22:55

catalin_c scrie:
SteaDeMare scrie: dar ne a fost refuzata...pe motive financiare...ca na-s fi castigat suficient anul trecut..cand am muncit a berilă avand 2 job uri...cu pana la 50 ore saptamanal.dar nu..nu e suficient...3 job uri rezolvau problema..faza ca in 7 luni state in Ca..am castigat aproape..aproape..cat alt om normal..in 12...nu conteaza.

Salutari. Imi pare rau de problema ta, dar nu inteleg cum ai strans in 7 luni cat un om normal in 12 si nu ai reusit sa ajungi la valoarea aia minima ceruta de ei.
Daca am inteles eu bine pentru o familie de 3 persoane trebuie sa ai un venit de 36k. Daca consideram ca doua persoane lucreaza un job platit cu minimul (10.35) vin 40k, plus alocatiile pentru copil se apropie de 45k.

Mult succes.

No man..no...anul trecut am fost singur in Canada. Pe 2 job uri..si cam atat..3000$ x 7 luni..cam atat..siinimu" cerut pentru Super Viza....desi eu le am cerut o viza simpla....e undeva la 23 800...to bad for me !

Iar de la anu..cand suntem ce I drept .manu asta 3 persoane ( din care doar eu lucru )...minumu e undeva la 34 k..deci nici o sansă !

Si cam atat ! :)) viata mere inainte !
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde crsv » 31 Aug 2015, 20:41

Trista poveste dar adevarata si foarte asemanatoare cu a mea . Dar gresesti profund cu "dreptul la munca" . Dreptul tau ca si al meu era sa facem francizare , echivalari de studii , ceva studii pe banii guvernului si dupa sa cautam niste job-uri cat de cat bune .Nu vorbesc de tine ca nu te cunosc si nu vreau sa te superi - dar eu incept sa muncesc dupa 2 luni si la sfarsit am ramas idiotul care a dus-o in spate pana cand s-a "inaltat" si i se cuvine ceva mai bun . Nu stiu cati din cei ce vin cunosc ca rata divorturilor e cam de 50% daca nu ma insel in comunitatea romaneasca si i-as sfatui sa nu le fie rusine sa stea pe social pana sunt capabili sa gaseasca un job adevarat sau risca sa devina naivii care s-au gandit la familie si se trezesc dupa un numar de ani fara familie , prieteni sau job
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde SteaDeMare » 31 Aug 2015, 23:32

crsv scrie:Trista poveste dar adevarata si foarte asemanatoare cu a mea . Dar gresesti profund cu "dreptul la munca" . Dreptul tau ca si al meu era sa facem francizare , echivalari de studii , ceva studii pe banii guvernului si dupa sa cautam niste job-uri cat de cat bune .Nu vorbesc de tine ca nu te cunosc si nu vreau sa te superi - dar eu incept sa muncesc dupa 2 luni si la sfarsit am ramas idiotul care a dus-o in spate pana cand s-a "inaltat" si i se cuvine ceva mai bun . Nu stiu cati din cei ce vin cunosc ca rata divorturilor e cam de 50% daca nu ma insel in comunitatea romaneasca si i-as sfatui sa nu le fie rusine sa stea pe social pana sunt capabili sa gaseasca un job adevarat sau risca sa devina naivii care s-au gandit la familie si se trezesc dupa un numar de ani fara familie , prieteni sau job

Perfect deacord cu tine, cine se supara e treaba lui !

In cazul nostru, am stabilit ca merem pe rand la francizare, eu vorbind si engleaza , intelegand si ceva din fr....faza ca pana mi-a venit randu"...am depasit momentul, oricum ar fi, speranta in bine si in prosperitate a fost, este si sa speram ca va mai fi, tot on Canada , nu merita sa o blamam, sau denigram,e tara care ne a primit si daca e ceva ce nu ne convine, e tot din vina noastra !

Intradevar divorturile sunt la moda, dar nu cred ca fie de vina Canada..sistemul de aici sau , eu stiu ca si ro divorteaza oamenii pe banda rulanta...de vina sunt banii, fie ei $$$ ,,€ , sau lire sterline...banii, invidia, lacomia...au schimbat mentalitatea first a femeilor..a copiilor, romanilor in general..s au schimbat principii..s au schimbat obiceiuri.. s a schimbat intreaga lume in care traim !

Posibilitatile sunt absolut infinite, aici in Canada ! Totul, depinde de noi, cum bine ai spus-o , si nu pot decat sa fiu deacord !

Deci bagati la franceza fratilor si veniti in Canada. .inca mai sunt locuri !

P.S. Am aplicat o singura data pt ajutor social...si mi au refuzat recerea...li s aparut ca vb fr dar nu vreau sa recunosc.m au trimis la scoala ori la munca...si cum cineva trebuia sa plateasca facturile....dar acum merg la francizare....si totul va fi bine...sunt convins !

Merci tuturor pentru mesaje si gandurile bune !
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA