• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde Sly » 11 Iul 2016, 10:38

xplaur scrie:Sly ii poarta inca o forma de respect sau ii duce dorul, de vreme ce-l mentioneaza atat de des ).

Da,si mai imi e dor si de Bula,topo si restul aspirantilor nu-s la fel de amuzanti.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 11 Iul 2016, 13:10

Hai ca erati chiar draguti pe vremea cand va duelati voi asa, ca niste muschetari!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde marstg » 29 Iul 2016, 10:41

@ctl_tec (Cătălin din Tecuci sau Techirghiol? )
Ti se pare scump 800$ doar pe mancare ptr 4 persoane? Noi suntem si cosul saptamanal e cam 120$. Daca vrem ceva mai deosebit gen niste crevete si un peste mai răsărit ptr o paella vine si 160. Două persoane! Te las să extrapolezi tu si pentru 2 copii! Nu fumam, nu bem. Iti dau un singur exemplu : acum 10 ani branza procesata, pachetul de 600g era 6 dolari. Acum același pachet e 9 dolari. 50% diferență! Crezi ca salariile s-au marit cu 50%? Cel mult vreo 20-25%.
marstg
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde SteaDeMare » 25 Aug 2016, 14:27

Salutare fratilor, va rog mai lasati off topic ul si mergeti sa scrieti "la cafenea /rubrica speciala ).

Cu alte cuvinte, a trecut si 23 august de aniversare (5 ani deja de la prima aterizare la Montréal ).

* la 5 ani (dupa 5 ani de locuolit doar in Montreal / nu pe dealuri / vai sau periferii ) , cu un bebe *nou nouț (care deja are 1an si cateva luni...am achizitionat primul autoturism. ( o honda crv / 2002 / AWD / 2.4 benzina / de la un roman gasit pe kijiji / dupa 1 an de analize /1 luna cautari efective pe traseu ).

* minunat e faptul ca am perfectat tranzactia / vanzarea / in mai putin de 30 min ( sa nu mai comparm cu Ro unde tot procesul poate dura 30 zile ).

* tot saptamana asta am semnat si primul contract de angajare , admin la un mic bloc din cartier ( multumesc de recomandare lui Florin / desigur vecin de al nostru din Iasi / ca fara o recomandare stiti cu totii cant poate dura obtinerea primului job , intr un nou domeniu .( si sunt pe cale sa mai semnez un alt contract pentru administrarea altui imobil alaturat / dar unde merg mai greu negocierile / cautand pe cineva perfect vorbitor de ambele limbi ( fr / engleza ), desi e un job part time / si u de ar fi necesare /prezente alte calitati gen ( mester / harnic / etc..etc ...dar deh..(deci va astept sa va prezint un apartament , oricand sunteri dornici sa va stabiliti macar temporar in CDN ( pentru perioada universitatii sau ceva nevoi personale ).

* despre aplicatia mea lasata la Guvern Québec, se pare ca nu mai e nimic de facut, din moment ce am un job permanent, nu mai pot primi cursuri gratuite de la stat.deci pana aici a fost. ( anyways, cineva de la guvern m a apelat, sa mi reproseze *ceva * despre un job part time, pe care la aplicatia pentru program NU mi l au luat in considerare...dar ca sa mi inchida dosarul..se pare ca a contat...deci...o invart EI cumva / sa treaca timpu / poate iti gasesti un job...sau ceva..sau eventual mori ( de tot sau de ciudă ), si nu ti mai trebe decat Popă si colivā !!! ;))

* acum caut un job..in domeniu security. ..part time..sa pot renunta la job ul de la restaurant ( nu ca nu mi ar fi bine acolo / dar nu ma mai * prinde * programul de lucru ).

* urmeaza sa aplic si pentru cetatenie...cred ca am 4 ani din 6 ( scazand vacantele / timpul petrecut in afara Canadei )

*** lucruri de tinut minte (cel putin pentru mine ) in relatia cu Guvernu :

* nu mai folosesc cuvantul VACANTA !!! ( daca mai plec undeva..plec doar pentru nevoi personale / niciodata pentru relaxare / distractie ).

* am sa evit pe cat posibil adevarul ( sa vedem ce descopera ei..ulterior / am inteles de pe la amici..ca nimic ! /desi unii mi au spus ca de te prind...aha...vad eu atunci !

* cand cineva te saluta cu Bonjour / Hello , e bine sa continue conversatia in franceza , iar de te saluta Hello / Bonjour. ..continuam in engleza...

Va tin la curent...sper sa rezistati !! ;))
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 75 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde jean » 02 Sep 2016, 13:32

Mi-au trebuit vreo doua saptamani sa citesc topical asta. Am citi mai pe sarite unele pasaje, recunosc, d'a am cam prins idea. :mrgreen:

@SteaDeMare
Imi pare sincer rau ca a trebuit sa ti se intample atatea in 5 ani de Canada si apreciez efortul tau de trece peste toate obstacolele. Nu vreau sa fiu rau sa mai invart cutitul in rana dar nu crezi ca erau alte solutii sa eviti macar o parte greutatile prin care ai trecut?
In opinia mea tu nu te potrivesti sistemului quebecos, stii mult mai bine engleza decat franceza, de ce nu ai plecat de acolo? Dupa divort cred ca era cea mai buna oportunitate, nu te mai lega nimic acolo. Pana in 2015 Alberta ori Saskatchewan ar fi fost cele mai bune alegeri. Daca nu-ti place preeria doar sareai parleazul in Ontario. Aici nu-ti cere nimeni certificate pentru te miri ce, provincia nu cheltuie sa te englezeasca. Le faci treaba bine esti Ok. Nu dau doi bani pe diplome. Nu zic ca aici te trag de maneca angajatorii dar cu siguranta ai fi gasit ceva. Bineinteles ca sunt cateva profesii unde iti trebuie neaprat certificare (instalator, electrician) si clar ontariotii nu sunt ata de nationalisti ca quebecosii. Nici acum nu e prea tarziu chiar daca ai copil mic. Cand va incepe sa-si faca prieteni, sa mearga la scoala treburile se complica un pic.
Un lucru m-a frapat foarte tare: faptul ca abia anul asta ti-ai luat prima masina. Aici masina este o necesitate. Numai daca ai job in downtown si poti ajunge usor cu transportul public atunci admit ca nu-ti trebuie neaparat dar pentru cineva care cauta un job ii trebuie mobilitate, plus ca mai iesi prin imprejurimi sa mai scapi de cotidian. Poti gasi masini cu cateva sute de dolari. Te lasa dupa cateva luni, o arunci.

Pentru cei nou veniti este important sa aveti in vedere o relocare. Ai venit in Toronto si "everything sucks"? Montreal e la doar 500 Km. Ai venit in Edmonton si e prea frig? Treci muntii in BC. Uneori o relocare de doar 100-200 km intr-un alt oras poate insemna enorm pentru viitorul tau si al familiei. Plansul pe forumuri poate ajuta uneori, poate se va gasi cineva sa-ti intinda o mana de ajutor dar nu astepta sa-ti iasa norocul in cale. Norocul tu ti-l faci.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 111 ori
I s-a multumit: 161 ori

Mesajde popescu dragos » 02 Sep 2016, 14:16

jean scrie:Pentru cei nou veniti este important sa aveti in vedere o relocare. Ai venit in Toronto si "everything sucks"? Montreal e la doar 500 Km. Ai venit in Edmonton si e prea frig? Treci muntii in BC. Uneori o relocare de doar 100-200 km intr-un alt oras poate insemna enorm pentru viitorul tau si al familiei. Plansul pe forumuri poate ajuta uneori, poate se va gasi cineva sa-ti intinda o mana de ajutor dar nu astepta sa-ti iasa norocul in cale. Norocul tu ti-l faci.

Si dupa ce treci muntii in BC si constati ca ai ajuns in CHINADA , iei avionul si te intorci in Romania ! :lol:
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 97 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA