• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde Sly » 06 Sep 2016, 11:43

Isostar scrie:
Sly scrie:
Isostar scrie:
Nu inteleg de ce toata lumea considera GVA-ul ca singura locatie din BC...

Pentru ca acolo locuieste majoritatea populatiei?

Si asta o face singura locatie din provincie? Ca 55% din populatia din BC traiesc in GVA?

Pai nu la fel e si Canada,locuita doar pe o centura lata de 200 km de-a lungul granitei cu SUA?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 431 ori

Publicitate

Mesajde ionutgex » 12 Iun 2017, 18:58

Ca sa vezi ca am ajuns in Montreal de 6 luni, lociuesc intr-un bloc plin cu arabi si indieni si nu as avea nici acum vreo problema ca si copii mei sa se imprieteneasca sau casatoreasca cu vreunu/a de alta natie.......ca sa lasati bla bla-urile si sa pun sare si piper pe amaratul asta de subiect ! :)
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde crsv » 12 Iun 2017, 20:54

normal ca acuma nu ai nici o problema ... da ai rabdare sa se imprieteneasca
6 luni zici ? omg ce pufos esti :D
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde DonTavo » 13 Iun 2017, 01:59

ionutgex scrie:Ca sa vezi ca am ajuns in Montreal de 6 luni, lociuesc intr-un bloc plin cu arabi si indieni si nu as avea nici acum vreo problema ca si copii mei sa se imprieteneasca sau casatoreasca cu vreunu/a de alta natie.......ca sa lasati bla bla-urile si sa pun sare si piper pe amaratul asta de subiect ! :)

Hopa.... ia uite cine a inviat :)
Ia povesteste sa citeasca si ceilalti aspiranti cum te-ai integrat. Ce job ai ? Ca dupa 6 luni la cat te bateai cu pumnul in piept presupun ca o duci bine...Cum a decurs integrarea? Ce perspective ai ?
Astept sa citesc povestea ta ca in ultimele postari erai foarte vocal.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde canin » 13 Iun 2017, 02:23

DonTavo - Supraveghetorul Sef e la post ..... renunta la acest forum ....pierzi timpul bro! .... sau iti place sa fii sadic ?

Pentru o integrare durabila, cred ca 6 luni nu inseamna mare lucru!

Intrebarea directa despre job arata ca tu esti un tip nerabdator.... probabil asta de-a determinat sa renunti asa usor la proiectul tau!

Poate omul a initiat o francizare, un CEGEP/o recalificare etc. .... sau chiar poate te va surprinde raspunsul lui ! :) sa vedem!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde DonTavo » 13 Iun 2017, 02:48

canin scrie:DonTavo - Supraveghetorul Sef e la post ..... renunta la acest forum ....pierzi timpul bro! .... sau iti place sa fii sadic ?

Pentru o integrare durabila, cred ca 6 luni nu inseamna mare lucru!

Intrebarea directa despre job arata ca tu esti un tip nerabdator.... probabil asta de-a determinat sa renunti asa usor la proiectul tau!

Poate omul a initiat o francizare, un CEGEP/o recalificare etc. .... sau chiar poate te va surprinde raspunsul lui ! :) sa vedem!

Ca sa intelegi de ce sunt sadic cu el, citeste-i postarile : search.php?author_id=98171&sr=posts
Vreau sa il vad acum ce mai zice... Pe tine te avertizez, fiindca pari a avea ceva intelect: nu pleca de la premiza ca eu, capsunaru si Sly suntem nebuni sau rau intentionati fiindca s-ar putea sa regreti ca nu ne-ai luat in seama ;). Nu iti spun sa nu incerci sa pleci ( stiu ca nu te poate convinge nimeni asa cum nu m-a convins nici pe mine cand eram in situatia ta), iti spun doar sa deschizi bine ochii, sa analizezi, sa nu pui botul la vrajeala lor cu integrarea, francizarea si recalificarea. Cand ajungi in Canada, deschide bine ochii si gandeste-te daca merita timpul si banii investiti... Poti alege si alte tari care nu au atatea basini in cap si unde poti profesa mult mai usor daca esti capabil.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA