• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde xplaur » 31 Aug 2015, 23:49

crsv scrie:...sa facem francizare , echivalari de studii , ceva studii pe banii guvernului ...

Nu vreau sa fiu rautacios, dar sunt foarte curios cu ce te-ai fi ales la interviul pentru CSQ, daca ai fi spus fraza asta, in conditiile in care tu ai aplicat pentru QSW.
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 01 Sep 2015, 00:16

O data ce intrebi cred ca esti rautacios . Banuiesc ca tu i-ti cunosti viitorul si poti trage o concluzie despre ce se va intimpla in urmatorii ani ... eu nu am acest privilegiu . Oare ce ar fi daca am posta numai cand avem ceva de spus ?!? te-ai plictisi de moarte ?!? Si ca sa incerc sa-ti raspund la marea ta curiozitate , nu-mi aduc aminte sa fi intrebat despre asa ceva .
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde catalin_c » 01 Sep 2015, 03:37

xplaur scrie:Nu vreau sa fiu rautacios, dar sunt foarte curios cu ce te-ai fi ales la interviul pentru CSQ, daca ai fi spus fraza asta, in conditiile in care tu ai aplicat pentru QSW.

Mie mi-a spus ofiterul la interviu ca cel mai important lucru cand ajungem acolo e sa fac studii iar sotia sa faca francizarea si apoi studii.
A spus ca exista multe ajutoare atat federale, cat si de la provincie si universitate ca sa trecem mai usor peste perioada asta.
D1-30.9.11
OUV-30.7.12
CSQ-6.11.14
D2-14.11.14
IUC-13.3.15
FM-22.06.15
AM-6.7.15
IV-3.8.15
V-17.8.15
catalin_c

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 72 ori

Mesajde capsunar » 01 Sep 2015, 09:36

crsv scrie:Nu stiu cati din cei ce vin cunosc ca rata divorturilor e cam de 50% daca nu ma insel in comunitatea romaneasca

Asta se explica destul de simplu, d.p.d.v. al cuiva care cauta, in Ro sant cam 3 femei la 2 barbati si in Ca invers. Ca in orice piata libera diferenta intre cerere si oferta duce la reasezari.. de pret si proprietari. Femeile observa repejor chestia asta si dupa aterizare multe aplica pt un upgrade.

crsv scrie: si i-as sfatui sa nu le fie rusine sa stea pe social pana sunt capabili sa gaseasca un job adevarat sau risca sa devina naivii care s-au gandit la familie si se trezesc dupa un numar de ani fara familie , prieteni sau job

In principiu ai mai multe optiuni
1) Iei orice job gasesti sa pui paine pe masa. Aici cam te bazezi pe celalt ca sa quit..
2) Pleci iar de la junior pe meseria ta. Cam la 6 luni 1 an poti sa gaseti mai bine daca nu e recession ca acum ..
3) Te duci la cursuri, ocazie cu care inveti cum merg lucrurile, limba, faci ceva netowrking si ceva datorii.
4) Astepti pana ce gasesti job pe meseria si vechimea ta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 403 ori

Mesajde xplaur » 01 Sep 2015, 09:59

crsv scrie:O data ce intrebi cred ca esti rautacios . Banuiesc ca tu i-ti cunosti viitorul si poti trage o concluzie despre ce se va intimpla in urmatorii ani ... eu nu am acest privilegiu . Oare ce ar fi daca am posta numai cand avem ceva de spus ?!? te-ai plictisi de moarte ?!? Si ca sa incerc sa-ti raspund la marea ta curiozitate , nu-mi aduc aminte sa fi intrebat despre asa ceva .

Indiferent ceea ce crezi, ai evitat raspunsul direct, ceea ce spune multe....
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde catalin_c » 01 Sep 2015, 14:53

Voi vad ca va plictisiti rau :)))
Subiectele constructive s-au fumat? :D
D1-30.9.11
OUV-30.7.12
CSQ-6.11.14
D2-14.11.14
IUC-13.3.15
FM-22.06.15
AM-6.7.15
IV-3.8.15
V-17.8.15