• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde xplaur » 01 Sep 2015, 15:22

Tu vino aici si-ai sa intelegi pe deplin despre ce se discuta aici! Multi pleaca cu convingerea ca dracul nu e chiar atat de negru, hotarati sa mute muntii, sa faca orice pana se pun pe picioare,etc....unora le iese, altora nu, c-asa-i in tenis! :P
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 01 Sep 2015, 20:05

xplaur scrie:....unora le iese, altora nu, c-asa-i in tenis! :P

Foarte corect ! Ideea e sa nu te panichezi, sa nu clachezi, sa mai fii in syare sa fii tu, si sa faci "ceva" cat inca mai vezi "linița de la capatul tunelului" !!!

1-schimbi nevasta / sotul
2 - schimbi job ul / sau mai cauti un part time
3- cauti prieteni pozitivi / foarte omportanta treaba asta !
4 - tai Romanica de pe lista / te faci ca nu mai exista cale de intors...si e posibil sa iinceapa sa ti placa in Canada !

DACA nici asa nu mere...atunci...fa ti bagajele si retur acasa , langa fusta mamei ! :):
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 75 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde Isostar » 03 Sep 2015, 15:36

SteaDeMare scrie:
xplaur scrie:....unora le iese, altora nu, c-asa-i in tenis! :P

Foarte corect ! Ideea e sa nu te panichezi, sa nu clachezi, sa mai fii in syare sa fii tu, si sa faci "ceva" cat inca mai vezi "linița de la capatul tunelului" !!!

1-schimbi nevasta / sotul
2 - schimbi job ul / sau mai cauti un part time
3- cauti prieteni pozitivi / foarte omportanta treaba asta !
4 - tai Romanica de pe lista / te faci ca nu mai exista cale de intors...si e posibil sa iinceapa sa ti placa in Canada !

DACA nici asa nu mere...atunci...fa ti bagajele si retur acasa , langa fusta mamei ! :):

Exact in ordinea enumerata mai sus? Cam radicale deciziile de inceput, eu consider sa pleci de la pct 4 in jos.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde xplaur » 07 Sep 2015, 20:31

Isostar scrie:Exact in ordinea enumerata mai sus? Cam radicale deciziile de inceput, eu consider sa pleci de la pct 4 in jos.

Nu trebuie sa urasti Romania ca sa-ti placa in Canada! Eu cred ca trebuie doar sa ai "cei 7 ani de acasa", spiritul deschis si "un gram de noroc", restul vine de la sine!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Isostar » 08 Sep 2015, 08:42

xplaur scrie:
Isostar scrie:Exact in ordinea enumerata mai sus? Cam radicale deciziile de inceput, eu consider sa pleci de la pct 4 in jos.

Nu trebuie sa urasti Romania ca sa-ti placa in Canada! Eu cred ca trebuie doar sa ai "cei 7 ani de acasa", spiritul deschis si "un gram de noroc", restul vine de la sine!

M-am referit strict la cele 4 puncte care erau pe lista lui SteadeMare. Ca sunt sau nu de acord cu ele, asta este altceva.

Nu urasc Romania asa cum nu iubesc Canada. Sunt doar niste locatii prin care sunt in trecere, indiferent ca este pentru 1 luna, 1 an, 1 deceniu sau chiar mai mult....

Ideea este sa realizezi ca ACASA este acolo unde esti tu cu familia ta (sotie/sot/copii). Daca nu poti sa faci asta, mereu or sa fie regrete...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde SteaDeMare » 08 Sep 2015, 11:24

Isostar scrie:
xplaur scrie:

M-am referit strict la cele 4 puncte care erau pe lista lui SteadeMare. Ca sunt sau nu de acord cu ele, asta este altceva.

Nu urasc Romania asa cum nu iubesc Canada. Sunt doar niste locatii prin care sunt in trecere, indiferent ca este pentru 1 luna, 1 an, 1 deceniu sau chiar mai mult....

Ideea este sa realizezi ca ACASA este acolo unde esti tu cu familia ta (sotie/sot/copii). Daca nu poti sa faci asta, mereu or sa fie regrete...

Bine punctat , perfect deacord cu tine, cu voi !

Acasa este acolo unde te simti bine ! Sunt sigur ca multi dintre noi ne simtim la fel de bine, si in Ro...dar si in Ca, just ? Unii nu vor sa recunoasca ..asta e alta treaba ! :)

Majoritatea cautam sa traim , un prezent accptabol,civilivat, normal pentru 2015 , dar si un viitor promitator, sau relativ sigur....pe care tot in Canada il vad realizabil.

Spor in toate !
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 75 ori
I s-a multumit: 66 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA