• Publicitate

23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: 23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !

Mesajde xplaur » 24 Aug 2015, 09:45

catalin_c scrie:
xplaur scrie:Felicitari pentru realizari!

Scuze, dar nu reusesc sa gasesc vreuna in post-ul lui.

Multumim pentru sfaturi.

Uneori, lucrurile nu sunt atat de evidente! Realizari pot fi considerate si invatamintele in urma unor experiente mai putin placute, nu doar case, masini, excursii, fițe, etc.....viata nu in bani se masoara, asta contar a ceea ce ar fi multi tentati sa creada!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde catalin_c » 24 Aug 2015, 09:51

xplaur scrie:Uneori, lucrurile nu sunt atat de evidente! Realizari pot fi considerate si invatamintele in urma unor experiente mai putin placute, nu doar case, masini, excursii, fițe, etc.....viata nu in bani se masoara, asta contar a ceea ce ar fi multi tentati sa creada!

Realizarile sunt realizari, nu faptul ca ai avut ghinion cu carul si totusi nu te-ai sinucis... parerea mea. (e putin exagerat, nu ma refer la cazul celui care a postat).
PS: Pentru noi personal sunt 99% sanse ca in Canada sa nu ajungem niciodata sa avem veniturile de aici (nu proportional, ci valoric), deci nu sunt genul care considera ca realizari = bani.
D1-30.9.11
OUV-30.7.12
CSQ-6.11.14
D2-14.11.14
IUC-13.3.15
FM-22.06.15
AM-6.7.15
IV-3.8.15
V-17.8.15
catalin_c
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 72 ori

Mesajde floribadoiu » 24 Aug 2015, 11:23

catalin_c scrie:
xplaur scrie:Uneori, lucrurile nu sunt atat de evidente! Realizari pot fi considerate si invatamintele in urma unor experiente mai putin placute, nu doar case, masini, excursii, fițe, etc.....viata nu in bani se masoara, asta contar a ceea ce ar fi multi tentati sa creada!

Realizarile sunt realizari, nu faptul ca ai avut ghinion cu carul si totusi nu te-ai sinucis... parerea mea. (e putin exagerat, nu ma refer la cazul celui care a postat).
PS: Pentru noi personal sunt 99% sanse ca in Canada sa nu ajungem niciodata sa avem veniturile de aici (nu proportional, ci valoric), deci nu sunt genul care considera ca realizari = bani.

Salut Catalin,

In ce stadiu sunteti cu procesul de emigrare? Se cauta un DBA la firma unde lucrez.
Scrie-mi mp daca va fi anul acesta.
Bye
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde SteaDeMare » 24 Aug 2015, 12:33

Salutare prieteni !!! :))

Revin cu cateva completari,

Am tastat gresit "5" la inceput de mesaj, desi in titlu se vede un "4" , de la 4 ani de Canada, care de fapt dupa ultimile calcule facute azi, ar fi , daca scadem vacantele, doar 3 ani si 2 luni.In fine, s au intamplat atatea in acesti ani de parca ar fi 100 de a ani ! Si bune si nebune, s ar fi putut intampla oriunde in lume la fel..dar aici e mai deosebit !

Sa va povestesc mai pe larg, poate se lamureste si Gigi Contra ( made in Bucharest ), cum se poate derula viata pas cu pas...departe de casa, departe de pile si cunostonte..etc .etc..

Imediat cum am aterizat la Mtrl, am fost luati pe sus dusi acasa la un prieten, 2 saptamani mai tarziu eram la apart nostru.

Imediat dupa aterizate am gasit tot printr un amic, primul job, necesar supravietuirii , in constructii desigur, nimic special, aveam ceva experienta , fiin un domeniu placut mie drept hobby , acum abordat ceva mai serios , fizic si ca timp de lucru obositor.

Sotia , mergand doar ea la francizare, prima greseala ! !!!

La doar cateva saptamani ,poate 2 luni, am gasit alt job , tipic modelul canadian, din floare-n floare...mai pe domeniul meu, cei drept secundar, intr-o conpanie relativ serioasa, tehnician electronist.

De unde as putea spune ca este si prima REALIZARE !!! :)

Cum era un job mai mult cu deplasari prin tara, mi am cautat in paralel alt job, si cum sunt o persoana mai agitata, sau sa zic energica, mi am gasit un job la un restaurant, completam echipa de acolo cu orice era nevoie, de la spalat vesela, pregatit mancare, delivery, etc.Job la care eram prezent pe weekend sau dupa orele 17.

Deci 8- 16 tehnician ,iar dupa program...la bucatarie., atwntie cei care visati color la viata buna in strainatate, pregatitiva, circula un zvon prin targ care e cam asa :

*primii ani , care se pot numara in functie de culat de pregatot vii tu , intre 5 si pana la 10 ani de..aconodare, disconfort , ani in care tre sa strangi din buci, sa accepti orice de la orisicine, daca ti a trebuit Canada ! :))

Si cum a venit un pic de "criza economica" si pe la Canada..job ul de tehnician pastrandu-si "valoarea" la salar de inceput. ..plus oferta de la restaurant considerent mai acceptabila....m am specializat pe gratar...am inceput cu cateva ore..ajungand la un program fix si de lunga durata, cu norma intreaga.

Trist e sa lucri unde ies mai multi bani, decat unde ti ai dori, si pentru ce ai invatat, dar deh...america, it's all about the money ! (Si tot vom ajunge la vorba asta )

Pe sotie am pierdut-o pe drumul catre francea...ea mai mult la scoala...eu mai mult la job..ca deh..cineva trebuia sa plateasca facturile !
Si-a semnat "preavizul " cand mi a recunoscut ca nu si doreste copii ( nu si mai doreste / poate nu cu mine / n a mai contat ) a fost scoasa din ecuatie si inlocuita imediat ( tot dupa modelul Canadian ) !! :-)

Timpul trece repejor si uite ca realizarea cea mai mare a venit pe lume , desigur cum era si de asteptat, la 9 luni , ca in majoritatea cazurilor !

Viata merge mai departe, cu bune cu rele,

Nu spun ca e naspa aici, dar nu visati la mai mult decat va permiteti sa munciti si analizati-va foarte bine puterile, abilitatile, capacitatile atat fizice cat si mai important psihice pe care le aveti..mnu care credti voi ca le aveti !

Imediat dupa revolutie am "emigrat" in masa...si revin la parerea mea, emigrarea Nu este recomandata tuturor !

Din ce- am Intalnit pe aici , persoane care au avut o oarecare experienta anterioara, gen au fost prin tarile westice, sau chiar si in Ro..au trait departe sau doar separat de parinti si de locurile dragi lor, persoane care se adapteaza usor la "nou " , experimentate in diverse domenii de activitate, nu doar pe un profil dat , +++ stapanesc peste mediu ambele limbi "straine " unora, gen engleza si franceza....da, aceste persoane, au sanse Mari de reusita in Canada.

Despre restu pot spune ca-mi pare rau pentru ei, unii si-au abandonat job uri dupa care plang, altii si au vandut casele si tot ce au avut , si traiesc la " maxim " visul american ,canadian scuze ! Pentru cei care viseaza sa se descurce in engleza..in Canada..Partea Franceza..sa se mai intereseze...sa nu faca ca mine ! :))

Mda..am venit doar cu engleza...franceza un nivel minim, care ne a permis sa trecem interviu, dar Insuficient pentru a accesa multe job uri.

Si da, merg de un timp la francizare...dar pe la ga job si casa...

Deci, bagati bine la cap, invatati franceza, si rugati va la steau voastra norocoasa sa aveti mult noroc in aventura voastra spre meleaguri americanesti !

Pe scurt ce mi place in Canada :

* stau maimutele cuminti la rand , un statiile de autobuz :)
* daca mai gasesc ceva ,completez pe parcurs ! :))

Ce nu mi place :

* sistemul medical ( Desi cu mult mai dotat din punct de vedere tehnic ) plin de angajati incompetenti sau doar prost educati ( la scoli ma refer / in rest foarte amabili )

* strazile...varza..nu atat de varza ca in Ro..dar suficient cat sa ti strici caruta.

* mai cometez pe parcurs..nu mai am timp acum :)

P.S. Cine vrea sa ma cunoasca personal, sau virtual, sa mi dea mess privat..sau sa vina la restaurant ,

Spor in toate la toata lumea !
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 75 ori
I s-a multumit: 66 ori

Mesajde irisbvro » 24 Aug 2015, 23:34

Stea de Mare, imi pare rau sa aud prin ce ai trecut, imi pare bine ca ai avut puterea sa treci peste probleme si sa o iei de la inceput.
Daca nu ma insel, am venit in Canada cam aceeasi perioada, si iata ca noi deja am luat definitiv hotararea sa ne intoarcem in Romania, pentru ca multe raspunsuri, la intrebarile pe care le-ai pus tu, au fost negative.
Iti doresc succes in continuare, sanatate si bineinteles multa putere de munca!
irisbvro

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde Discovery » 25 Aug 2015, 04:46

floribadoiu scrie:
catalin_c scrie:

Salut Catalin,

In ce stadiu sunteti cu procesul de emigrare? Se cauta un DBA la firma unde lucrez.
Scrie-mi mp daca va fi anul acesta.
Bye

ce e DBA?
DCS-7.3.3
ACC-9.5.3
Mj-19.8.4
CSQP-3.10.4
D2-12.1.5
IUC-28.4.5
FM-12.6.5
AM-19.6.5
IV-5.8.5