• Publicitate

Mic mic,copilul mananca...

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Mic mic,copilul mananca...

Mesajde geomaticianu » 16 Ian 2016, 01:30

Am incercat sa spun povestea mea aici,dar cred ca nu eram la sectiunea potrivita,fiind mai nou pe acest forum.
De ce o fac?Sincer ma mandresc cu realizarile mele,nu ascund asta,dar spun adevarul 100%.
In plus,incerc sa demontez postarile carcotasilor care gasesc in toate o scuza pentru esecurile lor.
Pentru cei care stiu sa citeasca printre randuri,istoria mea este totusi una inspirationala,ea reprezinta realizarile unui om simplu,fara aere de geniu.
Ma numesc Horatiu,am 40 de ani,si in Romania eram o cauza pierduta.
Dupa terminarea liceului,in 93' dadusem la facultate,la Geografie,nu am luat desi nu fusesem departe.
Apoi am plecat in armata si cum am terminat m-am angajat la un service auto
Am schimbat intre timp mai multe joburi de 2 lei si uite asa a intervenit rutina si plafonarea.
Anii treceau si incepusem sa prezint toate simptomele omului resemnat.
Intre timp fostii mei colegi de liceu erau oameni cum am zice realizati,toti cu facultati,joburi de birou,ma fastaceam cand ma intalneam cu ei pe strada.
Frustrarea era cu atat mai mare cu cat stiam ca unii dintre ei erau mai putin inzestrati genetic.
Sa amintesc ca fratele meu mai mare vine in 2001 in Canada,omul f bazat,genial in informatica.
El imi vorbeste prima oara de posibilitatea imigrarii,desi nu prea credeam ca e pentru mine.
La situatia mea de atunci era clar ca nu puteam fi acceptat,trebuia sa fac ceva,dar ce,viza de turist mi-a fost refuzata.
La 30 de ani,incep o facultate in dorinta de a iesi din vrie,filologie la Spiru Haret,veti incepe sa radeti.
Chiar daca toti stim ce diplome de carton iti ofera ei,totusi decizia asta se dovedeste a fi mai valoroasa decat credeam.
Intre timp,o cunosc pe Liliana,angajata in MAI dar fara perspective,si ea studenta cu intarziere la Spiru,dupa 2 ani ne casatorim.
Ne facem planurile de emigrare,jumatate de kg de acte,si incredibil,suntem acceptati,o bucurie de nedescris.
Probabil reusita noastra in Canada va veni tocmai din aceasta sansa nesperata ce ni s-a dat,ca nu am luat totul ca de la sine inteles.
Odata ajunsi aici am jucat bine cartea ce o aveam in mana,si am luat lucrurile pas cu pas.
Am inceput francizarea la Université Laval din Québec,Liliana putin mai tarziu,ea a lucrat ca nounou,dupa francizare ca secretara la un organism comunitar.
Nu termin inca francizarea ca aud de la niste amici brazilieni de un curs de technicien en géoamatique,habar nu aveam cu ce se mananca.
Consilierul en formation continue mi-a explicat mai exact ce e,si oportunitatea ce exista.
M-am inscris imediat si le-am spus si colegilor mei de la francizare daca vor sa se bage si ei,nu erau interesati.
Asa am inceput cursul de geomatica,un AEC la Cegep Limoilou din Québec,singura cerinta,o echivalare a notei la mate la BAC (din ro).
Nu era o problema,facusem liceul la mate-fizica,aveam 9 la mate,dar cred ca si cu 7 mergea.
Pot sa spun ca acest curs intensiv m-a intrebuintat bine,eu inainte nu am invatat serios niciodata.
Intre timp si sotia a inceput cursul de technicienne en comptabilité,tot la Cegep Limoilou,inspirata de niste amici romani realizati aici.
In vacante primii ani mergeam prin Sepaq-uri,cate un camping,o furseaca,niciodata la restaurante,decat invitati.
Am facut Gaspesie din primul an,apoi am facut Toronto,Niagara si Ottawa,ne aventuram din ce in ce mai departe.
Soacra a venit de 2 ori la noi,prima data cand inca eram la scoala,sa specific,noi i-am luat biletul de avion.
Inainte sa termin scoala mi-am luat si primul telefon mobil in Canada,altii aveau din timpul francizarii.
Dar la acel telefon am raspuns 2 saptamani mai tarziu cand am fost chemat la primul interviu aici,la Ville de Québec
Si tot la Ville de Québec lucrez si astazi la aproape 3 ani de atunci,desi am schimbat un arrondissement(sector)intre timp
Sotia,de asemenea,si-a gasit stagiu din timpul scolii,si lucreza la o firma de IT,technicienne comptable.
La inceputul lui 2015 ne-am luat un condo,f bine pozitionat,construit in 2012,1200 pc si suntem f multumiti.
Multi ne-au sugerat sa luam casa,un capital cu crestere mai mare zic ei,mai ales ca banca ne dadea 330,000$ si plus ce mai aveam noi
Dar asta este necesitatea noastra acum,noi vrem sa mai si traim,de aceea am venit in Canada,stim ce implica o casa.
Atunci cand vom avea suficienti bani incat sa faca altii in locul nostru treburile 'gospodaresti',atunci sigur imi voi lua si o casa.
Incepand din 2013,am fost de 5 ori in State pana acum,orase mai importante:New York,Boston,Chicago,Philadelphia,Pittsburgh,Indianapois,Minneapolis samd.
In Canada am vazut provinciile atlantice,Fredericton,Halifax,Charlottetown,Iles de la Madeleine.
Am ajuns pana la North Bay,Thunder Bay,Tadousac,La Tuque si am facut 5-6 parcuri Sepaq.
In 2014 am fost in Romania si am trecut cateva zile si pe la unchiul din Germania.
In 2015 am luat si cetatenia canadiana de care suntem foarte onorati.
Poate ca nu este Canada cea mai frumoasa tara din lume,dar pentru mine,pentru un imigrant la origine,eu consider ca este.
Canada mi-a dat a doua sansa,Canada mi-a dat ceea ce Romania mi-a luat,m-a facut sa simt ca insemn ceva.
Este un vis sa am un job de birou la Ville,sa vorbesc cu directori,oameni grei,sa stau cu ei in sedinte la povesti,sa ma invite chiar la ei la chalet,sa ii am amici pe Facebook.
Defapt nu este un vis,este realitatea pe care o traiesc.
Candva aveam un T-shirt cu Los Angeles,anul acesta chiar va fi realitate,deja mi-am luat biletul de avion la Los Angeles,apoi vizitam San Francisco
Si inca nu e tot,din San Francisco luam o croaziera in Alaska 10 nopti la high-class cu Grand Princess,ca am o singura viata si timp de 35 de ani doar ascultam la altii povestile lor.
Da,ce sa zic,am refulat,aceasta este povestea mea,si cand privesc in urma,doar castigator la loto,parea sa fie singura sansa sa realizez acest vis.
Tata imi spunea o maxima,ce este cheia succesului in viata si la fel in Canada:"Cine merge incet,merge sigur si cine merge sigur,ajunge departe"
Cat despre ce am lasat in urma,amici,cunostinte in tara,ei sunt tot acolo.
La inceput au zis ca ei nu vin in Canada,ca e bine in tara.
Apoi au zis ca am avut noroc,nu i-am contrazis,dar acum nu ma mai fastacesc cand vorbesc cu ei.

Horatiu,
Québec
Ianuarie,2016
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Publicitate

Re: Mic mic,copilul mananca...

Mesajde Tavi » 16 Ian 2016, 06:32

Bravo Horatiu! Felicitari!
La si mai multe realizari in continuare!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Ian 2016, 11:41

geomaticianu scrie:Am incercat sa spun povestea mea

Ti-am citit povestea cu mare placere. Iti apreciez sinceritatea, autoironia si mai ales neincrincenarea cu care ai infatisat fiecare etapa...

Mergi cu hotarire pe drumul pe care ti l-ai ales si vino cu noi detalii.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde xplaur » 18 Ian 2016, 13:15

Fugi bre d-aici ca-i naspa de nu se poate in Canada! N-ai citit inca tonele de frustrari de pe ....mai toate subiectele? Aici nu se poate frate si, mai ales la ville de Quebec, unde joburile bune doar la quebecosi se da, pe sub mana, bineinteles! Intreaba pe aici si-ai sa vezi, nu conteaza ca tu chiar ai trait cele de povestesti, stiu ei altii mai bine decat tine, ca doar asa scrie pe internet!

Serios acum, sincere felicitari si tot inainte!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde geomaticianu » 19 Ian 2016, 08:41

Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde floribadoiu » 19 Ian 2016, 18:54

geomaticianu scrie:https://www.youtube.com/watch?v=2ypnl6WXHYo

Buna,

Cârnaţii de la minutul 17;15 sunt făcuti aici în Canada? Daca da atunci de unde a luat maţele? :)

Multumesc.
floribadoiu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 61 ori
I s-a multumit: 34 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA