• Publicitate

Canada - o mare deceptie! Inapoi in Romania dupa trei luni!

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada - o mare deceptie! Inapoi in Romania dupa trei lu

Mesajde utilizatorgmx » 29 Oct 2016, 13:53

Sly scrie:
utilizatorgmx scrie:Capsunar, ai platit studiile in Ro.?

In contextual de fata idea era ca topo injura Romania unde a facut studiile (atat cat a facut) gratis,capsu n-a injurat niciodata.

Citeste cateva pagini in urma, Capsuna a spus ca Topo profita de sistem si a facut curs pe banii contribuabililor. Dar Topo plateste taxe, a avut nevoie de ajutorul sistemului, nu sta pe social o viata, ca multi canadieni sau alte natii.
Capsuna a profitat de sistemul ro minim 17 ani (nivel licenta), Topo a profitat 12 clase, sper ca nu ma insel. Tragi linie si spune-mi, cine este profitorul?!
Nu doresc sa intru in contradictie, dar sa stiti ca sunt sute de persoane care citesc postarile voastre, cu bune si rele. Am impresia ca ati facut bisericute si orice prostie ar spune unul, grupul il sustine.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 29 Oct 2016, 14:02

utilizatorgmx scrie:Citeste cateva pagini in urma, Capsuna a spus ca Topo profita de sistem si a facut curs pe banii contribuabililor. Dar Topo plateste taxe, a avut nevoie de ajutorul sistemului, nu sta pe social o viata, ca multi canadieni sau alte natii.
Capsuna a profitat de sistemul ro minim 17 ani (nivel licenta), Topo a profitat 12 clase, sper ca nu ma insel. Tragi linie si spune-mi, cine este profitorul?!
Nu doresc sa intru in contradictie, dar sa stiti ca sunt sute de persoane care citesc postarile voastre, cu bune si rele. Am impresia ca ati facut bisericute si orice prostie ar spune unul, grupul il sustine.

Personal eu nu I-am spus nimic legat de scoala si chiar nu are nici o importanta in contextul discutiei de fata,Capsu I-a spus-o pentru ca topo bate campii intr-una cum ca Canada-I muma pentru toti pentru ca I-a iesit lui pasienta si prin urmare oricui nu-I iese ca si lui e un prost,ma mir ca partea asta n-o sesizati cand sariti toti sa-i luati apararea.
Personal ma bucur pentru el ca si-a atins scopurile si ca se simte bine aici si nu cred ca ai observat vreodata ca eu sa-i contest "realizarile" insa cand bate campii trebuie sa-l mai aduca cineva mai aproape de realitate.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde ionutgex » 29 Oct 2016, 16:00

DonTavo scrie:Salutari tuturor!

Mi-a luat ceva timp pana m-am decis sa scriu povestea mea... Initial am vrut sa nu scriu, asa cum fac multi dintre cei care aterizeaza in ultima perioada, dar am zis ca am o datorie morala fata de acest forum si poate pot sa deschid ochii unora care sunt in plin proces de emigrare. Sa incepem cu inceputul:
Varsta : 35 ani
Profesie : Agent suport IT
Origine: Bucuresti
Limbi straine: Engleza C2/C1, Germana C2/C1 , Franceza C1/B2

Spune-mi te rog...in Romania traiai cu parintii in apartament...?
..sau aveai apartament/casa proprietate personala ?
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde DonTavo » 29 Oct 2016, 16:09

ionutgex scrie:

Mi-a luat ceva timp pana m-am decis sa scriu povestea mea... Initial am vrut sa nu scriu, asa cum fac multi dintre cei care aterizeaza in ultima perioada, dar am zis ca am o datorie morala fata de acest forum si poate pot sa deschid ochii unora care sunt in plin proces de emigrare. Sa incepem cu inceputul:

Traiam si m-am intors sa traiesc cu strabunicii si 200 de pisici intr-o garsoniera :D
Daca doar atat te duce capul sa intrebi.... Integrare usoara
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Re: Canada / O mare deceptie

Mesajde ionutgex » 29 Oct 2016, 16:36

[/quote]
Stai calm habibi, ca te loveste comotzia ... Cine sint eu? Plm ... imi dau si eu cu parerea. Nu decid nimic. Daca si-a expus situatia pe un forum public, se poate astepta la pareri. Evident parerile pot fi pateuri de genu "imi pare rau sa aud, asta", "success in continuare" samd - cind de fapt pe tine te doare-n organ de soarta lui Octavia Popa, sau poate fi o parere pragmatica ca a mea.
[/quote]

Bine zis :)))
Incep sa cred ca ai dreptate cand spui ca e caterinca postarea
...sper ca postarea e caterinca de fapt...ca povestea si motivele in colo duc :))))

Eu l-am vazut(IN IMAGINATIA MEA BOGATA)

1. pe baiatul mamei ITst care are in Ro 3000 lei salar, dar are camera lui si calculatorul lui in casa parinteasca... :))) ....primeste adidasi DE FIRMA NIKE si etc de ziua lui....micul dejun e servit la pat.....doctorita de familie vine si acasa ca e matusa de a 2 a.... :))) si APOI DECEPTIE MARE IN Montreal !!! NU AM CINE SA-MI SPELE SOSETELE !!! TREBUIE SA PLATESC CHIRIE SI SA MA IMBRAC DE LA "INDIENI/TURCI/SECOND HAND" :))))) MATUSICA NU POATE VENI PENTRU O FEBRA IN Montreal !!! NU MAI AM CU CINE SPARGE SEMINTE LA COLTUL BLOCULUIIII - DECI ZERO DISTRACTIE IN Montreal....
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

Mesajde ionutgex » 29 Oct 2016, 16:50

DonTavo scrie:
ionutgex scrie:

Traiam si m-am intors sa traiesc cu strabunicii si 200 de pisici intr-o garsoniera :D
Daca doar atat te duce capul sa intrebi.... Integrare usoara

Ma duce capul sa intreb multe lucruri.... doar ca nu cred ca esti pregatit sa te stergi la nas dar mai sa-mi raspunzi serios la intrebari :)))
....Sper sa ma....dute mai de aici...SIGUR VOI AVEA O INTEGRARE MAI USOARA CA A TA....
A TA E POVESTI SI FABULE B.A.E.A.T.U. :)))) macar ai facut ceva rating. BRAVOS ! AM RAS DAR N-AM AVUT RABDARE SA CITESC TOATE PAGINILE.
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

AnteriorUrmătorul