• Publicitate

Canada - o mare deceptie! Inapoi in Romania dupa trei luni!

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada / O mare deceptie

Mesajde Sly » 29 Oct 2016, 17:45

ionutgex scrie:Eu l-am vazut(IN IMAGINATIA MEA BOGATA)

1. pe baiatul mamei ITst care are in Ro 3000 lei salar, dar are camera lui si calculatorul lui in casa parinteasca... :))) ....primeste adidasi DE FIRMA NIKE si etc de ziua lui....micul dejun e servit la pat.....doctorita de familie vine si acasa ca e matusa de a 2 a.... :))) si APOI DECEPTIE MARE IN Montreal !!! NU AM CINE SA-MI SPELE SOSETELE !!! TREBUIE SA PLATESC CHIRIE SI SA MA IMBRAC DE LA "INDIENI/TURCI/SECOND HAND" :))))) MATUSICA NU POATE VENI PENTRU O FEBRA IN Montreal !!! NU MAI AM CU CINE SPARGE SEMINTE LA COLTUL BLOCULUIIII - DECI ZERO DISTRACTIE IN Montreal....

Intr-adevar ai vazut in imaginatia ta bogata...oricum si daca ar fi fost sa fie asa,cine esti tu sau oricine altcineva sa-i contesti motivele?
Oricum,poti si sa-ti imaginezi ca e IT-ist are 4-5000 salariul si apartament proprietate si gagici care-l viziteaza cand vrea el...e si asta un scenario plauzibil isn't so?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Publicitate

Re: Canada - o mare deceptie! Inapoi in Romania dupa trei lu

Mesajde capsunar » 29 Oct 2016, 18:06

utilizatorgmx scrie:
Sly scrie:
utilizatorgmx scrie:Capsunar, ai platit studiile in Ro.?

In contextual de fata idea era ca topo injura Romania unde a facut studiile (atat cat a facut) gratis,capsu n-a injurat niciodata.

Citeste cateva pagini in urma, Capsuna a spus ca Topo profita de sistem si a facut curs pe banii contribuabililor. Dar Topo plateste taxe, a avut nevoie de ajutorul sistemului, nu sta pe social o viata, ca multi canadieni sau alte natii.
Capsuna a profitat de sistemul ro minim 17 ani (nivel licenta), Topo a profitat 12 clase, sper ca nu ma insel. Tragi linie si spune-mi, cine este profitorul?!
Nu doresc sa intru in contradictie, dar sa stiti ca sunt sute de persoane care citesc postarile voastre, cu bune si rele. Am impresia ca ati facut bisericute si orice prostie ar spune unul, grupul il sustine.

Nu doresti sa intri in contradictzie da te contrazci... :lol: :lol: :lol:
BTW, e interseant cum o intorci. Faptul ca poate in viitor o sa platesti taxe in Ca nu-ti da carte blanche sa vii in Ca si sa te duci la scoala cu bursa pe banul contribuanilului.
Iti mai zic doar o data asa ca citeste cu atentzie. Eu am profitat de un sistem meritocratic care era / este pt toata lumea, topografu a profitat de un sistem adresat milogilor. Seamana da nu rasare. Ai intels bine sistemul de wellfare e dresat milogilor, ca sa nu ajunga sa cerseasca in strada, sistemul le mai da o sansa. Cum banii de la guvern sant cam aceeiasi, mai multi topografi scoliti pe gratis inseamna mai putini bani la scoala copiilor sau taxe mai mari pt mine.

Topografu a aplicat ca sa vina in Ca, pretinzand ca stie franceza si stie sa faca ceva cat sa ia punctele respective iar primul lucru care l-a facut cand a venit a fost sa o intoarca, sa mearga pe wellfare la francizare si pe urma sa ia un curs de recalificare adresat celor de pe wellfere.. Nimic ilegal in asta, doar ca nu e etic, eu personal nu m-as injosi la ceva de gen, nu am venit in Ca sa ma milogesc la astia.
Faptul ca multi care vin in Ca iau ruta asta e problema lor, e dreptul lor sa zica ce vor, si ca e dreptul lor. Daca tu dormi linistit ca eu am profitat de sistemul din Ro, sa fii tu sanatos da conform teoriei astea tiganii care cersesc si stau pe wellfare in Ge au aceasi scuza ca poate maiine poimiine o sa plateasca si ei taxe.
Daca Mt e renumit pt ceva e nr de romani care stau pe welfare, poti sa te uiti si aici pe forum cate cereri/oferte de munca la negru / cash sant.

Una peste alta, bravo lu totpografu ca a luat mana intinsa de guvern si s-a realizat da nu mi-o ridicatzi acum la rangul de virtute absoluta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde popescu dragos » 29 Oct 2016, 19:22

ionutgex scrie:Ma duce capul sa intreb multe lucruri.... doar ca nu cred ca esti pregatit sa te stergi la nas dar mai sa-mi raspunzi serios la intrebari :)))
....Sper sa ma....dute mai de aici...SIGUR VOI AVEA O INTEGRARE MAI USOARA CA A TA....A TA E POVESTI SI FABULE B.A.E.A.T.U.

:lol: :lol: :lol:

Esti haios tare ! Abia astept sa ajungi in Canada sa ne povestesti despre "o integrare mai usoara" !
Si daca vrei sa te convingi ca Don Tavo spune sau nu adevarul , du-te pe unde a fost si el si scrie-ne si noua pe forum , Don Tavo ne-a servit "povesti si fabule" sau cam are dreptate (punctual pe problemele semnalate ) ?
Dar pina ajungi tu in Canada , cred ca e de bun simt sa nu contrazici pe cineva care a fost deja acolo si a trait ceva ce tu deocamdata vezi doar pe net ! Inca nu ai argumente pertinente,si sa mai faci si mishto e chiar de "mare porc",cum zice Badea la tv.

PS : Daca tot afirmi ca te duce capul , demonstreaza ! Poate reusesti s-o faci chiar intr-un mod elegant !

Numai bine tutror romanilor , oriunde va aflati !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde DonTavo » 30 Oct 2016, 02:19

ionutgex scrie:
Ma duce capul sa intreb multe lucruri.... doar ca nu cred ca esti pregatit sa te stergi la nas dar mai sa-mi raspunzi serios la intrebari :)))
....Sper sa ma....dute mai de aici...SIGUR VOI AVEA O INTEGRARE MAI USOARA CA A TA....
A TA E POVESTI SI FABULE B.A.E.A.T.U. :)))) macar ai facut ceva rating. BRAVOS ! AM RAS DAR N-AM AVUT RABDARE SA CITESC TOATE PAGINILE.

Se vede ca nu prea ai avut rabdare cu nimic.... Sper ca te exprimi si scrii mai bine in Franceza/Engleza decat o faci in Romana :D
Abia astept sa vad daca te tine sa mai scrii dupa ce ajungi in Canada si sa relatezi integrarea, desi sunt sigur ca nu o vei face.Din semnatura ta, daca datele sunt corecte, am vazut ca trebuie sa aterizezi iarna :D ca din cate stiu eu, analizele sunt valabile un an si viza are aceasi data de expirare ca ele. Iti spun care va fi povestea ta: Iti vei cheltuii banii cu care ai plecat lasandu-te prins in plasa creata de provincia Quebec, dupa care te vei duce sa intinzi mana pentru ajutor social, prestand pe langa, la negru desigur, diverse munci de rahat platite ca atare si te vei hrani cu povesti si sperante ca dupa ce faci scoli acolo vei ajunge sa ai un job bun in timp ce mirosi tot felul de imputiti. Dar va fi frumos ca vei vedea veverite :roll: si le vei spune prietenilor ca tu esti bastan in Canada si te-ai REALIZAT si vei pune pe FB sau le vei trimite cate un selfie cu zgarie-nori. Seara, la culcare, vei plange in perna gandindu-te cum sa mai faci cativa dolari in plus ca sa traiesti minunatia de viata pe care societatea Quebecoasa o are de oferit.
In final iti urez sa te integrezi cu succes si cat mai usor la origini
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Petrica Rusu » 30 Oct 2016, 04:06

DonTavo scrie:
ionutgex scrie:
Ma duce capul sa intreb multe lucruri.... doar ca nu cred ca esti pregatit sa te stergi la nas dar mai sa-mi raspunzi serios la intrebari :)))
....Sper sa ma....dute mai de aici...SIGUR VOI AVEA O INTEGRARE MAI USOARA CA A TA....
A TA E POVESTI SI FABULE B.A.E.A.T.U. :)))) macar ai facut ceva rating. BRAVOS ! AM RAS DAR N-AM AVUT RABDARE SA CITESC TOATE PAGINILE.

Se vede ca nu prea ai avut rabdare cu nimic.... Sper ca te exprimi si scrii mai bine in Franceza/Engleza decat o faci in Romana :D
Abia astept sa vad daca te tine sa mai scrii dupa ce ajungi in Canada si sa relatezi integrarea, desi sunt sigur ca nu o vei face.Din semnatura ta, daca datele sunt corecte, am vazut ca trebuie sa aterizezi iarna :D ca din cate stiu eu, analizele sunt valabile un an si viza are aceasi data de expirare ca ele. Iti spun care va fi povestea ta: Iti vei cheltuii banii cu care ai plecat lasandu-te prins in plasa creata de provincia Quebec, dupa care te vei duce sa intinzi mana pentru ajutor social, prestand pe langa, la negru desigur, diverse munci de rahat platite ca atare si te vei hrani cu povesti si sperante ca dupa ce faci scoli acolo vei ajunge sa ai un job bun in timp ce mirosi tot felul de imputiti. Dar va fi frumos ca vei vedea veverite :roll: si le vei spune prietenilor ca tu esti bastan in Canada si te-ai REALIZAT si vei pune pe FB sau le vei trimite cate un selfie cu zgarie-nori. Seara, la culcare, vei plange in perna gandindu-te cum sa mai faci cativa dolari in plus ca sa traiesti minunatia de viata pe care societatea Quebecoasa o are de oferit.
In final iti urez sa te integrezi cu succes si cat mai usor la origini

Ce e interesant este ca el scrie exact cum scriai tu inainte sa mergi in Ca. Singura diferenta fata de tine e ca el foloseste mujusculele.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde jean » 30 Oct 2016, 06:31

Mai e vreun pic de decenta pe aici?!!!
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean