• Publicitate

Dupa o luna si o saptamana in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Dupa o luna si o saptamana in Canada

Mesajde Alexa.B » 30 Oct 2016, 23:11

Am ajuns in Canada pe 23 sept.ac, pe la 23.00 am iesit din aeroport dupa ce am facut toate formalitatile celor de la biroul de emigrare. ma astepta o persoana pe care o cunoscusem candva in copilarie, apoi ne-am reintalnit dupa vreo 16 ani, eu eram intr-o vacanta, ea locuia acolo si ne-am mai vazut acum dupa alti 6 ani. Nu stiam exact la ce sa ma astept, asa ca prevazatoare, aveam salvat in tel nr de taxi si nr de la un hotel. Am mers la ea acasa unde am mancat ceva si am pus copii la culcare (ea pe 2 dintere ai ei, eu pe al meu), am mai stat un pic de vb si ne-am culcat.
Pe 24 (samnata) am fost sa vad 3 apartamente si l-am ales pe ultimul, pentru care am semnat bail 3 zile mai tarziu (co-semnata de ea) apoi am sarbatorit gasirea casei cu niste sushi. Tot ea a negociat cu cel de la care am preluat bailul, o canapea extensibila, o masa cu tv si alte maruntisuri necesare intr-o casa goala. Sambata seara am lasat copii cu o nepoata de-a ei si am iesit in oras... asa ca fetele. Duminica am iesit din nou la pranz cu copii, seara s-au intors sora si cumnatul care fusesera plecati peste weekend ca sa imi faca mie loc in casa. Am mers sa debarc bagajele la apartamentul pentru care nu semnasem inca. Duminica am dormit tot la ea, m-a lasat pe mine si pe fiul meu in dormitorul ei, iar ea a dormit pe canapea. Luni la prima ora am fost la un interviu pentru job (l-am obtinut....am inceput pe 3 oct) am fost sa rezolv parte din acte: SIN, assurance maladie (nu am rezolvat), programare pentru commission scolair - miercuri, programare pentru banca - joi. Luni seara dormeam in casa pentru care nu semnasem inca. Marti am semnat bail si cred ca am fost la cumparaturi, o alta prietena mi-a adus o masa si 2 scaune si niste vesela, miercuri ora 10.00 la commission scolaire, copilul incepe scoala (accueil maternel - vineri), am fost la aeroport sa iau cele 13 cutii cu efecte personale pe care le expediasem din Romania inauinte de plecare si care ma asteptau de luni. Joi la banca mi-am deschis cont, iar seara am fost sa vad o masina pe care o gasise cumnatul prietenei mele (care are multa experienta in vanzari auto). vineri am dus copilul la scoala, l-am si luat, iar seara am fost sa fac actele pt masina cu un polonez simpatic care ma asigura: ”Canada is the best place to live in”. sambata am iesit cu niste prieteni ai prietenei mele, duminica am mai facut niste cumparaturi si am gatit. Luni am dus copilul la scoala si am plecat la serviciu.
De atunci si pana acum mi-am mai luat niste mobila, o amenda pentru depasit timpul de parcare atunci cand am fost la assurance maladie sa depun actele (formularele au venit prin posta, dupa ce am aplicat prin telefon pt ele), am trimis formularele pentru alocatie copil. Am primit prin posta cardul de resident permanent (doar eu, pentru copil am primit o scrisoare cum ca tb refacute si trimise poze noi pt ca cele din aeroport nu sunt bune), am primit pe loc de la asurrance maladie, codul de asigurat(aveam ROU/QUE 104) si mi-au venit ambele carduri intr-o saptamana. School Busul vine la 7,30 sa ia copilul, eu plec la serv in jur de 9.30 si lucrez pana la 14,50 (jobul nu e cine-stie-ce: secretara 11cad/h, 5h/zi, 5zile/sapt, dar e inceputul), iar la 15,15 vine busul, preiau copilul si ne continuam viata...Pentu mine lucrurile s-au legat fff bine, practic, perioada de tranzitie a durat o saptamana... Am fost la LaRonde, la Biserica, la cumparaturi (de prea multe ori, pentru ca tot imi dau seama ca am nevoie de cate un nimic), am mai mancat si prin oras ca nu aveam timp sa gatesc...iar maine mergem la colindat pentru ca e Halloween.
Sunt extrem de recunoscatoare oamenilor minunati pe care I-am intalnit aici: unii romani, altii mai putin romani (prietena mea a plecat din Romania la 9-10 ani si a locuit multa vreme in Liban unde s-a casatorit, a facut 3 copii si de unde a imigrat in Canada), altii deloc romani.
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Re: Dupa o luna si o saptamana in Canada

Mesajde Tavi » 31 Oct 2016, 02:29

Alexa: bravo pentru startul lipsit de drama, si la mai mare!

P.S. Aviz pentru altii, tentati poate sa atribuie reusita de mai sus exclusiv norocului si cunostintelor Alexei. Desigur ca reteaua de cunostinte si sansa au jucat un rol si au avut o pondere, insa e cert ca o planificare atenta si profilul profesional si personal bun al Alexei au fost elementele determinante succesului.

P.S.2. Alexa, m-as bucura mult daca ai mai scrie pasii urmatori ai jurnalului tau canadian. Sunt sigur nu numai ca lucrurile vor evolua in si mai bine, ci si ca prin povestea ta ii vei inspira pe altii care iti vor urma pasii.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde DonTavo » 31 Oct 2016, 06:44

Tavi scrie:Alexa: bravo pentru startul lipsit de drama, si la mai mare!

P.S. Aviz pentru altii, tentati poate sa atribuie reusita de mai sus exclusiv norocului si cunostintelor Alexei. Desigur ca reteaua de cunostinte si sansa au jucat un rol si au avut o pondere, insa e cert ca o planificare atenta si profilul profesional si personal bun al Alexei au fost elementele determinante succesului.

P.S.2. Alexa, m-as bucura mult daca ai mai scrie pasii urmatori ai jurnalului tau canadian. Sunt sigur nu numai ca lucrurile vor evolua in si mai bine, ci si ca prin povestea ta ii vei inspira pe altii care iti vor urma pasii.

imi pare rau Tavi, dar trebuie sa te contrazic... "succesul" in acest caz se datoreaza exclusiv cunostiintelor.
@Alexa: ma bucur ca ti se pare ca ai reusit... Te org insa, pentru a nu face un deserviciu celor care intentioneaza sa vina si citesc povestea ta, sa le mentionezi si urmatoarele aspecte:
1 : Cum ai obtinut postul si sa exprimi salariul REAL... cei 11 CAD/h sunt probabil brut... asta ar insemna 8.7 de fapt
2 : Spune cat te costa chiria, cat te costa parcarea, ca ai platit 53 CAD amenda respectiva
3: Cat costa mancarea

Succes!
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde cian » 31 Oct 2016, 07:01

Alexa.B scrie:...

Foarte bine, felicitari, o atitudine pozitiva e un mare avantaj. Mult succes in conti uare !
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde Tavi » 31 Oct 2016, 07:03

DonTavo scrie:imi pare rau Tavi, dar trebuie sa te contrazic... "succesul" in acest caz se datoreaza exclusiv cunostiintelor.

E dreptul tau sa ma contrazici, insa din experienta iti spun ca stiu personal nu cateva ci zeci de povesti foarte asemanatoare cu ale Alexei. Reteaua de cunostinte sunt catalizatorul reusitei, dar nu si cauza ei. Dar cunostintele respective nu au picat din cer, ele sunt rezultatul unor 'investitii' anterioare. De asemenea, reteaua respectiva e un sistemul foarte bun de suport pentru la inceput. Daca citesti cu atentie anuntul Alexei vei vedea ca fac activitati impreuna, si nu doar cele tipice, mersul la cumparaturi la reduceri fiindca noul-venit n-are masina.

DonTavo scrie:1 : Cum ai obtinut postul si sa exprimi salariul REAL... cei 11 CAD/h sunt probabil brut... asta ar insemna 8.7 de fapt

Aici ai dat-o tare-n bara. La $11/h x 5h/zi x 5z/sapt x 52 saptamani/an = total brut $14,300. In Quebec asta inseamna 0 (zero) impozit provincial si doar $354 impozit federal anual. Deci reiese net = $13,946, care impartit la totalul de ore lucrate da $10.72/h net. In afara de asta, inteleg ca e single parent, va fi considerata low income, si deci avea dreptul la diverse alte subventii si beneficii, mai ales in Quebec.

DonTavo scrie:2 : Spune cat te costa chiria, cat te costa parcarea, ca ai platit 53 CAD amenda respectiva

Si ce daca o amenda e $53? A patit-o, sunt sigur ca nu va repeta. Mai bine asa decat masini parcate pe trotuar.

DonTavo scrie:3: Cat costa mancarea

Castiga $1328/luna net. 1BR (ap. doua camere, sufragerie+dormitor, suficient ptr. un adult+un copil) s-ar putea sa nu depaseasca $650 (poate chiar mai putin) cu tot cu intretinere. Asigurare auto: 30-50. Telefon+net=80-100. Raman $550 din care are ce manca.

De retinut, single parent+copil traind din 5 ore/zi x 5 zile/sapt la salariul minim pe economie (in fine, minimul e 10.75 brut). Mai e ceva de dezbatut?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Alexa.B » 31 Oct 2016, 07:38

DonTavo scrie:
Tavi scrie:Alexa: bravo pentru startul lipsit de drama, si la mai mare!

imi pare rau Tavi, dar trebuie sa te contrazic... "succesul" in acest caz se datoreaza exclusiv cunostiintelor.
@Alexa: ma bucur ca ti se pare ca ai reusit... Te org insa, pentru a nu face un deserviciu celor care intentioneaza sa vina si citesc povestea ta, sa le mentionezi si urmatoarele aspecte:
1 : Cum ai obtinut postul si sa exprimi salariul REAL... cei 11 CAD/h sunt probabil brut... asta ar insemna 8.7 de fapt
2 : Spune cat te costa chiria, cat te costa parcarea, ca ai platit 53 CAD amenda respectiva
3: Cat costa mancarea

Succes!

Nu am spus nici ca am reusit, nici ca am impresia ca am reusit...aceasta e o concluzie pe care ai tras-o tu dupa ce ai citit ce am descris eu. Eu am descris doar ce am facut eu in prima luna de cand am aterizat singura cu un copil de 6 ani neimpliniti. Back in Romania, multi imi plangeau de mila ” ce faci singura printre straini cu un copil mic, aici nu platesti chirie, ai tot ce iti trebuie”...Eh...atat am putut sa fac in prima luna...voi putea mai mult in cele ce vor urma, daca nu voi incepe sa hibernez odata cu iarna despre care toti ma avertizeaza ca e crancena....dar chiar si asa de-o fi....urmeaza primavara si sa vezi atunci...ca pana la iarna urmatoare nimic nu ma va opri.
1. Da salariul e brut, cand va veni si alocatia pt copil voi reusi sa nu mai cheltui nimic din banii de acasa (am venit cu 8000 eur incluzand si banii pt masina). Am cheltuit cam jumatate in prima luna.
2. Chiria 700 parcare free pana la iarna....daca nu vreau sa dau la zapada o pun la subsol pentru 90 cad/luna, dupa ce am primit amenda am aflat de o aplicatie pt platit parcarea de pe tel.
3. Mancarea costa mai mult decat in Romania, dar merg la Costco, Adonis si am supermarketul Bucuresti fff aproape pentru chestii pe care nu stiu cum sa le gasesc in alte parti. E posibil sa existe...bors, drojdie proaspata etc...
DCS - 10.06.11
CSQ - 09.04.14
D2 - 05.08.14
AM - 30.04.15
V - 27.11.15
Montreal- 23.09.16
Alexa.B
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 28 ori
I s-a multumit: 12 ori

Următorul