• Publicitate

Dupa o luna si o saptamana in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Dupa o luna si o saptamana in Canada

Mesajde Tavi » 07 Noi 2016, 09:26

Sly: definitia lui 'curteous' e "polite, respectful, or considerate in manner".

E cam de umplutura sa scrii asta intr-un CV/resume - e logic ca trebuie sa fii 'polite, respectful, or considerate in manner' cu orice clienti (si in general, la locul de munca, in societate etc.)

De exemplu, esti de parere ca un vanzator de masini ar trebui sa specifice ca e 'polite, respectful, or considerate in manner' cu cei care ii intra in showroom?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Publicitate

Mesajde thief » 07 Noi 2016, 09:32

Sly scrie:courteous=bine crescut/politicos

Asa e. La fel cum si "expat" = "plecat de foame prin toata lumea la dracu in praznic printre toti imputiti, ai fost si vei fi toata viata un sclav asa ca ciocu' mic si capu plecat."
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde Sly » 07 Noi 2016, 09:38

Tavi scrie:Sly: definitia lui 'curteous' e "polite, respectful, or considerate in manner".

E cam de umplutura sa scrii asta intr-un CV/resume - e logic ca trebuie sa fii 'polite, respectful, or considerate in manner' cu orice clienti (si in general, la locul de munca, in societate etc.)

De exemplu, esti de parere ca un vanzator de masini ar trebui sa specifice ca e 'polite, respectful, or considerate in manner' cu cei care ii intra in showroom?

Cred ca e la alegerea fiecaruia ce scrie in CV si poate fi de umplutura cum spui tu dar nu e 80% din redactarea unui CV conform asteptarilor HR din zilele noastre "umplutura"?
Oricum in nici un caz nu cred ca e ceva umilitor si apoi avand in vedere ca e creat pentru o piata in care se pare ca abunda machismo si lipsa politetii (daca ma iau dupa alti colegi de aici) cred ca e un asset prin care sa te diferentiezi.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde DonTavo » 07 Noi 2016, 15:32

thief scrie:

Asa e. La fel cum si "expat" = "plecat de foame prin toata lumea la dracu in praznic printre toti imputiti, ai fost si vei fi toata viata un sclav asa ca ciocu' mic si capu plecat."

cainele moare de drum greu si prostul de grija altuia... vezi ca te faci de ras cu nivelul de limba engleza care este surprinzator de scazut pentru un globetrotter....si ca sa nu te mai streseze cv-ul meu, am dezactivat contul de linkedin, ca si asa nu il foloseam...sa zici merci ca nu ai avut ocazia sa colaborezi cu mine si sa ma iei de sus ca s-ar fi putut sa-ti fac putina educatie :twisted:
ciocu mic in continuare :D
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde thief » 07 Noi 2016, 16:23

Sly scrie:Oricum in nici un caz nu cred ca e ceva umilitor si apoi avand in vedere ca e creat pentru o piata in care se pare ca abunda machismo si lipsa politetii (daca ma iau dupa alti colegi de aici) cred ca e un asset prin care sa te diferentiezi.

In cazul lui se diferentiaza atit de bine ca sta de 7 ani in acelasi job.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde Isostar » 07 Noi 2016, 16:23

DonTavo scrie:
thief scrie:

cainele moare de drum greu si prostul de grija altuia... vezi ca te faci de ras cu nivelul de limba engleza care este surprinzator de scazut pentru un globetrotter....si ca sa nu te mai streseze cv-ul meu, am dezactivat contul de linkedin, ca si asa nu il foloseam...sa zici merci ca nu ai avut ocazia sa colaborezi cu mine si sa ma iei de sus ca s-ar fi putut sa-ti fac putina educatie :twisted:
ciocu mic in continuare :D

Te mai intrebi de ce pleaca lumea din Romania....Politete - vorbe in vant...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA