• Publicitate

Dupa 6 ani inca in Quebec

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Dupa 6 ani inca in Quebec

Mesajde papusoiu77 » 06 Mai 2017, 15:13

Salutare la toata lumea,

Am un pic de timp liber la munca :D asa ca m-am gandit sa imi spun si eu povestea din Canada.
Deci am venit aici in Montreal in martie 2011 impreuna cu sotia si cele doua fete cu multe asteptari de la viata canadiana (atunci nu stiam ca exista doua lumi diferite intr-o singura tara Quebec si restul Canadei :? ).Trebuie sa precizez ca nu am avut nici o ruda aici, doar o singura persoana (acum cel mai bun prieten :) ) cunoscuta aici pe forum. Prietenul este cel care ne-a asteptat la aeroport, ne-a inchiriat un appartament si ne-a ajutat cu tot ce am avut nevoie in primele zile inclusiv sa ne aduca de mancare . Trebuie sa specific ca prietenul este roman , nascut in Romania dar de nationalitate maghiara. Spun asta deoarece am constatat ca exista o oarecare retinere fata de aceasta nationalitate.Cred ca este total gresita aceasta parere si mai cred ca stiu ce spun dupa ce am jucat fotbal 4 ani in echipa Ungariei de aici (eu fiind singurul roman-roman).
Deci am stat 1 luna jumate intr-un apartament pe Decarie unde adminstratorul era roman iar in bloc jumate din locatari erau romani sau moldoveni.Am fi vrut sa ramanem in zona dar administratorul ne-a recomandat sa gasim altceva daca nu vrem ca fetele noastre sa fie singurele persoane albe din scoala. Primele zile au fost destul de grele mai ales ca ajungand in martie , zapada incepuse sa se topeasca si mizeria iesea la suparfata. Zona era locuita numai de negrii si indieni.
La plecarea din Romania noi vroiam sa stam in Laval (vazusem pe google maps multe parcuri, verdeata, etc..) asa ca dupa ce am decis ca trebuie sa ne mutam in alta parte, am inceput sa cautam case in Laval , cat mai aproape de transportul in comun pentru ca nu vroiam sa cumparam masina imediat .De fapt nici nu aveam bani de masina, banii vroiam sa ai tinem de mancare si chirie. Prima vizita in Laval a fost de speriat pentru noi care asteptam sa vedem ce vazusem pe google . Am nimerit direct in cartierele mai sarace si mai murdare. A fost intradevar momentul in care am zis ca poate ca am venit cu asteptari prea mari , pentru prima data. Am gasit un apartament foarte bine situat pe malul apei (Riviere des Mille Iles), foarte aproape de statia de metrou Cartier (5 min pe jos). Apartamentul nu am fi putut sa il inchiriem , chiar daca am dat in avans 3 chirii, fara semnatura prietenului. Am ramas 3 ani jumatate acolo . Si am mai fi ramas multi ani acolo daca scolile publice din Laval nu ar fi asa de proaste.
La 3 luni dupa ce am venit aici sotia a fost chemata la francizare , ultimul nivel , iar eu dupa inca o luna , am inceput cu primul nivel. Francizarea pentru mine a fost un lucru bun , chiar daca este multa frunza taiata la caini, deoarece cand am ajuns aici nu vorbeam deloc franceza , nu mai zic de quebecoasa.
Dupa ce a terminat francizarea sotia a gasit un post de birou la un depozit. A lucrat acolo aproape 2 ani de zile pana a reusit
sa intre in domeniul ei , informatica, ca programatoare.
Eu am teriminat francizarea dupa 9 luni si am lucrat 3 luni la acelasi depozit cu sotia.
Am lucrat doar 3 luni pentru ca am facut dubla hernie de disc , nefiind obisnuit cu descarcatul camioanelor.
Am mai lucrat pe la diversi tepari romani la curatenie, renovari etc... si ca aproape toti noii emigranti am fost inselat la bani de confratii mei romani. La un roman am facut curatenie intr-un hotel 3 saptamani si nu avrut sa imi dea banii pana nu am inceput sa-l amenint. Intr-un final s-a hotarat sa imi dea banii (intre timp murise soacra mea si chiar aveam nevoie de bani) intr-un mod mai ciudat. M-a chemat la 1 noaptea in scara unui bloc de pe Henry-Bourassa. Din fericire nu s-a intamplat nimic special acolo.
Trebuie sa specific ca nu am avut niciodata ajutor social , ci pur si simplu am avut noroc cu sotia care lucra in tot acest timp si am reusit sa traim 4 persoane din salariul ei plus bursa mea.
Eu am inceput sa studiez si asta am facut timp de 4 ani pana anul trecut. Am facut 3 AEC si un certificat si de abia dupa al treilea AEC (in informatica) am putut sa ma angajez.
Asa ca cei care zic ca nu ai nevoie de studii aici sa se mai gandeasca.Eu sunt exemplul viu ca trebuie.Studiile din tara deja sunt trecute aici la rubrica etc .
Cea mai dezamagitoare experienta am avuto cand am fost angajat la o fabrica la Terrebonne. Eram singurul emigrant din 50 de angajati si primele 3 saptamani nu vorbea nimeni cu mine (mai putin seful) si mai mult, cand intram dimineata in cafeteria toata lumea se oprea din vorbit si asteptau pana ieseam afara ca sa vorbeasca din nou.
Atunci mi-am dat seama de tipul quebecosilor :rasisti, inculti, prosti si fuduli.
Dar inca sunt in Quebec si nu stiu clar , ce ma tine aici.Poate casa (am reusit sa luam anul trecut), prietenii sau vremea asta prietenoasa :D .
As mai avea multe de spus dar mai si trebuie sa muncesc :roll: .
papusoiu77

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Re: Dupa 6 ani inca in Quebec

Mesajde iulllian » 06 Mai 2017, 22:10

nici nu stiu ce sa zic... dar sincer te apreciez !!!
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde geomaticianu » 07 Mai 2017, 09:50

Felicitari!!

Este un dus destul de rece dar este totusi o poveste de succes.Aceasta este realitatea marilor orase,au avantajele dar si dezavantajele lor.Totusi scoala s-a dovedit solutia salvatoare in cazul vostru si al celor pe care ii cunosc.La Québec oamenii sunt mai calzi si mai primitori ca la Montréal.Popescu Dragos stie,poate confirma,colegii mei de lucru au invatat chiar limba romana.A vorbit cu ei pe Skype.Eu sincer ma simt bine printre ei si nu simt niciun fel de aversitate fata de mine.

Va doresc succes in continuare si sa va urmati visul.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde canin » 07 Mai 2017, 12:08

Felicitari papusoiu77 pentru cele intreprinse si reusite pana acum!
Orice efort este de admirat (acomodare, integrare, munca de jos, refacere studii etc) ... sper ca faza cu rasismul s-a mai estompat pana acum!
Din cate spui tu ...trag concluzia ca ai copii ...si probabil, ei reprezinta scopul principal al tuturor incercarilor voastre (ca familie)! Eu pretuiesc linia (drumul in viata pe care-l duce familia: copii, educatie, prosperitate etc.!) ... daca exista acest principiu/al liniei ...este foarte bine ... important este sa fie cat mai dreapta si cu speranta, indiferent de cate denivelari si curbe intalnesti in viata .... candva, toti vom atinge acel ceva care ne va multumi intr-un sens sau altul

Bafta in continuare si sanatate multa (nu stiu cat de grava e faza cu hernia de disc, ca si suferinta pe termen lung, dar din cate am auzit nu e de gluma!)
Echipa Romaniei la fotbal exista? Daca da .... voi da si eu burta jos cand voi ajunge pe acolo :)

PS: Imi pare rau de aspectul negativ descris vis-a-vis de comportamentul romanilor (nu vreau sa intru in detaliu/e o concluzie la care am ajuns si eu demult/ca nu ne prea ajutam/ca nu prea suntem uniti etc, mai sunt si exceptii :) ) ...oameni rai sunt peste tot in lume! Sa speram cu totii ca mentalitatea noastra, a romanilor se va schimba in bine in cele din urma! Acolo e buba ...la mansarda, totul tine de civilizatie ...!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde papusoiu77 » 08 Mai 2017, 09:25

Multumesc pentru felicitarile si gandurile voastre bune.
Am vrut sa scriu povestea mea in scopul de a ajuta cu informatii alte persoane care sunt aici sau care vor sa vina in Canada si care cred ca totul este perfect aici(ca si mine la inceput). Trebuie sa intelegem ca aici in America de Nord totul este diferit de Europa. Din pacate eu am inteles asta mai greu si ma asteptam sa fiu prieten cu toata lumea de la munca, scoala, fotbal, etc.. ca acasa. Nu sunt genul acela de roman cu petreceri , lautari, bautura :bigsmurf: ...nu am fost asa nici acasa.
Ce ma supara (dar incepe sa nu mai imi pese) este mentalitatea celor de acasa care nu au iesit din tara niciodata si au impresia ca aici banii cresc in copaci si noi doar trebuie sa ai culegem.Am cateva rude de acest gen.Inclusiv mama mea pana sa o aduc aici credea ceva asemanator.Dupa ce a venit si a vazut realitatea cruda, acum orice as vorbi cu ea la tel ma crede.A venit intr-un moment mai dificil si pentru noi si in special pentru mine.In luna cand a venit in vizita am depus peste 150 cv (facute ca la carte si fiecare cu lettre specifica) .Eu terminasem primul AEC, in birotica si credeam ca toata lumea ma va angaja (dupa spusele profesorilor).Deci eram pe val.Din cele 150 cv am primit doar 2 propuneri dar si alea au fost pentru stagiu neplatit. :cry:
Va dati seama cum s-a simtit mama vazand toate astea dupa cate eforturi am facut sa venim aici , sa invatam limba (doar eu si fetele), sa iei totul de la inceput.
Nu vreau sa ma plang ci doar vreau sa realizati ca am trecut prin multe dificultati in cei 6 ani.
Cum am mai zis am noroc de o sotie si doua fete care ma inteleg si care au fost alaturi de mine in tot acest timp.

PS .Pt geomaticianul -Aici in Mtl quebecosii sunt mai ok , dar daca te duci mai sus , mai pe la tara ....wow. Din fericire acum lucrez in birou numai cu europeni: greci,italian, francez si polonez . Deci nu am treaba cu localnici.Iar la tel vb doar cu indieni (IBM si-a mutat o mare parte din birouri in India).
Pt Canin--Hernia inca ma omoara (am facut fizio 4 luni).Exista si Romania ca echipa dar trebuie ca sa ai peste 35+ ani ca sa joci . Da-mi un semn daca vrei sa te bagi la un fotbal organizat. Iar cu comportamentul romanilor.... o sa te convingi singur cand o sa vi aici.Nu pot sa generalizez pt ca am intalnit si romani de treaba , dar ideea este urmatoarea:cand esti nou venit si ai nevoie de bani , toata lumea profita de tine (din pacate romanii nu fac exceptie ba din contra).

Numai bine
papusoiu77

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde crsv » 08 Mai 2017, 20:26

fiecare e un "experiment" unic si irepetabil iar cea mai mare greseala e sa citesti ca x a reusit in ceva iar y a esuat deci va fi la fel pt tine .
de asta unii din QC pleaca in partea engleza , altii vin in QC iar altii inapoi in Romania.
o simpla recomandare sau chiar un sfat din partea cuiva i-ti poate schimba complet viata
prea multe asteptari i-ti pot ruina viata dar la fel se poate intampla daca ai prea putine
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA