• Publicitate

Dupa 6 ani inca in Quebec

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Dupa 6 ani inca in Quebec

Mesajde astalavistababy » 29 Mai 2017, 12:51

thief scrie: Ca ar fi ok sa duci o viata "decenta" la Miami sau la San Diego sau la Valencia sau la Syndney sau la Kuala Lumpur (sau la Dubai .... lol), dar in Quebec ....

Sau Disneyland, unde e, ca nu o vad pe lista? :lol:
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 18 ori

Publicitate

Mesajde cian » 29 Mai 2017, 13:39

astalavistababy scrie:
thief scrie: Ca ar fi ok sa duci o viata "decenta" la Miami sau la San Diego sau la Valencia sau la Syndney sau la Kuala Lumpur (sau la Dubai .... lol), dar in Quebec ....

....sau Cuba,loll.....
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 97 ori

Mesajde thief » 30 Mai 2017, 07:28

DonTavo scrie:
thief scrie:
Asa zic si eu. Si mie mi-e dor de teren, fie ca era jungla din Africa sau desertul din Qatar sau muntii din Papua Noua Guinee .... those were the days .......

Hai ca s-a trezit din hibernare sclavul arabilor si ne povesteste ce a visat... Pana atunci poti sa continui sa debitezi povestile despre realizarile tale pentru cine e destul de naiv sa te creada

Moshu, da-i pa google dupa "Loloata Island" si da-i pe Images. Vezi debarcaderu ala care apare in toate pozele? Adica asta:

https://www.tripadvisor.com/LocationPho ... egion.html

Well ....

https://www.flickr.com/photos/144679414 ... ed-public/

Esti sau nu naiv sa ma crezi? in Papua New Guinea am fost country manager cind lucram pt o firma din Kuwait. Si cind terminam lucru ... :D :D ...:

https://www.flickr.com/photos/144679414 ... ed-public/

Eu cam tot ce spun pe aici e adevarat dar ca tie ti se par vise, aici te-nteleg. Ti-am mai spus-o, tu esti baiatul cu aspiratii si ambitii... ehm, decente ....adica sa-ti duci viata linistita la tine in urbe, de care urbe esti mindru ca are piscine si ca a facut OMV un sediu "ca-n occident" unde te simti ca l-ai apucat pe dumnezeu de buca ca ti s-a dat sansa sa lucrezi pe o pozitie de personal ajutator (sau cum s-o fi spunind in romana la "support staff", spre deosebire de core-staff, adica aia care lucreaza intr-adevar in businessul firmei). Tot ce pot sa spun e doar ca parerile tale despre Canada ca tara poti sa le ai si sa le impartasesti, si - ironically - cam aceleasi pareri le am si eu, dar ca tipologie si caracter nu esti tu omul care sa dea sfaturi eventualilor emigranti - adica esti genul slab, ne-aventuros, legat de locul de acasa, absolvent de filologie, etc., si caruia i se pare ca-s vise ca altii isi traiesc viata in alte locuri cu alti oameni si in alt mod.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde thief » 30 Mai 2017, 07:33

cian scrie:
astalavistababy scrie:

....sau Cuba,loll.....

Corect. Eu m-am tot gindit sa mai scale down si ma retrag intr-un trai mai minimalist pe undeva, ma gindeam la Africa. Problema e ca avind copil te gindesti ca vrei sa-i dai alte sanse si ca pt viitorul lui e mai bine sa creasca intr-un oras mare modern unde are scoli ca lumea, face sport, traieste in alt mediu, etc..
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde papusoiu77 » 25 Iul 2017, 17:34

bigjoealexis scrie:
papusoiu77 scrie:Salutare la toata lumea,

Am un pic de timp liber la munca :D asa ca m-am gandit sa imi spun si eu povestea din Canada.
Deci am venit aici in Montreal in martie 2011 impreuna cu sotia si cele doua fete cu multe asteptari de la viata canadiana (atunci nu stiam ca exista doua lumi diferite intr-o singura tara Quebec si restul Canadei :? ).
Trebuie sa specific ca nu am avut niciodata ajutor social , ci pur si simplu am avut noroc cu sotia care lucra in tot acest timp si am reusit sa traim 4 persoane din salariul ei plus bursa mea.
Eu am inceput sa studiez si asta am facut timp de 4 ani pana anul trecut. Am facut 3 AEC si un certificat si de abia dupa al treilea AEC (in informatica) am putut sa ma angajez.
Asa ca cei care zic ca nu ai nevoie de studii aici sa se mai gandeasca.Eu sunt exemplul viu ca trebuie.Studiile din tara deja sunt trecute aici la rubrica etc .
Cea mai dezamagitoare experienta am avuto cand am fost angajat la o fabrica la Terrebonne. Eram singurul emigrant din 50 de angajati si primele 3 saptamani nu vorbea nimeni cu mine (mai putin seful) si mai mult, cand intram dimineata in cafeteria toata lumea se oprea din vorbit si asteptau pana ieseam afara ca sa vorbeasca din nou.
Atunci mi-am dat seama de tipul quebecosilor :rasisti, inculti, prosti si fuduli.
Dar inca sunt in Quebec si nu stiu clar , ce ma tine aici.Poate casa (am reusit sa luam anul trecut), prietenii sau vremea asta prietenoasa :D .
As mai avea multe de spus dar mai si trebuie sa muncesc :roll: .

Foarte adevarat, cu Quebecosii si restul canadei. Dar si-au facut- cu propria mina: Au vrut FRANCOFONI pai are credeau ca o sa vina??? FRancezii ca NAPOLEON? nuu normal arabii din Nordul Africii si din Arondismentele de peste mare..

Tu ai spus ca ...ok...dar SOTIA cum de s-a angajat asa repede? asta e mai interesant..

Salutare ,

Imi pare rau daca din cauza mea a-ti inceput sa va certati intre voi . Scopul povestirii a fost cu totul altul.
Chiar nu inteleg de ce mai intra pe forum persoanele care au fost aici si s-au intors acasa.Eu unul daca m-as intoarce acasa nu cred ca as mai avea ce cauta pe forumul asta. Dar asta este doar parerea mea :(

Pentru bigjoealexis

Sotia este programatoare si a gasit primul job aici ca operator de birou intr-un depozit dupa 3 luni de cand am aterizat aici. A ramas acolo 2 ani pana a gasit un post de programatoare.Si da, nu am cerut niciodata ajutor social , si da am trait 4 persoane din salariul ei de 13$ si bursa mea de studii (pe care am inceput sa o rambursez de curand :x ). Nu am trait in lux dar nu pot spune nici ca am fost muritori de foame sau ca nu am avut lucrurile necesare pentru copii si pentru noi.Am luat si lucruri de pe strada ca sa mai avem si noi o mobila , doua in casa. Si nu imi este rusine sa spun pentru ca toate astea fac parte din viata mea inceputa aici in Canada, cu bune si rele.Chiar daca acum am job, casa, masina , datorii, etc.. eu nu uit de unde am plecat si prin ce am trecut .
Postul meu a fost creat din dorinta de a impartasii cat mai multe cu romanii care vor venii aici.
Stiu din proprie experienta ca cei de acasa (rude , prieteni), mai ales cei care nu prea au fost plecati in alte tari, cred ca in Canada esti primit, rugat, implorat, etc cu bani, cu munca , casa, masina.....
Cel putin rudele mele asa cred inca.
Asi mai scrie dar am terminat ziua de munca asa ca trebuie sa va las :P

Numai bine

PS. Nu va mai certati, nu face bine la sanatate :mrgreen:
papusoiu77

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 9 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA