• Publicitate

Povestea mea- dupa 20 de ani

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Povestea mea- dupa 20 de ani

Mesajde Dianna130 » 12 Iul 2017, 14:16

Buna ziua la toti si sper sa va gasesc cu bine, sanatosi si uniti. Vreau sa va povestesc experienta mea, probabil sa pot influenta in bine pe alti tineri dornici sa iti faca un viitor frumos si sa nu isi piarda speranta in ei.

Am citit intimplator povesti scrise de romani aici, si va spun sincer, am plins in hohote. Nu pot sa cred cite sacrificii fac romanii, ce natie de oameni destepti, brilianti sintem. Nu pot sa cred si ce mindra sint ca sint Romanca.

Vreau sa nu va pierdeti increderea in voi, speranta si mai ales credinta ca Dumnezeu e in noi, ne ajuta si ne calauzeste pasii in fiecare clipa (nu sint atit de credincioasa, dar am ajuns in astia 20 de ani sa ...cred).

Deci, am aterizat in New York (povestea mea se desfasoara in New York City) cind aveam 20 de ani, cu doar un liceu de finante in Ro, fara prea multa experienta de viata si nici "Skills" cum spun cei de aici. Aveam o viza de 2 luni si venisem la prietenul meu roman (fost coleg de liceu) care era aici , casatorit cu cineva si cu un servici de brutar.

Nu pot sa spun ce frumos era New Yorkul si ziua si noaptea si ce fericita eram, chiar daca nu aveam acte, nu stiam limba etc. In fine, am inceput sa lucrez intr-o fabrica pe $3.75 la ora, apoi intr-un restaurant italian - hostess, si tot asa, la curatenie...etc. 2-3 ani au trecut, am facut o fetita, apoi un baiat, viza expirase, sotul meu era in facultate in NY la City (CUNY) si apoi m-am inregistrat si eu.

Vroiam sa fac facultate. Cu 2 copii mici, 2 si 3 ani, cu servici de 8 ore pe zi....si full time school, am terminat facultatea in accounting, sotul a terminat matematica. Intre timp ne-am despartit, pt ca era brutal...servici, scoala, copii, si mai multe. In fine, intre timp mi-am alicat pentru acte- green card, (m-am incadrat la o categorie) si deabia dupa ce am terminat facultatea mi-au dat green cardul.

Apoi am facut masteratul in bussiness and administration, si fostul sot in matematica. Dar eram despartiti. In fine, am muncit, am tinut-o asa inca 3 ani, acum pot spune ca au fost frumosi. Am muncit greu, dar s-a meritat. Se poate. Eu am muncit pe cash in perioada aia, si mi-am platit doar undergraduate cu cash. SI aveam si 2 copii si mama care avea grija de ei. A fost ingrozitor de greu, dar in acelasi timp frumos.

A venit si criza aiai nebuna din 2008, 2009 si m-am mutat din NY intr-un stat mai central, nu asa de ...famous... Serviciile erau asa de proaste aici, incit am renuntat sa mai lucrez in contabilitate. Mi-am deschis un azil mic de 5 persoane de batrini. Sint mai fericita asa, muncesc mai putin, am fete care ma ajuta si pina la urma nici nu mai am rabdare sa ma uit intr-un computer toata ziua cit e de lunga dupa numere. The hell with it!!!! Imi place ca asa macar imi fac contabilitatea la businessul pe care il am.

Bravo voua, daca ati facut facultati in Ro incercati sa le echivalati aici. Stiu f multi romani care au facut aici Medical School, Law, School, Dentistry School, etc. Nu va indoiti de capabilitatile mintale pe care le aveti. Daca ati reusit in RO puteti si aici. Eu am putut, oricine poate. Aveti nevoie doar de motivatie. Va doresc numai bine, sanatate si tot ce e mai frumos!!
Dianna130
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Re: Povestea mea- dupa 20 de ani

Mesajde geomaticianu » 12 Iul 2017, 18:34

Bravo,felicitari pentru determinare si puterea de a merge mai departe.Eu nu as fi reusit in locul tau,am ales doar bine locul care stiam ca mi se potriveste.Ma bucur sa aud povesti de succes,inspirationale ale romanilor de pretutindeni.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde rux13 » 12 Iul 2017, 18:54

Diana,
Iti multumesc mult pentru mesajul tau. E o istorie de viata autentica.
Apropo, tu esti in US inca, for ever probabil?
Te-ai gandit vreo data sa te muti in Canada? Sau sa vii inapoi in Romania?
Ce fac copiii?
Scuze ca pun prea multe intrebari, dar cred ca raspunsurile ar fi utile celor care se gandesc sa emigreze acum.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde Dianna130 » 13 Iul 2017, 06:48

Sint inca in US, cu cetatenie, copiii sint cu mine nascuti aici... Nu o sa plec de aici ..dupa 20 de ani..unde sa mai imigrez ? De ce am renuntat la Corporate America? Mi-a trebuit un an sa ma obisnuiesc mental ca nu o sa mai folosesc diplomele mele. Dupa 2008 e o f mare presiune psihica sa lucrezi pt o companie in US mai ales in domeniile de top...si am renuntat. Plus ca salariul e destul de mic- 60 de mii pt o femeie cu 2 copii...nu mi ajungeau, eram in rosu in fiecare luna. Si in businessul asta de batrini nu e usor, e stresant, dar banii sint dubli, munca e mai usoara si am creierii inca ai mei...deci nu sint sclav..sau sint scalv pt mine. Fata mea e in facultate la.Ohio State la Neuroscience, Dean's List in fiecare semestru. Bine, e nascuta aici si asa trebuie iar baiatul are 17 ani.

Ce vreau sa va rog e, nu renuntati la idealurile voastre. Speranta moare ultima...si mai recent de vreo 5 ani...ma uit in urma si realizez ca am facut f multe lucruri cunva bazate si pe.legea atractiei. E atit de interesant acest subiect...ce gindesti...si la ce te concentrezi tot timpul...aia primesti inapoi. As putea vorbi de asta ore...in fine, pe.plan de relatii ...I failed completely....asta e...mi ar fi placut sa nu fiu singura...dar asta e...Va doresc la toti numai bine si va multumesc pt cuvintele frumoase...

Inca o data, si la 40 de ani ..orice e posibil, si la 50-60 de ani totul e posibil...totul e sa vrei, sa ai credinta si Dumnezeu e bun, ne ajuta in tot ce vrem.
Dianna130
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde jean » 14 Iul 2017, 08:06

Dianna te felicit pentru curajul, perseverenta si modul tau de a vedea viata.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 115 ori
I s-a multumit: 179 ori

Înapoi la Canada - Povestea MEA