• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde jean » 04 Aug 2017, 18:04

In est ploua si toata lumea e bacoviana sau baudelaireana si nu stiu cu cine sa mai faca copii ori nu stiu sa mai faca deloc, in vest toti sunt high de la fumul culturilor de marijuana care ard in BC si vor sa faca copii cu femei grase iar Marius Obreja nu stie daca sa mai vina in Canada sau nu. :mrgreen:
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde bissy9 » 05 Aug 2017, 02:14

jean scrie:In est ploua si toata lumea e bacoviana sau baudelaireana si nu stiu cu cine sa mai faca copii ori nu stiu sa mai faca deloc, in vest toti sunt high de la fumul culturilor de marijuana care ard in BC si vor sa faca copii cu femei grase iar Marius Obreja nu stie daca sa mai vina in Canada sau nu. :mrgreen:

Ce-i drept ma apuc sa caut un forum si despre Australia. :lol: :lol: :lol:
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde holger » 05 Aug 2017, 04:02

Eu raman cu sfatul care ti au dat multi, dute sa vezi cum e. Eu am fost si in vest si in est, si mi am facut o parere, merita sa dai bani sa vezi.
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 02:46

thief scrie:
capsunar scrie:
thief scrie: De pe Companies House: MADE Recruitment - 2 angajati, adica tu si cu letona (sau ce e ...). De unde ai 3 "resourceri"...?

lol... Se vede ca cu firmele si accountingul nu prea ai treaba. Poate vrei sa spui actionari / manageri. Pulimea se trece separat pe statu de plata.
Cred ca nici la voi la harabia nu se trec toti angajatii la echivalentu registru comerciului. La noi se trec doar persoanele importante, actionariatul si directoratul.

Este destul de normal ca firma de recruting sa faca parte dintr-un holding si cea care lucreaza direct cu oamenii sa fie pe negative din motive de liability. La voi acolo in tarile alea exotice nu prea exista libaility, ii tai omului mana, il omori zero liability deci si contabilitatea e diferita. Fii tu sigur ca nu stii tot.

Repet, scrie 2 angajati, nu actionari / manageri. Cu calificarea pe care am fact-o mai sus ca ma uitam la Halep in timpul asta, si o fi fost un laps momentan si am vazut gresit, si ca mi-e tirsa sa mai caut acum ca s-a terminat meciul. Mai mergeti si voi si cautati.

Deci nea capshuna, revenind dupa weekend si fiindca Halep s-a retras din meciul cu Makarova pe motiv de caldura , asta e, las' ca'ncepe Rogers cup de miine, la voi la Canada n-o sa fie asa cald, ba poate chiar o sa si ploua ... :-) ca de obicei, si romanashii o sa o incurajeze din toti rarunchii cu steaguri, acum pe bune cred ca fata ar juca mai bine daca n-ar tot striga aia din tribune Hai Simona cu accent de mitici, iti dai seama daca in US e asa cum o sa fie la Toronto, deci cum ziceam extras din Companies House, MADE recruitment, Financial Statements to March 31, 2017, section 3 - Note to Financial Statements: "The average number of employees during the year was 2". Employees, dom' inginer. Credeam ca mi-a jucat berea o festa si n-am vazut bine, dar uite ca am vazut. Ma refream la punctul care a fost pe linie, dar l-au strigat out, evident, am zis ce draq, dupa 3 beri m-am defocusat, noroc cu hawk-eye technology in zilelea astea, ca se poate verifica orice, la fel si cu companies house.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde Sly » 06 Aug 2017, 09:24

Ce-mi place cum va combina hotul sa-i dati raportulsi sa va justificati in fata lui de parca ar fi ala de la cadre pe unde oti vrea sa va angajati. :lol: :lol: :lol:
Si voi chiar puneti botul sa-l bagati in seama.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde capsunar » 06 Aug 2017, 12:04

thief scrie:.. deci cum ziceam extras din Companies House, MADE recruitment, Financial Statements to March 31, 2017, section 3 - Note to Financial Statements: "The average number of employees during the year was 2". Employees, dom' inginer. Credeam ca mi-a jucat berea o festa si n-am vazut bine, dar uite ca am vazut. Ma refream la punctul care a fost pe linie, dar l-au strigat out, evident, am zis ce draq, dupa 3 beri m-am defocusat, noroc cu hawk-eye technology in zilelea astea, ca se poate verifica orice, la fel si cu companies house.

Vad ca nu potzi sa dormi de grija omului, spui prostii cat capul tau despre actiuni, dividende si chiar valoaea unui companii, iar acum ii tot dai cu cei 2 angajati. Nu zic ca nu e posibil fie ca tine doar ca ai prea putine date ca sa afirmi ceva cu sigurantza.
Din pct meu de vedere nu ma doare, e treaba lui, poate nici el nu stie tot sau a fost tras in piept sau e uns cu toate alifiile si nu vrea sa posteze aici. Ti-am spus ca de multe ori companiile astea merg in gasca, ar trebui sa ai o diagrama cu toate companiie implicate in contracte si actionariatul lor. Asa o sa descoperi insa ca sitemul e corut pana in maduva oaselor, nimic nou.
La fel si cu nr de angajati nu stiu cum e cu raportatul in UK, am ceva idee cum e in BC dar ma indoiesc ca raporteaza cineva nr de contractori/consultanti. in BC de ex faci payroll la FTE, da nu si la contractori. Can am fost in UK mi s-a explicat e foarte comun sa lucrezi cu contractor.
Din nou ar trebui mai multe dat de genul o balanta cu date contabile de genul cheltuile pe conturi pt ca au si ei conturi dedicate pe operatiuni asa cum e in Ca sau Ro. Cauta tu ultima balanta depusa de ei care sa fie cu numele contului si nu cu nr si imi dau si eu cu presupusul. Habar nu am ce e public cand e vrba de payroll sau taxe depuse, da tu poti sa cauti. Pe urma ar trebui sa gasesti contractele cu alte firme, good luck with that. Altfel no point, mai bine stai cu ce te pricepi, femeile de diverse natii si meciurile.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA