• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 12:52

capsunar scrie:
thief scrie:.. deci cum ziceam extras din Companies House, MADE recruitment, Financial Statements to March 31, 2017, section 3 - Note to Financial Statements: "The average number of employees during the year was 2". Employees, dom' inginer. Credeam ca mi-a jucat berea o festa si n-am vazut bine, dar uite ca am vazut. Ma refream la punctul care a fost pe linie, dar l-au strigat out, evident, am zis ce draq, dupa 3 beri m-am defocusat, noroc cu hawk-eye technology in zilelea astea, ca se poate verifica orice, la fel si cu companies house.

Vad ca nu potzi sa dormi de grija omului, spui prostii cat capul tau despre actiuni, dividende si chiar valoaea unui companii, iar acum ii tot dai cu cei 2 angajati. Nu zic ca nu e posibil fie ca tine doar ca ai prea putine date ca sa afirmi ceva cu sigurantza.
Din pct meu de vedere nu ma doare, e treaba lui, poate nici el nu stie tot sau a fost tras in piept sau e uns cu toate alifiile si nu vrea sa posteze aici. Ti-am spus ca de multe ori companiile astea merg in gasca, ar trebui sa ai o diagrama cu toate companiie implicate in contracte si actionariatul lor. Asa o sa descoperi insa ca sitemul e corut pana in maduva oaselor, nimic nou.
La fel si cu nr de angajati nu stiu cum e cu raportatul in UK, am ceva idee cum e in BC dar ma indoiesc ca raporteaza cineva nr de contractori/consultanti. in BC de ex faci payroll la FTE, da nu si la contractori. Can am fost in UK mi s-a explicat e foarte comun sa lucrezi cu contractor.
Din nou ar trebui mai multe dat de genul o balanta cu date contabile de genul cheltuile pe conturi pt ca au si ei conturi dedicate pe operatiuni asa cum e in Ca sau Ro. Cauta tu ultima balanta depusa de ei care sa fie cu numele contului si nu cu nr si imi dau si eu cu presupusul. Habar nu am ce e public cand e vrba de payroll sau taxe depuse, da tu poti sa cauti. Pe urma ar trebui sa gasesti contractele cu alte firme, good luck with that. Altfel no point, mai bine stai cu ce te pricepi, femeile de diverse natii si meciurile.

Cat timp a fost pertinent si curiozitatile lui aveau sens nu m-a deranjat sa ii raspund sincer si fara ocolisuri, daca as fi avut ceva de ascuns as fi venit aici cu un pseudonim si nu as fi prezentat niciodata numele meu, compania unde lucrez sau orasul in care stau.
I-am si aratat exemple ale altor 2 mari companii ca nu au cum sa aiba 5 respectiv 13 angajati daca te iei dupa ce scrie pe Companies Houses la Officers(scrie clar acolo officers, nu employees). Angajatii temporari sunt pe un payroll extern pentru ca e mai ieftin decat sa-i avem noi pe payroll-ul nostru dar pe payslip-ul lor scrie beneficiar: "Made Recruitment".

In momentul in care vad ca o tine intr-una doar cu hate si cu o neincredere totala pentru orice i-as spune mi-am dat seama ca este o pierdere de timp sa-i mai raspund pentru ca nu s-ar sfarsi niciodata tirada lui de intrebari si pentru ca am depasit limita de a-i raspunde din bun simt, tirada lui de intrebari depaseste common sense-ul asa ca si raspunsurile mele se vor opri. :lol:

Sunt nenumarate personalitati de oameni in lumea asta, nu trebuie sa incerci imposibilul de a-i intelege pe toti. Am incercat sa-i inteleg sensul intrebarilor si unde vrea sa ajunga, nu am reusit asa ca nu ma voi mai obosi. :))
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 14:28

Bissy9, cu tot respectul fata de colegii de forum, dar eu am alta dinamica decit ei. De aia nici nu sint in Canada. Ca daca asi fi, probabil asi fi ca ei. Anyway, zici ca nu-mi mai raspunzi la intrebari, ok evident, dupa cum am mai spus si stii si tu dealtfel, nu ai nici-un motiv sa trebuiasca sa te explici. Chestia e ca unii iau totul la face value, eu nu o iau intotdeauna.
Te mai intreb ceva, evident nu trebuie sa raspunzi, dar intrebarea e simpla, si nu ar trebui sa-ti ia mai mult de cinci secunde sa raspunzi, raspunsul n-ar trebui sa fie mai lung de 3 cuvinte: cu ce viza ai intrat in Dubai in cele 3 dati cind ai venit? Thanx.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 14:37

thief scrie:Bissy9, cu tot respectul fata de colegii de forum, dar eu am alta dinamica decit ei. De aia nici nu sint in Canada. Ca daca asi fi, probabil asi fi ca ei. Anyway, zici ca nu-mi mai raspunzi la intrebari, ok evident, dupa cum am mai spus si stii si tu dealtfel, nu ai nici-un motiv sa trebuiasca sa te explici. Chestia e ca unii iau totul la face value, eu nu o iau intotdeauna.
Te mai intreb ceva, evident nu trebuie sa raspunzi, dar intrebarea e simpla, si nu ar trebui sa-ti ia mai mult de cinci secunde sa raspunzi, raspunsul n-ar trebui sa fie mai lung de 3 cuvinte: cu ce viza ai intrat in Dubai in cele 3 dati cind ai venit? Thanx.

Vara-mea a depus cererea pt viza, prima oara a trebuit sa specifice ca am nevoie de pt intrare multipla dar a zis ca a fost super simplu, nu a comentat nimeni.

A doua oara stiu ca a fost mai complicat pentru ca atat eu cat si sotia am avut pasapoarte temporare si mi-a spus ca nu putem si am fost sa ne facem pasapoarte simple electronice dar eram cam pe fuga pentru ca prima oara a durat ceva sa o obtina si am luat biletele cu o agentie de turism care au zis ca rezolva ei si am primit pe mail viza.
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 14:37

capsunar scrie:. Altfel no point, mai bine stai cu ce te pricepi, femeile de diverse natii si meciurile.

Mosh Capshuna... acum intre noi doi, asa ca de la expat la expat (ar trebui sa-l includem si pe sly in discutia asta, ca si el tot expat e, in Toronto..), zi si tu: pe un barbat adevarat ce altceva ar trebui sa-l intereseze pe lumea asta decit la 3 lucruri: masini, femei, si meciuri?
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 14:40

thief scrie:
capsunar scrie:. Altfel no point, mai bine stai cu ce te pricepi, femeile de diverse natii si meciurile.

Mosh Capshuna... acum intre noi doi, asa ca de la expat la expat (ar trebui sa-l includem si pe sly in discutia asta, ca si el tot expat e, in Toronto..), zi si tu: pe un barbat adevarat ce altceva ar trebui sa-l intereseze pe lumea asta decit la 3 lucruri: masini, femei, si meciuri?

Vezi poza, nu am avut timp sa o photoshopez si iti mai trimit daca vrei. :) :roll: :roll:
Fişiere ataşate
558893_10151563601393749_2129845905_n.jpg
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 14:56

bissy9 scrie:Vezi poza, nu am avut timp sa o photoshopez si iti mai trimit daca vrei. :) :roll: :roll:

Nah, ajunge una. Nu ma indoiam c-ai fost la Dubai, ma indoiesc doar de toata povestea cu venitul de trei ori si de povestea cu Decathlon, Osaka, Florida Int. Univ,, samd.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA