• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 15:06

bissy9 scrie:A doua oara stiu ca a fost mai complicat pentru ca atat eu cat si sotia am avut pasapoarte temporare si mi-a spus ca nu putem si am fost sa ne facem pasapoarte simple electronice dar eram cam pe fuga pentru ca prima oara a durat ceva sa o obtina si am luat biletele cu o agentie de turism care au zis ca rezolva ei si am primit pe mail viza.

Ooops, acuma vad mesajul asta. Ok, dar a doua oara a fost in 2015, right? (nu mai dau acum mesajele inapoi, dar parca asa mi-adusc aminte ca ai spus). UAE a eliminat viza pt romani in 2014. In 2015 se putea veni direct fara viza. Nu era nevoie de nici-o viza prin agentie (si nici prin verisoara), te urcai pur si simplu in avion si mergeai la Dubai ca si cum ai fi mers la Londra, de ex. Nu stiai asta? ma si mir ca agentia "a rezolvat", ca nu era nimic de rezolvat.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Publicitate

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 15:11

thief scrie:
bissy9 scrie:Vezi poza, nu am avut timp sa o photoshopez si iti mai trimit daca vrei. :) :roll: :roll:

Nah, ajunge una. Nu ma indoiam c-ai fost la Dubai, ma indoiesc doar de toata povestea cu venitul de trei ori si de povestea cu Decathlon, Osaka, Florida Int. Univ,, samd.

Pai pana mai devreme te indoiai si daca am fost in Dubai, iti trimit poza si din Osaka daca vrei si de la FIU si iti fac un print screen cu mail trimis de la Decathlon unde o sa vezi data si functia, ar fi cam greu sa modific acum emailuri.
Iti arat si payroll-ul de la companie ca sa vezi ca sunt 20 de angajati ai Made Recruitment si 219 temp workers + 47 de soferi care sunt self employed.

Am dovezi pentru absolut orice, intrebarea mea este de ce as face asta?

De ce atata adversitate fata de povestea mea sau asta este caracterul tau in general?
Daca iti prezint dovezi pentru tot si te linistesc pe tine voi primi puncte in plus pentru Express Entry?
Daca iti voi castiga tie respectul voi avea un prieten pe viata care imi este indispensabil acum?
Nu am nici cel mai mic motiv sa imi pierd timp pretios pentru a cauta poze pe harduri asa cum am facut cu asta din Dubai pentru a cauta si din Osaka si de la FIU sau poate chiar scrisoarea prin care am fost acceptat si invitat sa fac parte din anul lor universitar sau poate vrei sa vezi certificatul de deces al fetei cu care eram atunci si care s-a sinucis dupa ce i-am spus ca eu chiar am de gand sa termin masterul acolo si sa raman in state doar pentru a linisti pe cineva care se crede el diferit fata de restul "gloatei de pe acest forum". "Gloata" asta de pe forum care inca traiesc in mizeria din Canada incearca sa dea niste sfaturi pertinente, incearca sa ofere un ajutor si participa activ la mentinerea unei fluente in comunicare pe acest forum. Tu spui doar cat de kkt este Canada si ce buna decizie ai luat tu plecand si cat de frumos ti s-a schimbat viata de atunci dar tot pe forumul asta ai ramas scormonind prin viata personala a oamenilor(chiar daca e vina lor ca isi expun detaliile pe un forum public). Nu pot sa te condamn pentru ca nu am niciun drept de a face asta, fiecare are dreptul de a avea actiunile pe care le considera de cuviinta dar astea fiind spuse imi argumentez motivele pentru care nu mai intentionez de a-ti da apa la moara si de a continua aceasta piesa de teatru ieftina in care vrei sa ai rolul principal dar nici macar nu ai invatat replicile.

Te salut cu respect. 8)
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 15:14

thief scrie:
bissy9 scrie:A doua oara stiu ca a fost mai complicat pentru ca atat eu cat si sotia am avut pasapoarte temporare si mi-a spus ca nu putem si am fost sa ne facem pasapoarte simple electronice dar eram cam pe fuga pentru ca prima oara a durat ceva sa o obtina si am luat biletele cu o agentie de turism care au zis ca rezolva ei si am primit pe mail viza.

Ooops, acuma vad mesajul asta. Ok, dar a doua oara a fost in 2015, right? (nu mai dau acum mesajele inapoi, dar parca asa mi-adusc aminte ca ai spus). UAE a eliminat viza pt romani in 2014. In 2015 se putea veni direct fara viza. Nu era nevoie de nici-o viza prin agentie (si nici prin verisoara), te urcai pur si simplu in avion si mergeai la Dubai ca si cum ai fi mers la Londra, de ex. Nu stiai asta? ma si mir ca agentia "a rezolvat", ca nu era nimic de rezolvat.

Atat timp cat mi s-a spus ca nu e ok pasaportul temporar ci am nevoie de simplu electronic si am luat biletele cu vreo 70RON mai scumpe decat erau pe wizzair(aparuse de curand wizzair spre Dubai), iar agentia respectiva au spus ca se ocupa ei de toate formalitatile(chiar daca este timpul scurt) si primesc totul pe mail plus scaune cu extra leg-room ca si bonus ca am ales agentia lor mi s-a parut rentabil.
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde thief » 06 Aug 2017, 15:31

Bissy9, hai ca discutia ia o turnura bizara, acum ca spui ce spui in mesajul de dinainte (inainte de ala cu pasapotul). Forget it. Si ca sa nu zici ca n-ai prmit si de la mine in sfat constructiv:

Pagina firmei tale:
http://maderecruitment.co.uk/about-us

e copiata aproape cuvint cu cuvint dupa cea a unei alte firme de recruitment:
http://www.cornerstone-staffing.com/lig ... cruitment/

Dat fiind ca ei sint in business dinaintea voastra cu vreo 10 ani, e de presupus ca voi ati copiat pagina lor, si nu ei pe a voastra. Continutul paginii lor e sub copyright, deci sinteti pasibili de infringement. Sfatul meu at fi sa va modificati homepage-ul. Daca tu esti managing director, e raspunderea ta. In rest, have a nice life.

PS: daca consideri ca ei v-au copiat pe voi, at trebui sa-i atentionati si sa le cereti sa-si schimbe pagina. Dar asi fi tentat sa cred ca voi I-ati copiat pe ei.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde Tavi » 06 Aug 2017, 17:16

Marius: am o curiozitate. Intr-o piata dominata de firmele mari (manpower, accenture, etc.) ati reusiti sa creati o nisa cu pozitii preponderent blue-collar? M-am gandit un pic la parcursul tau (e long weekend aici) si chiar nu stiu ce sa adaug sfatului meu initial (continua procesul Express Entry si vino aici sa vezi care-i treaba asa in teren, nu din povesti). Nu cunosc UK in profunzime (de fapt, nici macar superficial), dar Canada este o piata destul de protectionista. Nu stiu daca a(t)i putea construi ceva asemanator aici. Au mai fost interesati de Canada pe forum in toti anii de cand site-ul exista, iar multi au ales alte destinatii, ex. Australia.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 17:31

Tavi scrie:Marius: am o curiozitate. Intr-o piata dominata de firmele mari (manpower, accenture, etc.) ati reusiti sa creati o nisa cu pozitii preponderent blue-collar? M-am gandit un pic la parcursul tau (e long weekend aici) si chiar nu stiu ce sa adaug sfatului meu initial (continua procesul Express Entry si vino aici sa vezi care-i treaba asa in teren, nu din povesti). Nu cunosc UK in profunzime (de fapt, nici macar superficial), dar Canada este o piata destul de protectionista. Nu stiu daca a(t)i putea construi ceva asemanator aici. Au mai fost interesati de Canada pe forum in toti anii de cand site-ul exista, iar multi au ales alte destinatii, ex. Australia.

Manpower si Accenture nu au atat de multa putere in UK pe blue-collar.

24.7, Staffline, Templine, PMP, Transline, Single Resource, Pertemps sunt jucatori mari UK pe warehousing, iar in afara de 24.7 cu care a avut niste certuri mari letonul noi furnizam in peak time(sept-dec) candidati tuturor celorlalti pe second tier aggrement(ei au oamenii pe payroll si sunt on-site, noi doar le furizam oameni) si ne luam margin by-pass £0.50 pe ora timp de 12 saptamani. Cu PMP avem margin ongoing(cat timp lucreaza candidatul acolo), iar cu Pertemps avem noi oamenii pe payroll-ul nostru. Mai avem colaborari cu agentii mai mici unde noi avem oamenii pe payroll, avem contracte cu Eddie Stobarts, Bibby Logistics, Mark Thompson si cateva firme mai mici de logistics pentru soferi si avem undeva la 20 de permanent position recrutati de la inceputul anului unde ne luam intre 10-15% din salariul pe 1 an al candidatului cu ceva rebate period, evident. Pe langa pozitiile acestea mai avem contract cu cateva restaurante, baruri si 3 care homes unde ori avem oamenii pe payroll-ul nostru, ori suntem platiti per candidat o suma fixa(care homes - £700).

Pertemps, Single Resources, Bibby Logistics, Mark Thompson, care home-urile, restaurantele si barurile au fost aduse de mine ori de echipa recrutata de mine din ianuarie pana acum, restul erau.
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA