• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 17:42

Tavi scrie:Marius: am o curiozitate. Intr-o piata dominata de firmele mari (manpower, accenture, etc.) ati reusiti sa creati o nisa cu pozitii preponderent blue-collar? M-am gandit un pic la parcursul tau (e long weekend aici) si chiar nu stiu ce sa adaug sfatului meu initial (continua procesul Express Entry si vino aici sa vezi care-i treaba asa in teren, nu din povesti). Nu cunosc UK in profunzime (de fapt, nici macar superficial), dar Canada este o piata destul de protectionista. Nu stiu daca a(t)i putea construi ceva asemanator aici. Au mai fost interesati de Canada pe forum in toti anii de cand site-ul exista, iar multi au ales alte destinatii, ex. Australia.

Cat despre destinatii am un amalgam de idei acum in minte. In ianuarie fac 5 ani de UK, pot incepe sa aplic pentru rezidenta, urmand ca in +/- 1 an sa pot sa aplic si pentru cetatenie. Trebuie sa ma interesez daca cu cetatenia british am mai multe sanse pentru state pentru ca totusi tot acolo ma trage sufletul si m-as intoarce oricand avand si prieteni mai apropiati in Atlanta, New York si ceva mai indepartati prin California, Detroit si Chicago, dar asta este alta discutie, pentru alta zi si probabil alt forum.

In Canada m-am cam decis asupra Calgary dar in Ianuarie cand venim in vizita o sa aterizam Calgary, stam ce stam, zburam spre Toronto, stam ce stam si ne intoarcem in UK. Pana atunci dam Ielts-ul, echivalam diplomele, mai punem ceva bani deoparte si demaram procedurile mai agresiv. Sa ma vad eu cu invitatia si luam apoi hotararea decisiva.
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 06 Aug 2017, 17:43

Interesant. Daca ai fi aici, te-ar ajuta CETA dpdv al domeniului tau de activitate?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 17:51

Tavi scrie:Interesant. Daca ai fi aici, te-ar ajuta CETA dpdv al domeniului tau de activitate?

Mi-a zis letonul ca ma ajuta el cu tot ce e nevoie, inclusiv financiar ca sa deschidem made si in ca dar 1. nu vreau sa mai ma asociez cu el la nimic iar 2. nu ma mai vad in recrutare, nu e un domeniu care sa imi placa in mod special in schimb in imobiliare as lucra si maine.

CETA(recunosc ca nu stiam ce este) vad ca este acordul de piata libera intre eu si ca. Cu ce m-ar ajuta pe mine?

"CETA explained
Creating new opportunities for your business

The Comprehensive Economic and Trade Agreement, or CETA, is a trade agreement between the EU and Canada.

By boosting trade between us, CETA will create jobs and growth – and new opportunities for your business. Canada is a large market for Europe's exports and a country rich in natural resources that Europe needs.

CETA is also progressive. It goes beyond just removing customs duties, by taking people and the environment fully into account. By doing so, it'll set a new global standard for future trade agreements."

Sent from my iPhone using Tapatalk
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bissy9 » 06 Aug 2017, 17:54

Tavi scrie:Interesant. Daca ai fi aici, te-ar ajuta CETA dpdv al domeniului tau de activitate?

"How will mutual recognition of qualifications work?
CETA provides a framework for the EU and Canada to recognise each other's qualifications in regulated professions such as architects, accountants and engineers.

Professional organisations in the EU and Canada will be able to jointly work out the details for recognising each other's qualifications.

The authorities in the EU and Canada will then approve their work and make it law."

Partea asta este interesanta.

bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Gator » 07 Aug 2017, 08:32

bissy9 scrie:

CETA provides a framework for the EU and Canada to recognise each other's qualifications in regulated professions such as architects, accountants and engineers.

Professional organisations in the EU and Canada will be able to jointly work out the details for recognising each other's qualifications.

The authorities in the EU and Canada will then approve their work and make it law."

Mda ...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde alch000l » 07 Aug 2017, 09:02

bissy9 scrie:

Ha, buna asta. Sunt sute de mii de "motive" care se vor opune cel putin in Qc. Qc are entente de recunoastere reciproca a diplomelor cu Fr de multi ani (cred ca undeva la peste 15) dar e la fel de greu pentru un inginer scolit in Fr sa fie ing si in Qc. Reciproca insa nu e valabila, francezii pastrandu-si cuvantul. Asa ca ma indoiesc ca alte tari vor avea mai mult succes.

m2c @bissy9: ce a zis si Tavi, du-te in Ca, de preferat acolo unde ai vrea sa te stabilesti, vezi ce si cum, incearca sa nu fi doar turist. Aplica la cate joburi vezi marketate (cu ffw spre telefonul tau din UK) si vezi cat succes ai, caci in definitiv asta conteaza, sa-ti gasesti ceva de lucru, si daca experimentul asta nu iti spune nimic relevant pana la momentul in care vrei sa faci saltul, atunci e nevoie de o revizuire a planului tau. Daca vrei sa te faci camionagiu, Gator ar putea sa te ajute pe privat sa nu se ia altii de el pe aici pe public. E un job bun, mai ales in vest unde piata nu e asa supraaglomerata ca in est, dar investitia initial e mare. Daca vrei SUA, mai bine intereseaza-te cum ai putea sa aterizezi acolo ca "britanic" pentru ca esti mai aproape de obtinerea cetateniei britenice decat a celei canadiene la momentul asta.
Cat despre componenta etnica a Ca, cine stie ce ne rezerva viitorul, dar la cum decurg lucrurile acuma, in 20-30 de ani, nu va fi mare diferenta intre UK si Ca. Deja sunt orase cu peste 50% (StatCan) persoane nascute in afara granitelor considerate minoritati vizibile. Ce-i drept scapi de est-eu, dar poate ca oricum vei scapa in UK in urmatorii ani post-brexit (am inteles ca inainte de brexit se discuta deportarea celor care castiga <35k£/an). In preerii sunt destul de multi urmasi de est-eu, dar ei n-au prins comunismul.
Iti urez noroc, ca vad ca de perseverenta nu duci lipsa!
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA