• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde capsunar » 01 Aug 2017, 12:10

bissy9 scrie: In UK oficial ai 28 de zile de concediu + 8 bank holiday dar scrie clar in lege ca cele 8 zile de bank holiday pot fi platite sau nu de catre angajator, iar unii nu vor plati cele 8 zile.

Daca nu ploua la fel de mult ca in UK deja e un castig clima, chiar daca iernile sunt mai grele si mai lungi un pic.
Asta inseamna patinoare si partii de ski deschise mai mult timp, so a winning situation.

Din ce stiu eu, si aici daca esti platit pe an sant platite sarbatorile, daca esti platit la ora nu. Mie personal concediul imi lipseste cel mai mult fata de Eu.
Din ce am constatat pe piele proprie, ploaia e de preferat zapezii cand trebuie sa mergi cu masina la servici. Daca ar fi transport in comun decent ar fi invers asa ca tu vezi din perspectiva de acolo unde ai transport in comun decent. Aici la 2 servicii cam trebuie 2 masini.
Cu masina, te duci in garaj, te sui in masina, conduci, intri in parcarea subterana de la munca si nu ai treaba cu ploaia. Iarna aia un pic mai lunga tine vreo 6 luni, vezi ca e un thread cu iarna de 8 luni asa ca ai grija la picul ala. :lol:
In Vancouver ai cam in fiecare an 1 luna jumate sau 2 de soare neintreupt. La fel e posibil cam odata la 4-5 ani sa ploua iarna cam 1 luna in fiecare zi.

Access la partii de skii decente ai numai din Calgary, Deadmonton si Vancouver. Vanc are 3 resorturi de skii parte din oras de ex de unde stau eu, iesit pe usa pana am plecat pe skiuri la vale imi ia cca 1h. Uite cum se vede Vancouver de pe partie.
Imagine
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Publicitate

Mesajde bissy9 » 01 Aug 2017, 12:20

capsunar scrie:Din ce stiu eu, si aici daca esti platit pe an sant platite sarbatorile, daca esti platit la ora nu. Mie personal concediul imi lipseste cel mai mult fata de Eu.
Din ce am constatat pe piele proprie, ploaia e de preferat zapezii cand trebuie sa mergi cu masina la servici. Daca ar fi transport in comun decent ar fi invers asa ca tu vezi din perspectiva de acolo unde ai transport in comun decent. Aici la 2 servicii cam trebuie 2 masini.
Cu masina, te duci in garaj, te sui in masina, conduci, intri in parcarea subterana de la munca si nu ai treaba cu ploaia. Iarna aia un pic mai lunga tine vreo 6 luni, vezi ca e un thread cu iarna de 8 luni asa ca ai grija la picul ala. :lol:
In Vancouver ai cam in fiecare an 1 luna jumate sau 2 de soare neintreupt. La fel e posibil cam odata la 4-5 ani sa ploua iarna cam 1 luna in fiecare zi.

Access la partii de skii decente ai numai din Calgary, Deadmonton si Vancouver. Vanc are 3 resorturi de skii parte din oras de ex de unde stau eu, iesit pe usa pana am plecat pe skiuri la vale imi ia cca 1h. Uite cum se vede Vancouver de pe partie.
Imagine

Daca ai contract ti se plateste un numar fix de zile, pot fi toate 8, pot fi cate vrea angajatorul dar raman fixe pana la terminarea contractului. Daca esti platit la ora, cel mai probabil nu le ai platite dar unele locuri de munca te platesc dublu in zilele respective ca sa vii la munca.

Nu am folosit transportul in comun aici decat in primele 3 luni, dupa ce am fost angajat la Virgin Media mi s-a dat masina de serviciu, iar acum le avem pe ale noastre dar stam foarte prost la capitolul parcari si daca ploua torential cum se intampla destul de des, de unde ai parcat masina pana ajungi unde ai intalnirea cu clientii sau cu oricine ai avea ajungi leoarca, iar iarna cand sunt -3 spre 0 grade, ud leoarca si cu un vant de 40-45mph crede-ma ca o sa iti suni sotia si o rogi sa puna si ea cateva lemne in plus in centrala ca sa dogoreasca caldura in casa cand ajungi. :)))

Prefer zapada, temperaturile mai scazute dar constante(sa stiu la ce sa ma astept cand plec de acasa) de o mie de ori decat ploile neprevazute si interminabile, vantul nebun si namolul care parca nu mai dispare. :))

Vancouver mi se pare scump si asemanator cu Londra deci as spune pas, Toronta imi placea dar iar il aseman cu Londra la aglomeratie, ma orientasem spre Calgary. Imi place orasul, imi place zona, imi plac posibilitatile de recreere, au un program misto de specializare si cursuri pe finante pentru sotie, case la preturi accesibile pentru un newcomer doar ca mai devreme Gator a spus ca a scazut piata muncii acolo.
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde jean » 01 Aug 2017, 12:23

As incepe cu o intrebare, daca trec ca NOC sofer profesionist intru la categoria C, sotia ca si junior accountant intra la categoria C, daca trec real estate/recruitment agency manager, intru la categoria 0 dar nu am studii pentru joburile astea, chiar daca am aproape 4 ani experienta(am nevoie si de studii pentru a aplica pentru un NOC anume sau e suficienta experienta dovedita cu payslip-uri si scrisori de recomandare)?

Daca sapi mai mult prin NOC-uri gasesti si ceea ce faci tu fara studii superioare. Incearca numarul ala si vezi daca obtii punctajul de care ai nevoie. Dovezile vor fi payslips si Letter of Employment.

Nu vreau sa raman aici pentru ca vreau sa-i ofer copilului meu o educatie cat mai buna si o paleta intreaga de oportunitati, am plecat din Romania pentru a nu creste in mediul ala, in UK in 10-15 ani va fi exact mediul din Romania(doar ca vor fi si polonezi, bulgari, lithuanieni si letoni) si sunt ferm convins ca in Canada daca pentru mine cu studiile mele medii si experienta mea medie in campul muncii si cu engleza la nivel bun spre foarte bun imi va fi greu sa emigrez, celor considerati pleava le va fi aproape imposibil(o sa spuneti ca sunt deja acolo alte nationalitati care se aseamana cu cele prezentate de mine sau ca depinde de mine, ce educatie ii dau copilului meu acasa si ca nu ar trebui sa fie influentat de anturajul in care creste) -> total de acord dar as prefera ca riscurile sa fie mai mici si consider din ce am reusit sa ma documentez ca in Canada mediul in care creste va fi mai putin nociv decat in UK.

Canada este o tara de imigranti si vei interactiona cu ei peste tot. Este adevarat insa ca majoritatea, in comparative cu UK, sunt selectati dupa anumite criterii. Sa nu te gandesti totusi ca vei intalni numai doctori si avocati. :mrgreen:

Nu vreau sa castig mai bine ca in UK, va fi imposibil imediat cum ajung, nici dupa 5 ani nu vreau sa castig mai bine decat castig acum in UK, as vrea sa ajung la acelasi nivel daca va fi posibil si sunt sigur ca va fi.
Imi va fi greu la inceput, stiu asta, va trebui sa incep ceva scolarizare in Canada sau sa o iau de jos cu locurile de munca, stiu asta, tocmai de aceea mi-am luat carnetul de profesionisti, pentru a avea si alte posibilitati, iar din ce am citit, preschimbarea permisului dobandit in UK cu cel al unei provincii nu este foarte complicat sau extrem de costisitor. Sa-mi cumpar cap de tractor si sa gasesc unde sa-l bag la munca in Canada, sunt sigur ca as gasi si in Canada sau pot aparea alte posibilitati pe parcurs.
Sotia poate sa isi echivaleze studiile sau sa inceapa studiile de la 0 acolo pentru ca ar pierde 1 an de studii din UK, nu a ajuns la un nivel la care sa aiba mult de pierdut.

De castigat poti castiga si mai mult chiar dar exista si posibilitatea, care trebuie luata in calcul, sa castigi la limita supravietuirii. Asta depinde de atat de multi factori incat nimeni nu se hazardeaza sa afirme aici ca dupa un anumit numar de ani ajungi in zona confortabila. Despre permisul de camion din UK si sansele sa castigi bine ca si truckist sunt colegi pe forum care te pot ajuta insa te sfatuiesc sa te informezi temeinic despre asta. Sotia, ca sa ajunga sa lucreze in contabilitate cam trebuie sa faca ceva scoala. Ca sa lucreze in finante, nu trebuie neaparat scoala. Cunosc care nu au facut deloc scoala aici si lucreaza destul de bine in finante.

Ca si zona m-am gandit la Ontario sau Alberta, nu neaparat Toronto, ci imprejurimile pentru inceput pentru a economisi un pic la capitolul chirie la inceput.
Banii pe care ii avem stransi momentan ar putea fi folositi pentru plecare in loc sa fie folositi aici pentru cumpararea celor 2 capete tractor.

In Ontario nu este numai Toronto dar pe o raza 100km traieste aproape un sfert din populatia Canadei, este cea mai mare si cea mai diversificata concetratie economica, deci oportunitatile mai mari ca in alte parti ale Canadei, cand economia se misca cat de cat. De aia si viata e mai scumpa in Ontario: chirii de la $1300 in sus (utilitati incluse) la apartamente, asigurari auto cele mai mari (pentru incepatori in Canada cel putin $300/luna pentru o masina), daycare $1000-1200/luna si mai mult in schimb Kindergarten este full time de la 4 ani (nu platesti). Pentru activitati outdoor gasesti si aici o gramada de locuri, Ontario nu sta deloc prost.

Daca aveti posibilitatea de a vizita Canada nu ezitati sa o faceti inainte de a va decide in ce directie o luati. Mie imi place insa tu s-ar putea sa o urasti chiar daca acum spui sunteti hotarati 70-80% sa veniti aici.

Bafta multa!
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 115 ori
I s-a multumit: 179 ori

Mesajde EdwardS » 01 Aug 2017, 12:56

capsunar scrie: Uite cum se vede Vancouver de pe partie.

Sau asta se poate vedea la 2 ore de condus cu masina de la Vancouver in timpul verii, daca stai bine cu conditia fizica. Te costa doar benzina, eventual echipamentul de camping:

Imagine
EdwardS

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Gator » 01 Aug 2017, 13:22

bissy9 scrie:... ma orientasem spre Calgary. Imi place orasul, imi place zona, imi plac posibilitatile de recreere, au un program misto de specializare si cursuri pe finante pentru sotie, case la preturi accesibile pentru un newcomer doar ca mai devreme Gator a spus ca a scazut piata muncii acolo.

Case la preturi accesibile in Calgary? (pt un newcomer???????)

La cursuri de echivalare in accounting si payroll nimic nu bate Edmontonul.

http://emcn.ab.ca/corporate/programs/find_work.html
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 330 ori

Mesajde bissy9 » 01 Aug 2017, 14:31

Gator scrie:
bissy9 scrie:... ma orientasem spre Calgary. Imi place orasul, imi place zona, imi plac posibilitatile de recreere, au un program misto de specializare si cursuri pe finante pentru sotie, case la preturi accesibile pentru un newcomer doar ca mai devreme Gator a spus ca a scazut piata muncii acolo.

Case la preturi accesibile in Calgary? (pt un newcomer???????)

La cursuri de echivalare in accounting si payroll nimic nu bate Edmontonul.

http://emcn.ab.ca/corporate/programs/find_work.html

Am citit si de programul asta dar mi se pare ca(nu vreau sa confund) au doar 20 de locuri pe an pe cand naib.ca are pe tot teritoriul Albertei, costa $300 cursul si elibereaza si certificate.

Sent from my iPhone using Tapatalk
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA