• Publicitate

Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti?

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Continuarea povestii mele sau inceputul unei noi povesti

Mesajde Tavi » 01 Aug 2017, 14:50

Tavi scrie:Marius: am o curiozitate. Ce ii face pe est-europenii din UK sa fie cei mai de evitat? Si cine sunt ei? Din ce tari provin? Nivele de educatie? Ce munci presteaza?

Daca ai putin timp, m-as bucura sa aflu mai multe. Mersi Marius.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Publicitate

Mesajde bissy9 » 01 Aug 2017, 14:53

Tavi scrie:
Tavi scrie:Marius: am o curiozitate. Ce ii face pe est-europenii din UK sa fie cei mai de evitat? Si cine sunt ei? Din ce tari provin? Nivele de educatie? Ce munci presteaza?

Am postat de pe laptop acum vreo 2 ore raspunsul, poate nu a fost aprobat inca.

Sent from my iPhone using Tapatalk
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Tavi » 01 Aug 2017, 15:08

bissy9 scrie:
Tavi scrie:

Am postat de pe laptop acum vreo 2 ore raspunsul, poate nu a fost aprobat inca.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mesajul nu e in coada de moderare. Si nu cred ca (,) contul tau mai e moderat. A fost doar cat a fost foarte nou-creat.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde bissy9 » 01 Aug 2017, 15:10

Nu cred ca est-europenii din UK sunt cei mai de evitat si nu sunt toti cei de evitat dar sunt majoritari, tind sa cred ca e o situatie similara in Germania, Franta, Spania si Italia doar ca in UK au tot venit in ultimul timp datorita £££ si datorita stabilitatii locurilor de munca.

Sunt romani, rromi, polonezi, letoni, lithuanieni si bulgari. Nivel de educatie inexistent spre liceu pentru ca nu se cere in UK pentru a lucra in warehouse.
Lucreaza in warehouse sau constructii. Fiind managerul unei agentii de recrutare cu 4 birouri in UK vad destul de multe exemple de oameni care vin. Piata constructiilor din UK si piata warehouse operative-ilor din UK va fi greu acoperita pentru ca cererea este monstruos de mare.

Ca sa vii sa lucrezi in UK din prima saptamana de cand ai ajuns nu-ti trebuie decat £50 pentru bilet de avion/autocar, ai dreptul legal Nino(National Insurance number) sa ti-l faci la maxim 2 luni de cand ai inceput serviciul si vei plati taxe retroactiv, card iti poti face la ceva institutii financiare unknown imediat, iar grupurile de facebook: romani in UK, romani in Londra sau romani in Northampton unde sunt mai mult de 300k de romani in total abunda de locuri de munca cu plata cash, fara engleza, fara acte si cazari de tot felul si pentru toate buzunarele.

Daca ai fi roman/polonez/leton/lithuanian/bulgar si nu ai pic de studii, traiesti de pe o zi pe alta in tara ta natala si in majoritatea timpului imbibat de aburii lui Bachus de ce nu te-ai muta in UK pentru a munci ceva random pe bani de 3-4 ori mai multi ca in tara natala pentru a avea mai mult de bautura? :))

Exista vreun loc in Canada in oricare dintre orase unde est-europenii se strang de vineri seara pana duminica seara in fata vreunui magazin specific tarii lor unde luni dimineata vei gasi un covor de semninte, sute de cutii/sticle de bere si cateva zeci de sticle de vin si mormane de gunoaie, in fiecare weekend negresit?

In orasul in care stau eu de 200-300k locuitori sunt aproximativ 7 astfel de locuri pe singurele 2 bulevarde principale din oras si in centru.

Nu sunt frustrat, nu am avut nicio problema cu ei, nu sunt invidios, nu exista niciun motiv "ascuns" in afara de cele evidente si pertinente pentru a fi impotriva lor.
Sincer nici nu sunt impotriva lor pentru ca eu stau in afara orasului intr-o zona unde abunda englezii(pentru ca in UK toti englezii au fugit din centrul oraselor catre periferie si zonele rurale tocmai pentru a fugi de ei si pentru ca nu sunt in siguranta) deci nu interactionez mult cu ei dar copilul meu va interactiona cu copiii lor cand va creste pentru ca este inevitabil. Nu vreau sa cred ca va fi copilul meu un pierde vara ca ei sau ca multi alti copii drogati ai englezilor de la 14-15 ani dar as vrea pe cat de mult posibil sa evit grupurile nocive de prieteni pe care le-ar putea avea.

later edit Tavi: am dat back, back, back, back pana l-am gasit. :)))
bissy9
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde togo » 01 Aug 2017, 16:16

Marius si eu am emigrat in Canada tot din England dar demult la inceputul lui 1993 atunci Londra era cu totul altceva decat acum si sfatul meu este sa vizitezi Canada mai intai de a face pasul daca iti place poti sa aplici daca nu ai vizitat Canada
Parte din familia mea sa reintors in England de vreo 4 ani si nu mai vor deocamdata sa plece deci depinde de gusturi ,lor le place acolo au joburi bune ,proprietati si in fiecare luna de 2-3 ori in weekenduri merg in Italia ,Franta ,Spania ,Germania ,Ungaria si Romania ,vin de 2 ori pe an si in Canada & USA.
Eu cand am aplicat pentru rezidenta permanenta Canadiana in Londra aveam parere foarte buna de Canada ,stiu cum sea se vanda si ne imaginam (nu era pe atunci inca era internetului)daca England e cum e ,Canada trebuie sa fie super....well dupa ce am aterizat la Toronto si am vazut ce era defapt Canada numaram zilele pana la cetatenie adica erau 3 ani sa puteam avea acte sa ne intoarcem in England .
In afara de spatii mari si acte Canada nu ne oferea nimic altceva decat aveam in England plus ca nimeni nu te angaja ca nu aveai experienta ,noroc ca eram vreo 20 de romani in majoritate Clujeni care am aplicat in Londra si ne-am ajutat cu de toate de la bani la cazare ,am fost un grup frumos care in ani sa imprastiat doar 4 am mai ramas in Canada de atunci dar inca tinem legatura pe unde suntem fiecare cel putin 10 dintre noi.
England nu mai e cea fost si la o varsta dupa mai mult de 20 de ani sa incepi din nou de la A la Z nu e usor ,am tot emigrat asa ca am aplicat o alta strategie sa pot trai cateva luni pe an si in Canada si in England si in Romania si in alte parti ale lumi unde ma simt bine si este si afordabil
Daca ai deja un copil ai job bunicel si tu si sotia ,nu te grabi sa lasi ce ai acolo ca emigrarea in Canada e de durata si credema ce scrie pe eticheta aici nu prea corespunde cu ce e in pachet
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde togo » 01 Aug 2017, 16:33

bissy9 scrie:

Nu cred ca est-europenii din UK sunt cei mai de evitat si nu sunt toti cei de evitat dar sunt majoritari, tind sa cred ca e o situatie similara in Germania, Franta, Spania si Italia doar ca in UK au tot venit in ultimul timp datorita £££ si datorita stabilitatii locurilor de munca.

Sunt romani, rromi, polonezi, letoni, lithuanieni si bulgari. Nivel de educatie inexistent spre liceu pentru ca nu se cere in UK pentru a lucra in warehouse.
Lucreaza in warehouse sau constructii. Fiind managerul unei agentii de recrutare cu 4 birouri in UK vad destul de multe exemple de oameni care vin. Piata constructiilor din UK si piata warehouse operative-ilor din UK va fi greu acoperita pentru ca cererea este monstruos de mare.

Ca sa vii sa lucrezi in UK din prima saptamana de cand ai ajuns nu-ti trebuie decat £50 pentru bilet de avion/autocar, ai dreptul legal Nino(National Insurance number) sa ti-l faci la maxim 2 luni de cand ai inceput serviciul si vei plati taxe retroactiv, card iti poti face la ceva institutii financiare unknown imediat, iar grupurile de facebook: romani in UK, romani in Londra sau romani in Northampton unde sunt mai mult de 300k de romani in total abunda de locuri de munca cu plata cash, fara engleza, fara acte si cazari de tot felul si pentru toate buzunarele.

Daca ai fi roman/polonez/leton/lithuanian/bulgar si nu ai pic de studii, traiesti de pe o zi pe alta in tara ta natala si in majoritatea timpului imbibat de aburii lui Bachus de ce nu te-ai muta in UK pentru a munci ceva random pe bani de 3-4 ori mai multi ca in tara natala pentru a avea mai mult de bautura? :))

Exista vreun loc in Canada in oricare dintre orase unde est-europenii se strang de vineri seara pana duminica seara in fata vreunui magazin specific tarii lor unde luni dimineata vei gasi un covor de semninte, sute de cutii/sticle de bere si cateva zeci de sticle de vin si mormane de gunoaie, in fiecare weekend negresit?

In orasul in care stau eu de 200-300k locuitori sunt aproximativ 7 astfel de locuri pe singurele 2 bulevarde principale din oras si in centru.

Nu sunt frustrat, nu am avut nicio problema cu ei, nu sunt invidios, nu exista niciun motiv "ascuns" in afara de cele evidente si pertinente pentru a fi impotriva lor.
Sincer nici nu sunt impotriva lor pentru ca eu stau in afara orasului intr-o zona unde abunda englezii(pentru ca in UK toti englezii au fugit din centrul oraselor catre periferie si zonele rurale tocmai pentru a fugi de ei si pentru ca nu sunt in siguranta) deci nu interactionez mult cu ei dar copilul meu va interactiona cu copiii lor cand va creste pentru ca este inevitabil. Nu vreau sa cred ca va fi copilul meu un pierde vara ca ei sau ca multi alti copii drogati ai englezilor de la 14-15 ani dar as vrea pe cat de mult posibil sa evit grupurile nocive de prieteni pe care le-ar putea avea.

later edit Tavi: am dat back, back, back, back pana l-am gasit. :)))

Nu vezi aici romani care stau de vineri pana duminica la adunari ca nu se aduna romani aici doar din intamplare sau de sarbatori ,biserici,etc si nu am vazut sau auzit sa arunce gunoaie sau mai stiu eu ce minunati dar bineinteles ca sunt si printre ei unii mai delasatori la capitolul curatenia orasului .Dar in schimb sunt alte natii care te termina ,unde viata lor alaturi de sobolani ,bed bugs si kokoroces e ceva normal
In privinta influentei negative asupra copilului ,droguri si alte nocivitati well aici ai de toate nu ducem lipsa ,aici anormal esti daca nu folosesti droguri toate intre un zambet si un Hello
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA