• Publicitate

Povestea mea in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Povestea mea in Canada

Mesajde AlexBin » 10 Noi 2017, 12:22

Salutare, a trecut ceva timp de cand am emigrat in Canada si m-am gandit sa scriu pe foarte scurt povestea mea, poate ajuta pe cineva.

Am venit in Canada acum 19 ani ca student la master in Montreal. Dupa ce am terminat am incercat sa-mi caut de lucru si negasind am fost nevoit sa fac si un doctorat care mi-a ocupat urmatorii 5 ani din viata. Nu regret, dar a cam fost o pierdere de vreme, desi era cam singura solutie sa raman in zona si sa nu ma intorc in Romania. Dupa studii m-am intors in Europa unde am lucrat la o univesitate in Franta si apoi la alta in Belgia si apoi am revenit in Canada cu gandul sa lucrez la o univesitate aici ca salariile erau mai mari ca in Europa si viata mai buna. Am revenit dupa 3 ani si momentan lucrez la o universitate din Ontario. Salariul nu mi se mai pare asa mare comparativ cu costul vietii si incep sa ma gandesc serios sa ma mut, dar deja am ajuns la o varsta la care ma apuca lehamitea sa ma mai trambalez.

Viata in Canada nu e nici prea rea si nici prea buna. Sunt avantaje si dezavantaje fata de Europa, dar per total prefer stilul de viata de acolo. Ar fi multe de spus, poate o sa gasesc odata putin timp sa mai detaliez.
AlexBin

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Povestea mea in Canada

Mesajde iulllian » 10 Noi 2017, 13:40

:twisted: oprestete nu detalia ! Stai relaxat, nu-ti bate capu'....(e doar o notificare)
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde geomaticianu » 10 Noi 2017, 14:10

Aceasta poveste cusuta cu ata alba am auzit-o de multe ori,e ca un refren:"E mai bine acolo dar nu ma duc acolo" :D
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Mesajde AlexBin » 10 Noi 2017, 14:44

geomaticianu scrie:Aceasta poveste cusuta cu ata alba am auzit-o de multe ori,e ca un refren:"E mai bine acolo dar nu ma duc acolo" :D

Am spus unde mi-a placut mie mai mult. Cat despre poveste, crezi ce vrei.
AlexBin

Mesajde geomaticianu » 10 Noi 2017, 15:36

Am auzit textul asta de n-spe mii de ori,e marca Sly sau capsunaru:Puteam sa raman acolo,era mai bine acolo dar stau aici.Mi-e lehamite de aberatii de'astea.

un site de plangaciosi
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Mesajde AlexBin » 10 Noi 2017, 16:04

geomaticianu scrie:Am auzit textul asta de n-spe mii de ori,e marca Sly sau capsunaru:Puteam sa raman acolo,era mai bine acolo dar stau aici.Mi-e lehamite de aberatii de'astea.

un site de plangaciosi

Amice, am spus doar ce preferam, unde vezi ca ma plang?
AlexBin

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA